5 ritka jel, ami felfedi a nárcisztikus személyek valódi arcát. Bár nem mindig könnyű észrevenni őket, érdemes tisztában lenni ezekkel a jelekkel! 1. **Szükségük van a folyamatos elismerésre**: A nárcisztikusok gyakran keresik a figyelmet és a dicséretet


Több olyan rejtett jel is árulkodhat nárcisztikus személyiségről, melyet bár talán kevesen ismerünk, mégis érdemes tudnunk róla.

A nárcizmus fogalma ma már szinte divatszó: elég valakin erős önbizalmat vagy az átlagosnál nagyobb önzést tapasztalni, máris sokan rávágják, hogy "nárcisztikus". Csakhogy a valódi nárcisztikus személyiség ennél sokkal összetettebb, és nem mindig a klasszikus nagyzoló viselkedéssel, túlzott magamutogatással vagy látványos manipulációval határátlépésekkel tűnik ki. A nemzetközi szakirodalom szerint léteznek olyan apró, alig ismert jelek, amelyek ugyanúgy árulkodóak, csak éppen kevesen ismerik fel őket.

Egy nárcisztikus nem mindig harsány, sőt gyakran épp azzal próbál figyelmet kicsikarni, hogy szerénynek láttatja magát. Nem ritkán hangzik el szájukból, hogy "Ó, ez semmi, igazán nem nagy szám", miközben valójában éppen azt várják, hogy mindenki őket dicsérje. Ez a fajta "szerénykedés" nem valódi önkritika, sokkal inkább manipulatív eszköz a környezet visszajelzéseinek kiprovokálására. A teátrális hanghordozás és a mesterkélt mimika gyakran azonban képes piros lámpaként jelezni a megjátszott viselkedést.

Az alig ismert nárcisztikus jellegzetességek közé tartozik az is, hogy az illető hajlamos magát kirekesztettnek érezni még akkor is, ha valójában az égvilágon senki sem zárja ki őt. Ha egy nárcisztikust nem invitál külön és hangsúlyosan egy társaság a beszélgetésbe, esetleg nem érkezik azonnali reakció az üzenetére, azt hajlamos máris személyes sértésnek venni. Sértettségét pedig nem is rejti véka alá. Számíthatsz rá, hogy hamarosan robbanni fog egy számonkérés vagy kiborulás formájában.

Meglepetés lehet, de a nárcisztikus egyén gyakran tisztában van azzal, hogy mások nem feltétlenül csodálják őt úgy, ahogyan ő saját magát. Ez viszont nem befolyásolja azt a tényt, hogy állandóan elismerésre vágyik. Sőt, ez csak még inkább ösztönzi őt arra, hogy bizonyítsa „felsőbbrendűségét”. Ha nem adod meg neki a szükséges dicséretet, akkor a nárcisztikus személy ügyesen előhozakodik hangzatos anekdotáival és elismerést kereső kérdéseivel, hogy rábírjon arra, hogy legalább egy kedves szót mondj róla.

Friss kutatások rávilágítanak, hogy bizonyos nárcisztikus személyek számára a közösségi média használata szinte függőséget okoz. Nemcsak saját magukról posztolnak elképesztő mennyiségben, hanem folyamatosan nyomon követik, hogy ki lájkolta, kommentálta vagy reagált a bejegyzéseikre. Az online visszajelzések számukra olyan gyors "önértékelési injekcióként" szolgálnak, amely megerősíti önképüket. De nem állnak meg itt: mások profiljait is alaposan figyelemmel kísérik. Különösen érdekes számukra, hogy ki mennyi lájkot gyűjtött, kivel találkozott, és mely posztok váltottak ki nagyobb érdeklődést. A tudás hatalom, és számukra ez a hatalom különösen értékes.

A "kollektív nárcizmus" egy kevéssé ismert, ámde létező pszichológiai jelenség, amely során egy egyén nemcsak saját magát, hanem a számára fontos csoportot vagy közösséget is túlzottan idealizálja. Ilyenkor a dicséret iránti vágy nem csupán személyes szinten, hanem a "mi csapatunk" nagyságán keresztül mutatkozik meg. Ha alaposan átgondoljuk, nem is olyan meglepő: a nárcisztikus egyén úgy érzi, hogy saját nagysága egy különleges közösséghez tartozik, és ebből kifolyólag jogosan várja el, hogy az ő közössége is elegendő elismerésben részesüljön. Az ilyen típusú idealizálás a group identity megerősítését szolgálja, sőt, a közösségi összetartozás érzését is fokozza.

A nárcizmus nem mindig látványos. Sőt, gyakran ezek a finom, kevéssé ismert jelek teszik nehézzé a felismerését. Ha valakinél azt látjuk, hogy gyakran hangoztatja szerénynek tűnő mondatait, túlérzékeny a figyelem hiányára vagy szinte kényszeresen függ a közösségi médiától, érdemes elgondolkodni: lehet, hogy rejtett nárcisztikus vonásai vannak. Ha ugyanis időben észrevesszük mindezt, sok fájdalomtól megkímélhetjük magunkat a jövőben.

Related posts