A Közszolgálati Döntőbizottság megállapítása alapján jogszerűen történt Lázár János tárcájának döntése, amely révén elbocsátották Bátonyi Pétert, aki nyilvánosságra hozta a műemlékvédelem leépítésével kapcsolatos információkat.


A Közszolgálati Döntőbizottság szerint jogszerűen járt el a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), amikor érdemtelenség címén elbocsátotta Bátonyi Péter műemléki referenst - közölte a tárca.

Mint ismert, Bátonyi Péter neve akkor került be a köztudatba, amikor a szakember egy interjúban kitálalt a Partizánnak arról, miképp építette le az Orbán-kormány a hazai műemlékvédelmet. A műemléki referens a döntés ellen panaszt nyújtott be a Közszolgálati Döntőbizottságnak, az Építési és Közlekedési Minisztérium szerint azonban a panaszt a testület elutasította. Az indoklás szerint azért, mert Bátonyi Péter nagy nyilvánosság előtt fogalmazta meg nyilatkozatát, amelynek szándéka arra irányult, hogy a kormányzati igazgatási szervet rossz színben tüntesse fel, és kétségbe vonja a műemléki szakterületen dolgozók szakmaiságát. A közlés szerint "nyilatkozatai alkalmasak voltak arra, hogy súlyosan rombolják a kormányzati igazgatási szerv jó hírnevét, egyúttal a közigazgatásba vetett bizalmat".

A Közszolgálati Döntőbizottság emellett hangsúlyozta, hogy ha a kormánytisztviselői magatartás megfelel az érdemtelenség jogi feltételeinek, akkor a jogviszony megszüntetése elkerülhetetlen.

Bátonyi Péter, a volt kormányfőtanácsos, nyilvánosan beszélt arról, hogy kollégái felmentését hogyan kezelte, és hogy őt is elbocsátották Lázár János minisztériumából. Szavai szerint az Orbán-kormány alatt a műemlékvédelem jelentős károkat szenvedett el, és részletezte, hogy milyen intézkedések vezettek ehhez a helyzethez.

Nem Bátonyi Péter volt az egyetlen, akit megkérdőjelezhető módon távolítottak el az állásából a Lázár János-féle Építési és Közlekedési Minisztériumnál: a Magyar Helsinki Bizottság nyomán lapunk éppen tegnap számolt be arról, hogy újabb műemlékvédelmi szakértő munkatársat bocsátottak el, őt is megtorlásként, mert szóvá tette kollégái felmentését. Az emberi jogi egyesület szerint eddig hat tapasztalt, szakértő - köztük vezető beosztású - örökségvédelmi munkatársát mentette fel az ÉKM, vagy teremtett olyan elfogadhatatlan helyzetet, hogy menniük kelljen. Közülük négyet a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédei képviselnek.

A dominóhatás, amelyet Bátonyi Péter kormányfőtanácsos indított el, a közelmúltban komoly hullámokat vert az épített örökség védelmében. Novemberben Bátonyi nyíltan bírálta feletteseit a sajtóban, amiért a műemléképületek, például a Magyar Nemzeti Bank székházának jogellenes átépítése, komoly rombolásnak voltak kitéve. E kritika után nem sokkal a minisztérium sürgősen felmentette őt a posztjáról. Hasonló sorsra jutott Jékely Berta osztályvezető is, aki Bátonyi támogatására buzdító posztot tett közzé a Facebookon. A helyzet tovább súlyosbodott, amikor Makai István, Bátonyi egykori szobatársa, karácsony előtt egy tollvonással a felére csökkentette a fizetését, miközben a munkaköri elvárások nem változtak. A nyomás és a felmerülő anyagi, valamint erkölcsi sérelmek miatt Makai végül kénytelen volt felmondani. Azóta Bátonyi három volt kollégáját is elbocsátották, legutóbb Zsanda Zsoltot, akinek csupán másfél éve maradt volna a nyugdíjig. Ő a szolidaritás jeleként az elbocsátott munkatársai, Bátonyi és Jékely fotóit tette ki az irodája ajtajára. Most Zsanda is a Közszolgálati Döntőbizottsághoz fordult, de a Bátonyira vonatkozó legfrissebb döntés alapján kérdéses, hogy van-e esélye a sikerre.

Related posts