A szír hadsereg elhagyta Aleppót, így a lázadók kezébe került a kétmilliós metropolisz.


Felkelők imádkoznak az aleppói vár előtt november 30-án - Fotó: Khatip Idlibi / Anadolu / AFP

Az Aszad-rezsim ellenfelei és támogatói sikeresen birtokba vették Szíria második legnagyobb városának, Aleppónak a legnagyobb részét – értesültünk az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjától (OSDH) szombat délután. A londoni központú szervezet jelentése szerint az orosz légierő légitámadásokat indított a város elfoglalt területei ellen.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és szövetséges lázadó csoportjaik jelentős területeket foglaltak el Aleppóban, beleértve a kormányzati épületeket és börtönöket - tájékoztatott az OSDH az MTI hírei alapján. Az aktivisták információi szerint Aleppó kormányzója, valamint a rendőrség és a biztonsági erők vezetői elhagyták a belvárost.

A Liveuamap térképe szerint szombat délutánra Aleppó nagy részét a felkelők foglalták el (zöld), maradék részét a kurd csapatok (sárga), a várost 8 éve uraló kormányzati csapatok (piros) pedig már csak az elővárosok egy részét tartják.

A szíriai hadsereg szombaton bejelentette, hogy ideiglenesen visszavonja egységeit Aleppóból, hogy felkészüljön egy ellenoffenzívára a "terroristák" ellen. Ez a lépés az átcsoportosítás részeként történik, amely a megerősítések érkezését készíti elő. Ezen a napon a hadsereg először ismerte el nyilvánosan, hogy a Hajat Tahrír as-Sám váratlan támadása révén betört a kormányerők által ellenőrzött Aleppó területére.

A szerdán megkezdett offenzíva következtében 311 ember vesztette életét, köztük 183 fegyveres a HTS és szövetségeseik soraiból, valamint 100 kormánykatona és tag, továbbá 28 civil. Ezt az OSDH (Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Központ) jelentette. Az ENSZ adatai alapján az offenzíva következtében 14 ezer ember kényszerült elhagyni az otthonát.

Szíria története 2011-ben drámai fordulatot vett, amikor a hosszú évek óta hatalmon lévő Aszad-rezsim ellen felkelés robbant ki. Ekkoriban a lázadók soraiban különféle csoportok sorakoztak fel: a mérsékelt demokratikus erők mellett iszlamista és szélsőséges elemek is jelen voltak, az utóbbiak pedig egy időszakra az Iszlám Állam zászlaja alatt egyesültek. A háború során a felkelők között nemcsak a kormányerőkkel vívtak harcot, hanem egymással is többször összetűztek, ami tovább bonyolította a konfliktus már amúgy is kaotikus helyzetét.

A háború kezdetén az Egyesült Államok a kurdokat és a mérsékelt ellenállókat támogatta, míg Oroszország és Irán az Aszad-rezsim mellett álltak ki. Az idő múlásával azonban az utóbbiak segítsége vált kulcsfontosságúvá, és a 2010-es évek végére Aszad hívei sikeresen visszaszerezték az irányítást a szíriai terület háromnegyede felett.

A háború egyik legkegyetlenebb összecsapását Aleppóért vívták, ahol a harcok több mint négy éven át, 2012 és 2016 között zajlottak. A felkelők és Aszad csapatai a város falain belül küzdöttek egymással, míg az Aszad-hű erőket egy idő múlva folyamatos orosz légicsapások támogatták. A konfliktus következtében több mint húszezer civil vesztette életét, végül pedig 2016-ban az Aszad-hű erők teljesen elfoglalták a várost.

A polgárháború 2020-ra elérte a stagnálás állapotát, ekkorra a korábbi lázadók a nemzet északnyugati sarkába húzódtak vissza. Az események csütörtökön váratlan fordulatot vettek, amikor a felkelők négy évnyi csend után váratlanul offenzívát indítottak a kormányerők ellen.

Related posts