A kutatók még mindig tanakodnak azon, hogyan lehetséges, hogy 2024-ben ilyen extrém magas hőmérsékleteket tapasztaltunk.


Valószínű, hogy 2024 a Föld eddigi legforróbb éve lesz a mérések történetében, ezzel pedig 2023-at taszítja a második helyre – állítja az Axios. A bolygó átlaghőmérséklete rendkívüli ütemben emelkedik, és még a klímakutatók számára is rejtély, hogy mi áll ennek a gyors melegedés mögött.

Az előzetes számítások szerint 2024 várhatóan több mint 1,6 Celsius-fokkal lesz melegebb az iparosodás előtti időknél, azaz ez az év várhatóan melegebb lesz annál is, mint amit a párizsi klímamegállapodás a lehető legkedvezőbb forgatókönyv szerint a 21. század végére várt volna. Ez a 1,5 fokos melegedés lenne, a klímaegyezményt aláíró országok a 2 fokot látták tarthatónak 2015-ben, de az utóbbi 9 év hőmérsékleti statisztikái alapján ha nem csökkentjük nagyon hamar, drasztikusan az üvegházgáz-kibocsátásunkat, akkor az sem lesz tartható.

A 2 foknál magasabb hőmérséklet-emelkedés drámai következményekkel járhat, olyan civilizációs szintű válságokat idézve elő, amelyek messze felülmúlják az idei aszályok, viharok és hőhullámok pusztító hatásait.

Az idei rendkívüli hőmérséklet-emelkedés mögött az emberi tevékenység által kibocsátott üvegházgázok mellett valószínűleg az erőteljes El Niño-hatás is jelentős szerepet játszik. Elképzelhető, hogy 2025 vagy 2026 kevésbé lesz forró, de ez sem garantált. Ha a globális felmelegedés ilyen ütemben folytatódik, akkor a nagyon közeli jövőben olyan katasztrófák következhetnek be, amelyeket korábban inkább az évszázad második felére jósoltak.

Related posts