Egy különleges történet bontakozik ki: egy ukrán asztronauta, aki a börtön falai között várta sorsát, váratlanul úgy döntött, hogy elhagyja a Földet. A "világűrbe dezertált" kifejezés nem csupán a fizikai távolságra utal, hanem arra a belső szabadságra is


Az ukrán bíróság hazaárulás és dezertálás vádjával börtönbüntetésre ítélte Alekszej Zubritszkij orosz asztronautát, aki ukrán származású. Jelenleg a Nemzetközi Űrállomáson teljesít szolgálatot – adta hírül az orosz sajtó.

Alekszej Zubritszkij 1992-ben látta meg a napvilágot az Ukrajnához tartozó, de jelenleg orosz megszállás alatt álló Zaporizzsja régióban. Középiskolai tanulmányait követően pilóta kiképzést nyert egy katonai intézményben, majd a Krím-félszigeten található szevasztopoli légitámaszponton szolgált. Éppen itt érte a 2014-es ukrán válság és a Krím orosz annektálása. Zubritszkij azok közé az ukrán katonák közé tartozott, akik elfordultak az új kijevi kormánytól, és az orosz fegyveres erőkhöz csatlakoztak. A pilóta 2017-ben pályázott az orosz űrprogramra, és tavaly augusztusban nevezték ki a frissen indult űrmisszió egyik asztronautájának.

Az ukrán bíróság nemrégiben 15 év börtönbüntetésre és teljes vagyonelkobzásra ítélte azt az asztronautát, aki 2014-ben csatlakozott az orosz hadsereghez a Krím-félsziget elfoglalása idején. A döntés dezertálás és hazaárulás vádjain alapul, és jelentős politikai és jogi következményekkel jár a történelmi események tükrében.

A Dumska ukrán hírportál üdvözölte az ítéletet, miközben azzal gyanúsított az asztronautát, hogy nem a képességei alapján, hanem propaganda okok miatt választották be az orosz űrprogramba, hogy az sajtó egy "ukránból lett oroszt mutogathasson, aki kimegy a világűrbe".

Alekszej Zubritszkij április 8-án, kedden kezdte meg izgalmas űrutazását, mely során egy orosz és egy amerikai asztronautával együtt emelkedett a világűrbe. Az űrhajósok a kazahsztáni Bajkonur űrállomásról startoltak el egy Szojuz űrhajó fedélzetén, és néhány órás úth után zökkenőmentesen dokkoltak a Nemzetközi Űrállomáson.

A Roszkoszmosz orosz állami űrügynökség közlése szerint a legénység 50 tudományos kísérletet hajt végre, mielőtt december 9-én visszatér a Földre.

Related posts