A villámcsapások megörökítése igazi kihívás: a szilágysági hobbifotós szenvedélyesen kutatja a hatalmas viharokat.


Tíz évvel ezelőtt vette meg első fényképezőgépét, amit csak "szappanként" emlegetett a különös formája miatt. Ekkor kezdődött el a kattintgatás kalandja. Eleinte csak a kertben található növények szépségét örökítette meg, de az idő múlásával egyre bátrabb lett, és belemerült az eseményfotózás izgalmas világába. Ma már nem mindennapi természeti jelenségekre "vadászik": villámcsapások, viharok, havazások és egyéb különleges égi látványosságok keretezik őt, miközben felfedezi a természet csodáit.

A Varsolc községhez tartozó Récse településen elő Barna Róbert Szilágy megye legjobb éjszakai fotósa, mondta róla nemrég egykori tanára. Az elmúlt időszakban a mindössze 27 éves hobbifotós képei még az egyik hazai kereskedelmi tévécsatorna érdeklődését is felkeltették: több alkalommal Róbert képeivel illusztrálták a Szilágyság fölött jól látható különleges égi jelenségeket.

"A fotózás számomra nem csupán hobbi, hanem egyfajta szenvedély. Imádom a természetet, a tájak szépségét, az esőcseppek táncát, a hófehér tájat, a villámok fénylő csókját és az éjszaka titokzatos hangulatát, még akkor is, ha a hideg szinte csontig hatol. Ezeket a pillanatokat, a megfoghatatlan szépséget szeretem megörökíteni a kamerámmal. Itt, a csendben és nyugalomban találom meg lelkem békéjét, még akkor is, ha a távolban dörög a vihar, és a villámok hatalmas fénycsíkokkal hasítják az eget. Néha ijesztőnek tűnik, hogy egyedül járom a világot, de számomra ez a felfedezés csodálatos és elbűvölő élmény." - osztotta meg Róbert, aki az autodidakta tanulás útján, az internet segítségével mélyítette el tudását a fotózás terén.

Még mindig megvan az első fényképezőgép, amely egy új korszakot nyitott meg számára, és az évek során összegyűlt közel húszezer fénykép, amelyek közül néhányat büszkén kinyomtatott, hogy szobája falát díszítse. Kezdetben eseményfotósként próbálkozott: esküvők, születésnapok és keresztelők pillanatait örökítette meg. Ám hamarosan rájött, hogy ez a világ nem az ő stílusa, így új, izgalmasabb irányba terelte kreatív energiáit.

"Amikor még fiatalabb voltam, nem igazán voltam bátor" - mondja Barna Róbert egy sejteket érintő mosollyal, majd hozzáfűzi, hogy az a kezdeti félelem mára már eltűnt. "Most inkább a csodálkozás tölti el, és a pillanatok szépségének átélése az, ami igazán magával ragad. A villámlás olyan hirtelen és váratlanul érkezik, hogy szinte alig van időm élvezni a szépségét. De amikor megörökítem a pillanatokat, és visszanézem a képeket, olyan csodás részleteket fedezek fel, amiket a villám különböző ágainak formáiban rejt. Miért választottam ezt a témát? Mert ez valami igazán különleges. Egy egyszerű természetfotót könnyen készíthetsz egy telefonnal, de a villám lecsapódásának megörökítése már sokkal bonyolultabb és kihívásokkal teli, viszont számomra ez a szépség és a csoda igazi forrása" - osztotta meg gondolatait.

A fotós olyan lelkesedéssel beszél a meteorológiáról és a csillagászatról, hogy szinte elhisszük, hogy ezek a tudományok a szakterületei. Állítása szerint a lenyűgöző fényképek elkészítéséhez elengedhetetlen a mélyebb megértés is; a technika mellett a természet törvényeit is ismerni kell. Folyamatosan figyelemmel kíséri az időjárás-előrejelzéseket, és amikor vihar közeleg, azonnal felkerekedik. Gondosan átvizsgálja a terepet, és keres egy ideális szöget, ahonnan a legjobban megörökítheti a természeti jelenséget. Aztán, mint egy tapasztalt vadász, csendben várakozik a vihar érkezésére és a tökéletes pillanatra, hogy elkapja a varázslatos pillanatot.

"Követem a meteorológiai alkalmazásokat, és nagyjából felmérem, hogy mikor érkezik a nagyidő. Ha azt látom, hogy 100-200 kilométer távolságra sok villámlás van, és felénk tart, akkor nagyjából kiszámítom, hogy mikor érhet el hozzánk. Nagyon ritkán fordul elő változás, bár megtörténhet, hogy 100-200 kilométer után lenyugszik a vihar, és már alig villámlik, de legtöbbször akkor történik a "csoda", amikor kiérkezem a terepre" - fogalmaz a fotós.

Tavaly a figyelme elsősorban az éjszakai fotózásra irányult, különös tekintettel a sarki fényre, amely gyakran megjelent a Szilágyság égboltján. Az év első napján egy hazai kereskedelmi román csatorna Barna Róbert lélegzetelállító képeivel mutatta be az Erdély felett felragyogó sarki fényt. Az év során számos online felületen publikálták az általa megörökített üstökösöket és hullócsillagokat. Mesélte, hogy karácsony előtt öt réteg ruhát, egy vastag dzsekit, három nadrágot és három pár zoknit öltött magára, hogy megfigyelhesse az év utolsó meteoresőjét, az Ursidákat. Egyik legnagyobb álma, hogy még több hasonló „csodát” élhessen át és örökíthessen meg, de ehhez komolyabb fényképezőgépre lenne szüksége - tette hozzá elgondolkodva.

Kedvenc helye a szülőfaluja határában lévő domb, ahonnan rálátni a községre és a varsolci vízgyűjtőre, gátra. De mindig arra és oda megy, ahol valami történhet, ahonnan könnyebben megörökíthet egy különleges jelenséget, vagy ahogy mondja: égi csodát. Legsikeresebb fotója, ahogy ő nevezi, nemrég szülőfaluja dombján készült, egy nagy vihar alatt, amikor a közelében legelő teheneket egy nagy villám megvilágította.

"Az állatok nem voltak láthatók a sötétség miatt, de hirtelen egy villám csapott le, és a fényességben mintha nappali világosság lett volna, feltárultak előttem. Ebben a pillanatban a villámlás, a tehenek és a táj mind együttesen tűntek fel. Egy másik kedvenc felvételem Szilágysomlyó felé készült, szintén egy heves vihar közepette, amit számos villám kísért. Az egyik villám olyan hatalmas volt, hogy abban a pillanatban egyszerre két különböző helyre csapott le." - mesélte.

Mint meséli, egyelőre saját magának készíti a felvételeket, de szeretné, ha a jövőben kiállíthatná alkotásait. Ugyanakkor arra vágyik, hogy a Szilágyságban létrejöjjön egy csillagászati megfigyelő hely, ahol az égi jelenségek iránt érdeklődők fotózhatnának és a fiatalok asztronómiai ismeretekkel gazdagodhatnának.

Related posts