Maros megyében a választási részvétel alacsonynak bizonyult.


Egy sok szempontból gyenge és sárdobálástól sem mentes kampányidőszak után elérkezett a választás napja. A külföldi szavazókörzetekben már péntektől le lehetett adni a voksokat. A tavaly novemberi választáshoz képest idén sokkal többen éltek a szavazati jogukkal, vasárnap délután 17 óráig 797 ezernél is többen szavaztak.

Országos szinten a délelőtti órákban a szavazók aránya jelentősen magasabb volt, mint a korábban törölt választás esetében, ám a délutánra a szavazási kedv drámaian csökkent. Lapzártánkig a választásra jogosult lakosság 39,45%-a, azaz körülbelül 7,1 millió ember adta le a szavazatát. A legaktívabb szavazók Kolozs, Brassó, Konstanca, Prahova, Arges, Ilfov, Giurgiu, Gorj és Olt megyékben, valamint a fővárosban voltak.

Kovászna megyében a délután 5 órás adatok szerint a választásra jogosult szavazók 28%-a, míg Hargita megyében 29,9%, Maros megyében pedig 31,1% élt szavazati jogával az idei államfőválasztáson. Ez azt jelzi, hogy megyénk a legkevésbé aktív részek közé sorolható, elmaradva az országos átlagtól. Azonban fontos megjegyezni, hogy az arányok még változhatnak a 9 órás zárásig.

A választás napja azonban nem telt el problémák nélkül. Oroszbarát hackercsoportok támadásai során ideiglenesen elérhetetlenné vált a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium és Crin Antonescu kampányoldala. A Román Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) vasárnap délután közölte, hogy minden olyan romániai weboldal, amely célpontja lehetett a NoName057 / DDOSIA nevű oroszbarát hackercsoport támadásainak, újra működik.

Közben a szuverenistának nevezett szélsőjobboldali, magyargyűlölő tábor sem tétlenkedett. A TikTokon egy videó kezdett el gyorsan terjedni, melyben egy AUR-szimpatizáns nő hevesen kiabálta: "Akik Crin Antonescut támogatják, és mindenki, aki magyarul beszél... Az én országomban vagytok, beszéljetek az én nyelvemen, bunkók!" E szavai sokak tetszését elnyerték, a jelenlévők és a kommentelők között is akadtak, akik lelkesen támogatták és dicsérték a felszólalását.

Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és a szövetség szóvivője a sajtóban kifejtette, hogy meggyőződése szerint a második fordulóban magyarellenes jelölt fog megjelenni. A nap első felében számos prominens politikus is részt vett a voksoláson, közöttük Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki saját szavai szerint a rendet és stabilitást képviselő jelöltekre szavazott. Az RMDSZ politikai vezetői, mint például Cseke Attila fejlesztési miniszter, Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke, valamint Marosvásárhely ideiglenes polgármestere és Kelemen Hunor szövetségi elnök is arra biztatták a választókat, hogy éljenek szavazati jogukkal. Ilie Bolojan ügyvivő államfő május 4-ét történelmi jelentőségű napnak nevezte, hangsúlyozva, hogy a felelős állampolgárok, akik részt vesznek a választásokon, formálhatják Románia jövőjét.

A botrányok sorából nem lehet kihagyni Diana Șoșoacăt sem, aki érvénytelen szavazatot adott le, a lapra golyóstollal felírta többek között olyan szélsőséges politikusok vagy történelmi személyiségek nevét mint Corneliu Vadim Tudor, Corneliu Zelea Codreanu, Avram Iancu, Mihai Viteazul, Nicolae Ceaușescu, valamint a saját neve is szerepelt a lapon. Mindezt büszkén közé is tette közösségi médiás felületein, majd azt mondta a rendőröknek, hogy ő felelősségteljes állampolgár, vállalja a büntetést, sőt a személyi igazolványát is elvehetik. Ezt a botrányszenátor arra is érthette, hogy a Központi Választási Iroda felhívta a figyelmet arra, hogy tilos fotókat vagy videófelvételeket készíteni a szavazólapról.

Maros megyében 17 óráig zavartalanul zajlott a választás, csupán egy vidéki szavazókörzetben fordult elő, hogy egy ember rosszul lett.

Keddi lapszámunkban ismét a közelgő államfőválasztásra fókuszálunk, hiszen addigra már nyilvánosságra kerülnek az első forduló eredményei. Emellett külön figyelmet szentelünk annak, hogy mennyire voltak hitelesek az exit-poll felmérések, ugyanis országosan többen is elutasították a részvételt ezekben a kérdőívekben.

Related posts