Angus Young, a rockzene ikonikus alakja, idén ünnepli 70. születésnapját. Az AC/DC gitárosaként és alapítótagjaként a zenei világ meghatározó figurájává vált, energikus színpadi teljesítménye és jellegzetes iskolás öltözködése miatt. Az ő munkássága nemcs

Hét elején ünnepelte 70. születésnapját a rocktörténelem (talán) legikonikusabb gitárosa, Angus Young, aki idén immár 52 éve nyüstöli a húrokat az AC/DC zenekarban, amely kétségkívül Ausztrália valaha volt leghíresebb exporttermékeként vonult be a történelembe.
Angus Young egykor így fejezte ki magát: "Elegem van abból, amikor azt mondják, hogy 11 albumot adtunk ki, és mindegyik ugyanúgy szól. Valójában 13 albumunk van, és bár lehet, hogy hasonló a hangzásuk, mindannyian különböznek." Ezt a megjegyzést nem először hallottuk tőle, amikor a zenekar zenei stílusának állandóságáról beszélgettek. Az AC/DC esetében sokan megjegyzik, hogy a zenéjük nem éppen a változatosságról híres, mégis több mint öt évtizede töretlen sikerrel vonzzák a közönséget. De mitől lehet az, hogy egy ilyen, alapvetően három akkordra épülő zenei világ ennyi időn keresztül képes stadionokat megtölteni világszerte?
Ezt a kérdést rengetegen feltették az évek során, és a válaszadók szinte kivétel nélkül arra a megállapításra jutottak, hogy a töretlen siker egyik legfontosabb kulcsa nem más, mint Angus Young. Ha figyelembe vesszük, hogy az iskolai egyenruhában, a színpadon lángoló energiával szólózó, miközben különféle izgalmas mutatványokat bemutató figura az évtizedek alatt összefonódott mindazzal, amit az AC/DC képvisel, akkor világosan látszik, hogy ez a válasz nemcsak helytálló, hanem megkerülhetetlen is.
Ki is az a Angus Young valójában? Teljes nevén Angus McKinnon Young, 1955. március 31-én látta meg a napvilágot Glasgowban, egy nyolcgyermekes család legifjabb tagjaként. 1963-ban a Young család úgy döntött, hogy új életet kezdenek Ausztráliában, és ez a lépés nemcsak földrajzi, hanem kulturális értelemben is jelentős hatással volt rájuk. Az ausztráliai élet ellenére a családi kötelékek és a klánszemlélet végigkísérték őket, és ez a szoros összetartozás különösen kiemelkedő szerepet játszott az AC/DC zenekar történetében is.
Az a zenekar, amely Sydney-ből indult, valódi legendát teremtett, és valószínűleg az elmúlt ötven évben aligha akadt olyan ember, aki ne hallott volna róluk valamilyen formában. A zenekar neve is egy izgalmas történetet rejt, hiszen amikor Angus Young a nála két évvel idősebb bátyjával, Malcolm Younggal 1973-ban úgy döntött, hogy megalapítják saját együttesüket, a névadás komoly fejtörést okozott számukra. Ekkor jött a képbe egyik nővérük, aki a varrógépén található címke ihletésével javasolta a híres AC/DC rövidítést, amely az egyenáram és váltóáram kifejezéseit ötvözi. Egyszerű, mégis fantasztikus, akárcsak az a zene, amellyel ezek az ausztrál fiúk elindultak a világ meghódítására. Persze, ahogy egy későbbi, már világszinten elismert korai dalukban is megfogalmazták, az út a csúcsra rendkívül hosszú és kanyargós volt.
A csúcsra jutás során a kezdeti években kiemelkedő szerepet játszott legidősebb bátyjuk, George Young, aki a hetvenes évek elején egy népszerű ausztrál zenekarban zenélt. Ennek a hatására Malcolm és Angus is komolyabban kezdtek el foglalkozni a zenével. George nemcsak a dalszerzésben segítette őket, hanem produceri feladatokat is ellátott a banda korai kiadványain. Angus Young azonban volt az, aki a legnagyobb lelkesedéssel vetette bele magát a zenélés világába. Ambíciója csak növekedett, ahogy a hetvenes évek közepére az AC/DC egyre népszerűbbé vált hazájában. Angus több alkalommal hangsúlyozta, hogy számára Ausztrália túl kicsi, és vágyik arra, hogy még nagyobb sikereket érjen el a nemzetközi porondon.
Kis termete ellenére Angus temperamentuma hatalmas volt – ez a színpadi jelenlétéből is egyértelműen átsütött. A zenekaron belüli nézeteltérések során gyakran nem riadt vissza attól sem, hogy fizikailag kifejezze a véleményét. Hogy ez mennyire jellemző volt rá, arról Dave Evans, a banda első stabil énekese így mesélt: "Angus-nak gyakran kicsúszott a kezéből a helyzet, és egy alkalommal hirtelen nekiugrott Malcom-nak, aki természetesen visszavágott. Csak annyit láttunk, hogy mindketten ököllel csapdosnak, de végül is nagyon kevés találatot vittek be, és gyorsan véget is vetettek a bunyónak. Egy pillanatra megfagytunk a döbbenettől, aztán kitört belőlünk a nevetés. Egy másik esetben Angus megpróbált engem megütni, de csak annyit tettem, hogy a kezemet a fejére tettem, és eltolva magamtól megakadályoztam, hogy elérjen. Végül aztán elvitték onnan. Angus eléggé hajlamos volt a dühkitörésekre."
Ezekkel a kirohanásaival együtt, vitathatatlan, hogy Angus Young egyéni és jellegzetes stílusa már a kezdetekben a legfontosabb eleme volt az AC/DC identitásának. Erre rájött a testvére, Malcolm Young is, aki látva azt, hogy öccse milyen hatást gyakorol a közönségre, átengedte neki a szólógitáros szerepkörét, ő maga pedig ritmusgitárosként tevékenykedett tovább. Sok évvel később egy interjúban Angus elmondta, hogy szerinte a bátyja feladata sokkal nehezebb, mint az övé. Szólózni korántsem akkora nagy dolog, mint ritmusgitározni, ráadásul úgy, ahogyan azt Malcolm teszi, hisz neki köszönhető, hogy az együttes egységesen szólal meg. Arra a kérdésre, hogy meg tudná-e csinálni, ugyanazt mint Malcolm, Angus úgy válaszolt, hogy le tudná talán másolni a játékát, de semmiképp sem tudná helyettesíteni.
A Young-testvérek igazi erőművet alkottak a színpadon, és nem véletlenül írták be magukat a rock történetébe, mint olyan gitárosok, akik jelentős hatással voltak a műfaj alakulására. Malcolm Young 2017-es halála sokak számára a zenekar végét jelentette, de Angus Young nem hagyta, hogy a kétségek megfélemlítsenek, és folytatta az AC/DC örökségét, új tagként bevonva unokaöccsüket, Stevie Youngot, aki azóta is a banda ritmusgitárosa. Ez nem volt az első mélypont a zenekar életében; már Bon Scott tragikus, 1980-as elvesztése után is felmerült a kérdés, hogy érdemes-e folytatni. De Angus Young eltökéltsége mindig is átsegítette a nehézségeken, és az AC/DC rock 'n' roll vonata azóta is töretlenül halad, örömet hozva mindannyiunknak. Manapság már csak néhány ilyen forradalmi zenekar van, amelyek továbbra is aktívan színpadra lépnek, és a banda örök érvényű dallamai továbbra is hatalmas népszerűségnek örvendenek.
Angus Young színpadi jelenléte továbbra is lehengerlő, hiába teltek el az évek, energia szintje ma is töretlen. Az a mód, ahogyan iskolás egyenruhájában, Gibson SE gitárját ragadva, szétzúzza a színpadot, valóban páratlan és megismételhetetlen. A jelek szerint a fiatal tehetségek sora is bővül, hiszen a Young-klán tagjai között sok zenész akad, így mindig van, aki Angus mellett színpadra léphet. Az AC/DC egyetlen pótolhatatlan tagja Angus Young, akinek ha valaha úgy adódna, hogy leteszi a gitárt, az bizonyosan a zenekar történetének végét jelentené. Szerencsére jelenleg semmi nem utal arra, hogy ez bekövetkezne, így csupán annyit tehetünk, hogy boldog születésnapot kívánunk, és még számos, színpadi élményekkel teli évet az ünnepeltnek! Thunderstruck!