Az altábornagy a figyelem középpontjába került.

"Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy élő vitára hívja ki a kaszinóminisztert, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert, egy független televíziós csatornán" – olvasható Magyar Péter bejegyzésében.
"A megbeszélés keretében szóba kerülhet a honvédség helyzete, ám altábornagy úr szívesen kifejti, miért is nevezik a 'vízen járni képes őőő gépet' kétéltű lánctalpas járműnek" -- fűzi hozzá az ellenzék vezetője. "Miniszter úr, piros vagy fekete? Harmadszorra már senki sem kérdezhet" -- hangsúlyozza a kihívást Magyar Péter.
Ruszin-Szendi Romuluszt tavaly április végén váltotta le a miniszter a honvéd vezérkar éléről, június végén pedig a honvédségtől is távozott. A hétvégén szakpolitikusként csatlakozott a Tisza Párthoz.
Magyar Péter egy korábbi posztjában hozzáteszi, hogy a "hétvégén válságértekezletet tartottak a Karmelitában: egyrészt mélyütésként élték meg a magyar hadsereg máig legnépszerűbb vezetőjének csatlakozását a TISZA-hoz, másrészt tudják, hogy Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy kiállása porrá zúzza a fideszes propaganda aljas hazugságait a TISZA-ról akár a háború, akár az illegális migráció kapcsán. És persze tudják, hogy a honvédelmi és a teljes rendvédelmi állomány mellette áll és neki ad igazat.
Orbán a kaszinóminisztertől kezdve a szatellit ellenzéki pártokon át, egészen néhány egykori katonai vezetőig mindnyájukat "csatarendbe" vezényelte, ám ennek eredményeként csak újabb öngólokat sikerült elérnie.
Magyar Péter megfogalmazása szerint a helyzet igencsak ellentmondásos: míg a Fidesz pártrendezvényén, Orbán évértékelőjén a magyar honvédség jelenlegi és korábbi vezetőinek egyenruhában való részvétele teljesen elfogadott, addig egy leszerelt, civil státuszú volt vezérkari főnök felszólalása a TISZA rendezvényén már árulásnak és a katonai eskü megszegésének minősül. Ez a kettős mérce erőteljesen felveti a kérdést a politikai és katonai etikáról.
A Magyar Honvédség korábbi vezetői, beleértve a parancsnokokat és a vezérkari főnököket, közös levelet fogalmaztak meg Ruszin-Szendi Romulusz legújabb politikai megnyilvánulásával összefüggésben. A Honvédelmi Minisztérium által közzétett közleményben hangsúlyozzák, hogy elhatárolódnak a volt vezérkari főnök kijelentéseitől – számolt be róla a 444. hírportál.
A vezérkari főnökök testületi ethosza az, hogy kerülik a pártpolitikát és a mindenkori magyar kormányhoz lojálisak, ez a helyes felfogás a honvédséget illetően - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! keddi műsorában -- számol be róla az MTI.
"A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy a Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei hétfőn közleményben tudatták, egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas a honvédség állományának megosztására, ezért helytelenítik a honvédség ügyeibe történő pártpolitikai beavatkozást" -- írja az MTI.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint amikor egy volt vezérkari főnök "kilép a politikai porondra", az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.
A miniszter megemlítette, hogy két vezérkari főnökkel állt kapcsolatban. Az egyikük Ruszin-Szendi Romulusz, aki a Tisza Párt rendezvényén tartott beszédet, míg a másik a jelenlegi vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes.
Ahogy megfogalmazta, Ruszin-Szendi Romulusz felmentését "rövid közös munka után" ajánlotta, mivel nem volt meggyőződve arról, hogy képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre emelni. Ez pedig elengedhetetlen a magyar emberek érdekeinek védelme szempontjából.