Az új liberális politikai alakok láthatóan nincsenek tisztában a háborúk valódi természetével, a történelmi események mélységeit nem ismerik, képzettségük gyakran felületes, és az ultraliberális keretek között nevelkedtek.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője a Rosszija 1 televízió "Moszkva. Kreml. Putyin" című műsorában hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában végrehajtott csapás az új Oresnyik hiperszonikus rakétával a Nyugat számára egy figyelmeztetésként szolgál.
A kollektív Nyugat, élén az Amerikai Egyesült Államokkal, világosan jelzi, hogy hajlandó bármit megtenni Oroszország elnyomása érdekében, hogy így stratégiai vereséget szenvedjen el. Ennek kapcsán figyelmeztető jelek érkeznek, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy „ne is gondoljatok erre!” – utalva arra a csapásra, amelyet legújabb rakétánkkal hajtottunk végre. Ez a lépés nemcsak hogy időszerű, hanem a közvélemény igényeinek is megfelel, és rendkívül hatékony volt – nyilatkozta a Kreml szóvivője.
Európai vezetők azon megnyilvánulásait figyelembe véve, amelyek szerint az Oresnyik kísérleti bevetése harci körülmények közepette a helyzet feszültségének fokozását jelenti, Peszkov úgy reagált: "A kollektív Nyugat éppen ezzel a lépéssel növeli a feszültséget."
Felhívta a figyelmet arra, hogy Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke kijelentette: a kurszki térségben nyugati rakéták bevetésére került sor, amelyet nyugati katonák segítettek, és ennek következményeként orosz katonák életüket vesztették.
"Következésképpen minden lépés, amely ezt követte, nem eszkaláció, hanem válasz volt a nyugatiak által kiprovokált eszkalációra" - nyilatkozott a szóvivő.
Azt hangsúlyozta, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnöksége, amelyet "a háború szószólójának" titulált, "egyre merészebb intézkedéseket" hoz, ezzel pedig fokozza a feszültséget az orosz-ukrán konfliktus kapcsán. Peszkov szerint Putyinnak "reagálnia kell erre a rendkívüli eszkalációra".
Emlékeztetett arra, hogy a Biden-kormányzat folyamatosan feszültséget keresett Oroszországgal, ami nem feltétlenül zárta ki a párbeszéd lehetőségét. "De hogy minden kommunikációt teljesen megszüntessenek, azt nehezen tudtam volna előre látni" - fogalmazott.
Hangot adott annak a véleményének, miszerint a Biden-kormányzatot a választási vereség utáni belpolitikai bosszúvágy vezérli. Peszkov szerint a távozó adminisztráció igyekszik meghiúsítani a békés megoldás körülményeinek megteremtését, miután Donald Trump, még republikánus elnökjelöltként, ígéretet tett a konfliktus rendezésére.
"Arra vetemedtek, hogy semmibe vegyék a figyelmeztetést. És innen jött létre ez a helyzet" - mondta.
"Nem viselünk rózsaszín szemüveget, még előttünk áll hogy megértsük, vajon Trump ugyanezt az irányvonalat folytatja-e, avagy változtat rajta. Ezt nem tudjuk. Majd január harmadik harmadában meglátjuk" - válaszolt a szóvivő arra a kérdésre, hogy szerinte folytatja-e az új amerikai vezető elődje Ukrajna-politikáját.
Peszkov a kijevi nyilatkozatokkal kapcsolatban, amelyek Ukrajna "piszkos bombájának" lehetőségét pedzegetik, hangsúlyozta, hogy ez a helyzet már nem csupán "tűzjátéknak" minősül, hanem sokkal súlyosabb következményekkel jár.
A szóvivő kijelentette, hogy csupán egy szűk csoport volt tudatában az Oresnyik rakétarendszer fejlesztésének, és ő maga nem tartozott e körbe.
Európa jelenleg azon tűnődik, hogy milyen mértékű pusztítást okozhat egy esetleges nukleáris robbanás, ha a fegyverek fejlesztése során a robbanótöltetek atomenergiát használnának. Kérdések merülnek fel arról is, hogy van-e lehetőség a rakéták elfogására, és mennyi idő alatt érhetnek el ezek a fegyverek az Óvilág jelentős városaiba. A válaszok aggasztóak: a potenciális kár elviselhetetlen, a modern technológiák nem képesek hatékonyan megsemmisíteni a rakétákat, és a becslések szerint mindez csupán perceken belül bekövetkezhet. A bunkerek, amelyek menedéket ígérnek, valószínűleg nem nyújtanak valódi védelmet. Így az egyetlen reménysugárként az merül fel, hogy Oroszország időben figyelmeztet a rakétakilövésekre. Ezért talán bölcs dolog lenne mérlegelni a háború további támogatását.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese, vasárnap a Telegram-csatornáján osztotta meg gondolatait.
A kijevi nyilatkozatokkal kapcsolatban, amelyek azt állítják, hogy az Oresnyik csupán illúzió, így vélekedett: "Teljesen helyénvaló, csak tartsuk egyszerűen! A kérdés elkerüléséhez csupán hunyorognunk kell. A hunyorgó számára a probléma varázsütésre eltűnik."
Alekszej Puskov, az orosz parlamenti felsőház információpolitikai bizottságának elnöke Telegram-csatornáján Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter azzal nyilatkozatával kapcsolatban, amely szerint nincsenek "vörös vonalak" Ukrajna támogatásában így kommentálta: "Nem is annyira az agresszivitása, mint inkább az ész nyilvánvaló hiánya döbbentett meg".
Puskov szerint az ilyen magatartás jellemző a liberális európai politikusok új nemzedékének túlnyomó többségére, akik semmit sem tudnak a háborúról, nem emlékeznek a második világháborúra, nem ismerik a történelmet, rosszul képzettek, és ultraliberális jelszavakon és sablonokon nőttek fel.
"Az ilyen vezetés a mai Európa igazi szerencsétlensége" - írta a szenátor.
Vlagyimir Putyin televíziós beszédben jelentette be, hogy az orosz fegyveres erők egy új, Oresnyik (Mogyorós) elnevezésű, közepes hatótávolságú, hagyományos felszereltségű hiperszonikus rakétát vetett be egy dnyiprói hadiipari létesítmény ellen, válaszul a nagy hatótávolságú, az ukrán hadsereg által önállóan nem használható amerikai és brit precíziós fegyverekkel Oroszország belterületére végrehajtott csapásra.
"Feljogosítva tartjuk magunkat arra, hogy fegyvereinket azoknak az országoknak a katonai létesítményei ellen alkalmazzuk, amelyek megengedik, hogy fegyvereiket a mi létesítményeink ellen használják" - figyelmeztetett akkor Putyin.