Bajban van a német ipar? Megérkezett a vészjelzés!

Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
A német elektronikai és digitális ipar szakmai képviselete, a ZVEI, aggodalmát fejezte ki a csúcstechnológiai termékek gyártásához elengedhetetlen ritkaföldfémek biztosítottsága miatt.
A ZVEI (Verband der Elektro- und Digitalindustrie e.V.) állásfoglalása szerint Kína által bevezetett aktuális exportellenőrzések komoly kockázatot jelentenek a globális ellátás biztonságára. Wolfgang Weber, a szövetség elnöke hangsúlyozta: "Vállalataink számára elengedhetetlen, hogy stratégiai jelentőségű nyersanyagokhoz szabad, megbízható és fenntartható módon jussunk hozzá."
Weber gyors megállapodást sürget a német kormány, az EU Bizottsága és Kína között annak érdekében, hogy a vállalatok számára zavartalan hozzáférést biztosítsanak a nyersanyagokhoz. Emellett szerinte megfelelő intézkedésekkel véget kell vetni az egyes országoktól való egyoldalú függésnek is.
A ritkaföldfémek kulcsfontosságú nyersanyagok, amelyek nélkülözhetetlenek a legmodernebb technológiák, mint például akkumulátorok, félvezetők és elektromágnesek előállításában. Azonban az ezen elemcsoportba tartozó 17 fém közül csupán néhányat bányásznak Németországban és az Európai Unió területén, ami komoly importfüggőséget eredményez.
A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis legfrissebb adatai alapján Németország ritkaföldfém-importja tavaly csökkent az előző évhez képest. A 2023-as 5900 tonnás behozott mennyiség 12,6%-kal, 2024-re 5200 tonnára mérséklődött, míg az importált ritkaföldfémek összértéke 66,0 millió euróról 64,7 millió euróra esett vissza. Érdekes megjegyezni, hogy a behozott mennyiség 65,5%-a, azaz 3400 tonna közvetlenül Kínából származik, míg 2023-ban ez az arány még 69,1% volt.
Bizonyos elemek esetében a kínai behozatal aránya kiemelkedően magas. Például 2024-ben Németországba importált lantánvegyületek 76,3%-a Kínából érkezett. Ezek a vegyületek, melyek nélkülözhetetlenek az akkumulátorok előállításában, a teljes ritkaföldfém-import mennyiségének körülbelül háromnegyedét képviselik. Emellett a neodímium, praseodímium és szamárium, amelyek az elektromos motorokban alkalmazott állandó mágnesek gyártásához szükségesek, szinte kizárólag Kínából származnak.
Hasonlóan Németországhoz, az Európai Unió is jelentős mennyiségben importál ritkaföldfémeket Kínából. Az Eurostat, az európai statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 2024-ben összesen 12 900 tonna ritkaföldfémet szállítottak az EU-ba, ami 101 millió euró értéket képvisel. Ebből a mennyiségből 46,3 százalék, azaz 6000 tonna Kínából érkezett. A második legfontosabb beszállító Oroszország volt, amely a behozatal 28,4 százalékát, körülbelül 3700 tonnát adta, míg Malajzia a harmadik helyen áll 19,9 százalékkal, összesen 2600 tonnával.