Bánki Erik egy dokumentumot hozott, amely igazolja, hogy a korábbi cége nem részesült 52 milliós támogatásban. Később azonban a volt üzlettársa elismerte, hogy mégis kaptak ilyen összeget.


Hétfőn a Szekszárdi Törvényszéken zajlott a Volvogate-per legújabb fordulója, ahol két jelentős tanú, Bánki Erik, a Fidesz parlamenti képviselője, valamint Patzek Endre Tibor, az ügyben harmadrendű vádlott, aki elismerte bűnösségét és jogerősen elítélték, tett vallomást. Az eljárás hátterében az áll, hogy a vádirat szerint a 2015-ben, fideszes irányítás alatt álló pécsi önkormányzat cége, a Tüke Busz Zrt. túlárazott használt buszokat vásárolt, és az ügylet során a pénz egy olyan közvetítőcégnél kötött ki, amely nem végzett érdemi tevékenységet. (A témával kapcsolatos összes cikkünket itt találhatja.)

A négy vádlott ügyében indított per egy korábbi szakasza már lezárult a Kaposvári Törvényszéken, ám a Pécsi Ítélőtábla tavaly tavasszal, több kifogás figyelembevételével, úgy döntött, hogy az eljárást újra kell kezdeni, ezúttal Szekszárdon.

Nem először idézték tanúkihallgatásra sem Patzekot, akiért korábban rendőröket is küldött Bertaldó András bíró, sem Bánkit, aki először igazoltan, külföldi út miatt nem tudott vallomást tenni, de második meg nem jelenéséért már 300 000 forintos bírságot kapott, mert azt nem fogadta el igazoltnak a bíró.

Bánki neve, bár csupán tanúként szerepel az eljárásban, folyamatosan felbukkan az ügy különböző szakaszaiban. Ez részben a tanúvallomásoknak, részben pedig a körülmények furcsa egybeeséseinek köszönhető. Érdekesség, hogy Bánki már perelte is azokat, akik megsértették a jó hírnevét, miután egy vloggerről kiderült, hogy a perújraindítást elrendelő ítélőtáblai végzést ismertette, de végül a pert elveszítette. A mai vallomás során, miután végigjártak minden ilyen esetet, Bertaldó András felvetette a kérdést: "Ez mind a véletlen műve lenne?". A válasz pedig egyértelműen az volt, hogy igen, mindez csupán a sors furcsa játéka.

Milyen összefonódások rejlenek Bánki Erik és a megkérdőjelezett buszbeszerzés mögött?

A kaposvári eljárás vége előtt, már elhunyt P. I., az I. rendű vádlott, vallomásában kijelentette, hogy abban az időszakban az önkormányzat és annak gazdasági bizottsága, valamint a Tüke Busz Zrt. Bánki és a fideszes képviselő, Csizi Péter - aki 2014-ig alpolgármester volt, majd idén március végéig helyettes államtitkárként tevékenykedett - befolyása alatt állt.

Bánki Erik reakciója P. I. állításaira meglehetősen éles volt, hiszen azokat "szemenszedett hazugságokként" minősítette, amelyeket az ügyvédje, Bodnár Imre sugallt neki. A helyzet pikantériáját az adja, hogy Bodnár, aki a fideszes városvezetés megbukása után került a képbe, az ügyet "magasabb politikai szintre" akarta emelni. Később Bánki a fideszes képviselői minőségét kihasználva, tovább fűszerezte a történetet, kijelentve, hogy mindez egy politikai lejárató kampány része volt. Szerinte Bodnár Imre valamilyen okból úgy vélte, hogy az ő politikai küldetése az, hogy eltapossa őt.

P. I. szavainak tükrében - amelyeket a vádlott még ügyvédváltása után sem vont vissza - Girán János, a város 2014-2016 közötti fideszes alpolgármestere, a Bánki befolyásáról így nyilatkozott: "Több ügyben is egyeztetni kellett Bánki úrral (...) Rengeteg dolog merült fel, hiszen ő nemcsak képviselő, hanem regionális pártigazgatói pozíciót is betöltött, így az ő szerepe is jelentős lehetett." Ugyanakkor megjegyezte, hogy konkrétan nem tudja, a buszbeszerzés ügye valóban ebbe a kategóriába tartozott-e.

"Ez nem helytálló, nem a koordináció volt a feladatom. Számos területen tudtam támogatni a munkát, de az önkormányzati ügyekhez nem volt közvetlen rálátásom. Amikor a polgármester úr, Páva Zsolt, megkeresett azzal, hogy információt gyűjtsek vagy találkozókat szervezzek miniszterekkel és államtitkárokkal, abban segítettem neki, hogy személyesen tudjon tárgyalni velük" - nyilatkozta Bánki.

Páva Zsolt is említést nyert Bánkiról, amikor a bíró visszaidézte a volt polgármester tanúvallomását. Elmondta, hogy amikor felismerte a helyzet súlyosságát, beszélgetett Bánkival, Hargitai Jánossal és a Tolna megyei fideszes Horváth Istvánnal is. "Jelentős problémák vannak" - fogalmazott. Állítása szerint Hargitai és Bánki megértették a helyzetet, és ígéretet tettek arra, hogy támogatni fogják a kezdeményezést, teljes mértékben nyitottak voltak az együttműködésre. Eredményeket ugyan nem garantáltak, de azt biztosították, hogy lobbizni fognak az ügy érdekében. Ezzel szemben Bánki most azt állította, hogy nem folytatott lobbitevékenységet, hangsúlyozva, hogy "a két dolog nem ugyanaz": bár először azt mondta, hogy segíteni fog, amikor kiderült, hogy kormányzati támogatásra van szükség, már jelezte, hogy a kormány nem fog hozzájárulni az ügyhöz. (Később pedig ellentmondásba keveredett a kormánygaranciával kapcsolatos tudásával.)

Páva a vallomásában említette, hogy a buszbeszerzés kapcsán politikai személyek, köztük Bánki nevét is, Hollandiába utaztak. Bánki azonban elutasította ezt az állítást, mondván, hogy ez pusztán "alaptalan vád, nyilvánvaló hazugság". Sajnos nem tudott reagálni arra, amikor Patzek Endre a következő vallomásában megemlítette, hogy Bánki unokatestvérétől, Madár Pétertől - aki Páva Zsolt tanácsadója volt - azt hallotta, hogy Bánki Brüsszelben is lobbizott a buszbeszerzés érdekében.

Related posts