Nyíradony vezetősége, a baloldali polgármester irányításával, úgy tűnik, családi vállalkozásként kezeli az önkormányzatot, szoros együttműködésben a Tisza párti csoportokkal.


A nyíradonyi önkormányzatban egyre nagyobb feszültséget okoznak a tavaly megválasztott baloldali polgármester etikailag és szakmailag is megkérdőjelezhető döntései. A Tisza párti körökkel is szorosan együttműködő Szilágyi Zoltán legutóbb azzal keltett felháborodást, hogy a múlt héten elbocsátotta a jegyzőt és utódot sem jelöltek ki erre a pozícióra.

Az önkormányzat belső működését jól ismerő forrásaink szerint Szilágyi Zoltán lépése különösen problematikus, mivel a jegyző eltávolításának hátterében az áll, hogy az nem kívánt részt venni a polgármester vitatható vezetési gyakorlatában és a gyanús ügyletek támogatásában. Szilágyi részben azzal magyarázta a jegyző elbocsátását, hogy úgy véli, ő volt az, aki "szivárogtatta" ki egyes szabálytalan döntéseit.

Informátoraink szerint Szilágyi Zoltán testvérei, noha hivatalos pozícióval nem rendelkeznek az önkormányzat keretein belül, rendszeresen látogatják a hivatalt. Próbálnak beleszólni a döntéshozatali folyamatokba, és a polgármester helyett maguk tárgyalnak, sőt, meghallgatásokat is szerveznek, miközben a hivatal munkatársait is utasítják. Ez a helyzet feszültséget szült a polgármester és a jegyző között, mivel az utóbbi, mint a törvényesség őrzője, többször is kifogásolta a Szilágyi-fivérek jogtalan hivatali részvételét. Volt olyan eset is, amikor egy képviselő hevesen reagált, és a jegyző kénytelen volt kiküldeni az egyik testvért az irodából. Szilágyi Zoltán ezután azt hangoztatta, hogy a jegyző, akivel több mint huszonöt éve barátok voltak, elárulta a bizalmát.

Az elbocsátott jegyző a helyiek szerint az elmúlt évtizedekben bármilyen politikai hovatartozású polgármesterrel felvállalta a konfliktusokat. Többen azt feltételezik, hogy Szilágyi Zoltán valójában jegyzői kontroll nélkül kívánta folytatni a kétesnek tűnő működését.

Szilágyi Zoltánt a polgármesteri hivatalban kerestük meg, de sajnos nem volt hajlandó nyilatkozni. Így írásban is megfogalmaztuk kérdéseinket a jegyző elbocsátásával és más, vitatott döntéseivel kapcsolatban, azonban eddig még nem kaptunk választ.

Telefonon kerestük meg Tasó Lászlót, a választókerület fideszes országgyűlési képviselőjét, aki megerősítette, hogy a polgármester az említett okokból távolította el a jegyzőt a hivatalból. - Ezzel az erejét mutatta meg a támogatóinak, hogy a családi barátja sem szállhat vele szembe, retteghet mindenki, aki nem tapsol a Szilágyi klánnak. Ez elszomorító és elfogadhatatlan, mert mindeközben az elmúlt három évtized alatt jelentősen fejlődő, 62 év után újra járási székhellyé váló város működésképtelenné válik és a közössége széthullhat. Nyíradony ennél többet érdemel és nem ez az igazi arca - fogalmazott a honatya.

Nyíradonyban számos helyi lakossal folytattunk beszélgetéseket, köztük az önkormányzat munkatársaival és civilekkel is. Az emberek véleménye jellemzően szkeptikus Szilágyi vezetési stílusával kapcsolatban. Akadt, aki az előző ciklus eseményeire hivatkozva fejezte ki kétségeit a polgármester megbízhatóságát illetően. Emlékeztetett arra, hogy Szilágyiék egy családi vállalkozása, a város központjában működő vas-műszaki bolt, egy olyan önkormányzati céggel kötött szerződést, amelynek felügyelőbizottsági elnöke ő volt. Polgármesterként Szilágyi Zoltán tovább növelte ezt a vállalkozási lehetőséget: a hivatal és más önkormányzati intézmények is a vas-műszaki bolt szolgáltatásait veszik igénybe, beleértve papír-írószert és mosószert is.

Szilágyi Zoltán tevékenysége sokakban vegyes érzelmeket keltett, különösen az előző vezetés ellen indított vizsgálatok miatt, amelyeket sokan boszorkányüldözésnek tartanak. Tavaly októberi hivatalba lépése óta nem a stabilitás helyreállítását célzó elemzésekre és javításokra összpontosított, hanem inkább az elődje gazdálkodási döntéseit kezdte el vizsgálni. Ehhez a testülettől kapott felhatalmazást, azonban sokan kétségbe vonják, hogy valóban a közérdek szolgálatában áll-e. Érdekes megjegyezni, hogy az előző ciklusban ő maga volt az egyik érintett önkormányzati cég felügyelőbizottsági elnöke, így jól ismerte a helyi ügyeket, mint képviselő is. Szilágyi emellett visszavont olyan korábbi döntéseket, amelyek több beruházás folyamatát akadályozták, ami informátoraink szerint arra utal, hogy a közösség érdekei helyett inkább saját politikai hasznát helyezi előtérbe. Nyíradony jövője szempontjából ez aggasztó jelenség, amely további kérdéseket vet fel a vezetés irányvonalával kapcsolatban.

Ugyancsak beszédes, hogy Szilágyi Zoltán tavaly tavasszal folytatott választási kampánya gyakorlatilag csak arról szólt, hogy a választókerület fideszes országgyűlési képviselőjét igyekezett lejáratni. Ehhez pedig Magyar Péter köreiből érkezett segítsége a Tisza Párt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei régiós koordinátorai, valamint Sallai Mihály, a korábban a volt Jobbik-elnök Jakab Péternek is dolgozó tartalomgyártó személyében.

Utóbbi irányításával Facebook-csoportot alakítottak ki, ahol a Szilágyit támogató gyalázkodó és botrányosan posztoló kommentelő aktivistákkal azóta is folyamatosan támadják és rágalmazzák Tasó Lászlót, hozzátartozóit, emellett gyűlölködő és félelemkeltésre alkalmas, trágár bejegyzéseket címeznek a Fidesz szavazóinak.

Idegenvezetőnkkel végigjártuk a város bevásárlóutcáját, ahol az ingatlanok zöme is a birtokukba került. Egy több hektáros terület bejárata fölött a Szilágyi bevásárlóközpont felirat jelzi a komplexum hovatartozását, de a család tulajdonában van számos felújított és kiadott üzlethelyiség, valamint lakás is a Kossuth utcában.

Figyelemre méltó, hogy összesen több mint másfél milliárd forintnyi uniós és hazai pályázati támogatás révén valósult meg a család állattartó telepe, látványos pálinkafőzője, műhelyei, valamint napelemparkja. Ez a több száz hektáros birtok, amelyet kapukkal zártak el, kizárólag az önkormányzati úton megközelíthető, és csak a birtokhoz vezető szakasz lett leaszfaltozva pályázati forrásokból. Emellett a támogatásokból egy magáncélú szálláshely is kialakításra került.

Szilágyi Zoltán, a környezetében lévő barátai és a helyi országgyűlési képviselő társaságában, nyíltan kifejezte, hogy három dolog vonzza igazán: a pénz, a nők és a hatalom. A beszámolók alapján gyakran látogatott kedvenc szórakozóhelyein, ahol baráti társaságban, néha bódult állapotban, szórakozásképpen azt kérte, hogy mindenki szenátor úrnak szólítsa őt.

Related posts