A Tisztelt Ház falai között a devizahitel kérdése zajos vitákat generált, hiszen a téma számos érintettet és komoly társadalmi feszültségeket érint. Az Alfahir.hu cikkei szerint a képviselők szenvedélyesen érveltek a problémák megoldása mellett, miközben


A Jobbik politikusa és a kormány képviselője között heves szóváltás robbant ki.

A közelmúltban hozott európai uniós bírósági (EUB) határozat nyomán a devizahiteles ügyek újra a napirendre kerülhetnek – jelentette ki Z. Kárpát Dániel hétfői napirend előtti felszólalásában. Ahogy arról már lapunkban is beszámoltunk, a törvényi forintosítás ellentétes az uniós jogszabályokkal, ami miatt...

A banknak a tőkeösszeg visszafizetése garantált, ám az árfolyam-különbözetből és a kamatokból nem követelhet semmit a pénzintézet.

A Jobbik országgyűlési képviselője kiemelte,

Szigorúan tilos alaptalan ígéretekkel megtéveszteni azokat, akiket devizahitelek révén károsítottak meg.

Azt is hangsúlyozta, hogy a kérdésben nem csupán egy politikai pártnak, vagy éppen neki személyesen kellene igazságot szolgáltatnia. Z. Kárpát bejelentette, hogy elegendő számú aláírás gyűlt össze ahhoz, hogy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozásának kezdeményezését elindíthassák.

Z. Kárpát kiemelte, hogy véleménye szerint a politikai szereplőknek most "egy lépéssel hátrébb" kellene vonulniuk. Szerinte a szakértőknek kellene előtérbe kerülniük, hogy alaposan mérlegelhessék, milyen következményekkel járnak a döntések a magyar helyzetre nézve.

Az ellenzéki honatya közölte,

Sokan hevesen ellenzik azt a kormányzati nézetet, miszerint az EUB ítélete csupán egyedi esetnek számít. Ezt az állítást számos érvvel lehet megdönteni.

Ám ő úgy gondolja, hogy "ennek a témának nem feltétlenül a hétfői parlamenti ülések adok-kapok viharos világában van a helye", hanem inkább egy paritásos alapon működő vizsgálóbizottság keretein belül, ahol állandó meghívottként azok a szakértők vennének részt, akik az érintett csoportokból származnak. Véleménye szerint ezen a fórumon akár konszenzus is kialakulhat.

A Jobbik színeiben politizáló képviselő határozottan bírálta Nagy Mártont, aki kijelentette, hogy ezek a perek újra megnyithatók. Az ellenzéki politikai szereplő véleménye szerint ez azt takarná, hogy...

A 10-15 éve szenvedő károsultaknak egyedileg kellene ügyvédet találniuk, jogi lépéseket tenniük, és saját zsebből fedezniük a peres eljárás költségeit.

A szakértők szerint csupán a károsultak 10%-ának lesz lehetősége arra, hogy megvalósítsa ezt.

Z. Kárpát Dániel hangsúlyozta, hogy most egy történelmi pillanat előtt állunk, amely lehetőséget ad arra, hogy a mulasztásokat, amelyekért az állam, a bankfelügyelet és a 2010 előtti balliberális kormányok is felelősek, bizonyos mértékig helyrehozzuk. Úgy véli, hogy az elsődleges üzenet a társadalom számára az lehetne, hogy az ilyen típusú pénzügyi visszaélések sorozata többé nem megengedhető, és soha nem szabad megismétlődni.

A politikus meggyőződése, hogy a kormányzat hasonlóképpen vélekedett, így több alternatívát is keresett. Z. Kárpát szavaival élve, ezek a próbálkozások végül csupán kísérletek maradtak. Kiemelte, hogy...

Az életek kettétörése, a tragikus veszteségek és a megrendült egészség nem mérhető pénzben; ezek olyan tapasztalatok, amelyek nem pótolhatók, és nem lehet őket úgy kezelni, mintha soha nem történtek volna meg.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium miniszterhelyettese a legutóbbi nyilatkozatában kiemelte, hogy alaposan mérlegelni kell, vajon a vizsgálóbizottság a megfelelő fórum-e az Európai Bíróság (EUB) ítéletének értelmezésére. Hangsúlyozta, hogy a folyamatban lévő bírósági ügyek ügyében a vizsgálóbizottság nem tehet lépéseket. Ugyanakkor a Kúriának valamilyen módon szükséges értelmeznie a helyi bíróságok számára, és végrehajtási útmutatást kell adnia az igazságszolgáltatási szerveknek. Répássy tájékoztatása szerint jelenleg még hatezer devizahiteles per zajlik a hazai bíróságokon. Javasolta, hogy mindenki várja meg a Kúria döntését, hiszen csak azt követően lehet majd megérteni az EUB ítéletének hatásait. A kormány képviselője az EUB döntését "dodonai" jelzővel illette, utalva ezzel annak ambivalens természetére.

Related posts