Donald Trump új nukleáris egyezményt szeretne létrehozni Iránnal, amely új alapokra helyezheti a két ország közötti kapcsolatokat és a globális biztonsági helyzetet.


A perzsa kormány egyelőre nem hajlandó leülni az Egyesült Államokkal az atomprogramjáról folytatott tárgyalásokra, amíg a Washington által bevezetett szankciók hatályban maradnak.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, bejelentette szándékát, hogy új nukleáris megállapodást kíván létrehozni Iránnal. Ezt a fontos üzenetet levél formájában juttatta el Ali Hamenei ajatollahhoz, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjéhez. Trump hangsúlyozta, hogy a békés megoldások és a diplomáciai párbeszéd állnak prioritásai között.

"Iránnal kapcsolatban jelenleg egy érdekes helyzet áll fenn, és úgy tűnik, hogy hamarosan valami jelentős dolog fog bekövetkezni. Bízom benne, hogy sikerül békeszerződést kötni. Nem erőből vagy gyengeségből beszélek, csupán azt szeretném hangsúlyozni, hogy a békés megoldásokat részesítem előnyben, még ha a radikálisabb lépések is gyorsan rendeznék a problémát" - nyilatkozta az amerikai elnök, ezzel utalva a katonai opciókra.

Trump világossá tette, hogy az ajatollah számára is üzenetet küldött: amennyiben Teherán nem hajlandó tárgyalásokat folytatni, úgy a katonai akció lehetősége is napirendre kerülhet.

"Bizakodom abban, hogy a felek megbeszéléseket folytatnak, mert ha katonai beavatkozásra kerül sor, az rendkívül súlyos következményekkel járna" - nyilatkozta Trump.

Az ENSZ üdvözölte Trump Irán felé tett közeledését. Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője egy nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy "a diplomácia továbbra is a legoptimálisabb eszköz annak érdekében, hogy garantáljuk az iráni nukleáris program békés céljait".

Irán hivatalosan bejelentette, hogy nem érkezett hozzájuk semmiféle üzenet Donald Trump részéről, és elutasítják a tárgyalások megkezdését az Egyesült Államokkal.

Abbász Araghcsi iráni külügyminiszter kijelentette, hogy amíg Washington fenntartja a Teheránnal szembeni súlyos szankciókat, addig szó sem lehet nukleáris tárgyalásokról vagy együttműködésről.

A Trump-adminisztráció a maximális nyomásgyakorlás stratégiáját választotta, és újabb szankciókat léptetett életbe Irán ellen, célja pedig az iráni gazdaság meggyengítése és a teheráni kormány behódolásra kényszerítése.

Augusztusban Ali Hamenei ajatollah még azt nyilatkozta, hogy "nem hátrányos, ha az ellenféllel leülünk beszélgetni". Mostanra azonban megváltozott a véleménye, és kijelentette, hogy a Washingtonnal folytatott tárgyalások nem lennének "értelmesek, bölcsek vagy tisztességesek".

Trump 2019-ben, első elnöki mandátuma alatt, megkísérelte, hogy levelet juttasson el az iráni vezetőhöz. Azonban az ajatollah, Ali Hamenei, nem volt hajlandó átvenni az üzenetet, amelyet a néhai japán miniszterelnök, Abe Sinzó közvetített. Hamenei akkor kijelentette, hogy Trumpot nem tartja "méltónak" arra, hogy bármilyen formában kommunikáljon vele, és hangsúlyozta, hogy soha nem fog válaszolni a kérdéseire.

Az Egyesült Államok és Irán között jelenleg nincsenek diplomáciai kapcsolatok.

Az Egyesült Államok és Izrael többször is hangsúlyozta, hogy nem engedik meg Iránt, hogy nukleáris fegyverekhez jusson. E figyelmeztetések mögött a katonai összecsapástól való aggodalom húzódik, mivel Teherán olyan fokú uránt dúsít, amely már csak egy lépésnyire van attól, hogy atomfegyvergyártásra alkalmas uránná váljon.

Related posts