Győr városában már nem csupán hagyományos módszerekkel küzdenek a szúnyogok ellen; most drónok segítségével is folytatják a harcot a vérszívók ellen.

A legújabb technológiai vívmányokat alkalmazzák a térségben, így a szúnyogirtás eddig soha nem volt ennyire kedvező az egészség szempontjából, mint most.
Győr, a vizek városa, lenyűgöző szépségével és előnyeivel büszkélkedhet, de sajnos nem mentes a nehézségektől sem. Különösen áradások idején a szúnyogok elszaporodása okoz gondot, ami az utóbbi években sokak mindennapjait megnehezítette a városban és környékén. E probléma megoldása érdekében tartották meg a Térségi Szúnyog Konferenciát 2025 címmel, amely a győri Városháza Dísztermében zajlott. A rendezvényen a szúnyoggyérítés területén illetékes szakemberek, hatóságok képviselői, valamint a győri járás településvezetői találkoztak, hogy közösen megvitassák a hatékony megelőzési intézkedéseket.
A vérszívók elleni küzdelem napjainkban már nem csupán egyszerű feladat, hiszen a városvezetők és szakértők számos szempontot kénytelenek figyelembe venni, legyen szó szakmai, környezetvédelmi vagy egészségügyi kérdésekről. A legutóbbi konferencián kiemelkedően fontos téma volt a kémiai, vegyszeres gyérítés mértékének csökkentése, valamint a biológiai precíziós gyérítés arányának növelése. E megközelítés szerint a jövőben a legújabb dróntechnológia alkalmazására kerül sor, melynek keretében olyan baktériumokat használnak, amelyek kifejezetten a szúnyoglárvákat célozzák meg. Ez a megoldás hosszú távon hatékonyabb lehet, mint a hagyományos módszerek.
A szakmai intézkedések mellett kulcsfontosságú a lakosság aktív részvétele is. Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester Facebook bejegyzésében ezt hangsúlyozza:
Készült egy különleges kiadvány a győri szúnyogprevenciós program keretében, amelyet mindenképpen érdemes átnézni. Köszönet illeti Hargitai István polgármesteri biztost a szervezésért, valamint a különböző témákban elhangzott értékes hozzászólásokat, amelyek a szúnyoggyérítés innovatív megoldásait, környezetvédelmi normáit, népegészségügyi irányelveit, településvezetői tapasztalatait, fajtatani ismereteit, gyérítőszer specifikumait, vízügyi fejlesztéseit és a lakosság edukálását érintették. A konferencián a Győr-Szol Zrt., a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal, a Vámosszabadi Önkormányzat, a Fertő-Hanság Nemzeti Park, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és Győr MJV Környezetvédelmi Osztálya is képviseltette magát – köszönet érte mindenkinek!
A kidolgozott és részletesen megvitatott projektek finanszírozására a Versenyképes Járások Program révén kerül sor. Ez lehet az első sikeres példája annak, hogy a Győrtől elvont 2,6 milliárd forint visszakerül a városba, és ezáltal a helyi lakosok is jelentős előnyökhöz jutnak.
A szúnyogprevenciós kiadványt ide kattintva tanulmányozhatják olvasóink.