A globális helyzet egyre inkább kétségeket ébreszt, ahogy a világ különböző részein tapasztalható események és trendek folyamatosan változnak. A politikai, gazdasági és társadalmi feszültségek hatására sokan érzik úgy, hogy a jövő egyre inkább megjósolhat

A társaság figyelmeztetése egyértelmű: a vámok újbóli bevezetése, miután lejár a jelenlegi 90 napos felfüggesztés, drámai hatással lehet a globális gazdasági növekedésre. A szakértők előrejelzései szerint a növekedés üteme jelentősen lelassulhat, 2025-re 2,2%-ra, míg 2026-ra 2,3%-ra csökkenhet. Az aggasztó kockázatok pedig leginkább lefelé irányulnak. Ha a geopolitikai és kereskedelmi feszültségek fokozódnak, akkor akár 2%-nál alacsonyabb növekedés sem kizárt – figyelmeztettek a szakértők.
Hasonló bizonytalanság övezi az infláció alakulását is: a jelenlegi stabilitás könnyen megbillenhet. Az Egyesült Államokban az infláció év végére akár elérheti a 4%-ot is, különösen akkor, ha az energiaárak tovább emelkednek. A Coface szerint a vezető jegybankok ezért valószínűleg továbbra is óvatos politikát fognak követni.
Európában a helyzet még összetettebb: a szakértők szerint az évek óta halogatott fiskális konszolidációs politika megkezdődhet, miközben Németország gazdaságélénkítő programot indít - amelynek konkrét volumenét ebben a szakaszban nehéz megbecsülni. A német gazdaság alakulására különösen érzékenyen reagálhat a közép-európai régió is. A Coface rontotta a fémfeldolgozó iparág kilátásait Csehországban, és hasonló a helyzet Szlovákiában is.
- nyilatkozta Martin Procházka, a Coface elemzője.
A német fiskális expanzió kétségtelenül kedvező hatással lehet Szlovákiára, ám a reálbérek lassú növekedése, a fokozódó infláció és a szükségszerű fiskális intézkedések várhatóan gátat szabnak a gazdasági fellendülésnek. Mindezek fényében elkerülhetetlenné válik a helyzet romlása, hiszen a költségvetési hiány valószínűleg elérheti a bruttó hazai termék 5,2%-át.