A POLITICO már most temetni kezdi a még meg sem választott német jobboldali kancellárt - Mandiner


Nyitóképként: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance az AFP közvetítésében.

Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke és kancellárjelöltje, már a választások előtt is nehéz helyzetben találja magát. A brüsszeli POLITICO elemzése szerint nem csupán a választói bizalom hiánya, hanem a politikai kihívások is arra utalnak, hogy Merz lehet Németország "leggyengébb" kancellárja. A szakértők úgy vélik, hogy a CDU jelenlegi helyzetével és Merz politikai stratégiájával kapcsolatban aggasztó jelek mutatkoznak. A kérdés tehát nem csupán az, hogy megválasztják-e, hanem hogy a kormányzásra alkalmas vezetői képességei elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy sikeresen irányítsa az országot a jövőbeni kihívások között.

Szükséges, hogy szembenézzen a kihívásokkal.

Merz kampányának középpontjában a "Németországot újra büszkévé tenni" célja áll, amely kétségtelenül a trumpi "Make America Great Again" eszméjének egyedi német megfelelője. Azonban, ha kancellári pozícióra pályázik, óriási globális kihívásokkal kell szembenéznie. Legyen szó az ipari szektor hanyatlásáról vagy az ukrajnai konfliktus következményeiről, Merz számára világos lesz, hogy a politikai retorika mögött valós tettekre és megoldásokra van szükség. Így aztán "Merz szembesülhet azzal, hogy..."

Azt a POLITICO már szinte készpénznek veszi, hogy Merzet megválasztják február végén - szerintük pártja 32 százalékos, országosan legnagyobb támogatottságából ez egyenesen következik. Ám "az ország bosszantó gazdasági és politikai bajokkal küzd, miközben az EU is egy sor nehézséggel néz szembe", például Franciaországból kiinduló új adósságválsággal, "feltörekvő szélsőjobboldallal", "orosz szabotázs- és titkosszolgálati akciókkal", valamint az ukrajnai háború eszkalálódásával. Németország pedig, melynek "gazdasági motorja köhög, politikája pedig egyre fragmentáltabb a radikális pártok előretörésével", egyszerűen "nem bír azzal az erővel, mellyel kivezethetné a mocsárból Európát", s Berlin globális események túsza.

A lap emlékezetet ébreszt:

Merz terve szerintük az, hogy visszavágja a szociális juttatásokat, érdemben csökkenti a Németországba érkező menedékkérők számát, ösztönzi a magánbefektetéseket, és növeli a védelmi költségvetést, miközben a büdzsé egyensúlyát is fenntartja. Azonban "nem világos, hogy ezek a politikák megvalósulásuk esetén elegendőek lennének-e ahhoz, hogy Németország megbirkózzon a monumentális kihívásokkal, melyekkel jelenleg küzd." Azt is vélelmezik, hogy Merz küldetésének lényege visszacsinálni Angela Merkel exkancellár politikai örökségét, aki 2002-ben egy hatalmi harc után kiszorította őt a CDU vezetéséből.

Related posts