Fővárosi cégvezetők kiválasztása: szerdán indulnak a jelöltek meghallgatásai!

A fővárosi cégvezetői pozíciókra pályázó jelöltek személyes meghallgatására szerdán és csütörtökön kerül sor, ahogyan arról a Magyar Hang beszámolt. Az érintetteknek zárt ülés keretein belül lesz lehetőségük bemutatni elképzeléseiket. A pályázati eljárás tervezett befejezési határideje május végére van kitűzve, azonban a BKK és a BKV esetében a folyamat elhúzódása is valószínű.
Ahogy korábban többször is említettük, öt jelentős budapesti vállalatnál volt lehetőség pályázni: a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BFGYH), a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), a Budapesti Közművek (BKM) és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) várja az új vezetőket. Az összes érintett cég jelenlegi vezetője újra megpályázta a pozícióját, és a bizottság mindannyiukat meghívta a személyes meghallgatásra.
A hírek szerint a bíráló testület elsőként szerdán fogja meghallgatni a BFGYH vezetői posztjára aspiráló jelölteket. Az eddigi információk alapján a jelentkezők közül csupán öt személyt találtak alkalmasnak a személyes interjúkra. Ezt követően csütörtökön a Budapesti Közművekhez (BKM) és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központhoz (BFVK) Zrt. pályázói kerülnek terítékre. A BKM esetében öt jelöltnek van esélye meggyőzni a bizottságot, míg a BFVK-nál csupán három jelentkező kapott lehetőséget a bemutatkozásra. A további jelöltek meghallgatására később kerül majd sor. A személyes interjúkon a fővárosi szakszervezetek képviselői is jelen lehetnek, és kérdéseket intézhetnek a pályázókhoz. Fontos kiemelni, hogy a bíráló testület, amelyet Orbán Árpád vezet, csak akkor minősül határozatképesnek, ha a fővárosi Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság, valamint a Tulajdonosi Bizottság tagjainak legalább fele részt vesz a meghallgatásokon. A folyamat végén a testület egyetlen jelöltet fog javasolni Karácsony Gergelynek, aki, ha egyetértene, a jelöltet a közgyűlés elé terjeszti szavazásra.
Kérdéses, hogy a folyamat végén hány cégvezető maradhat a pozíciójában. A Tisza és Vitézy Dávid által képviselt Podmaniczky Mozgalom határozottan arra törekszik, hogy pályáztatás kerüljön bevezetésre, azt állítva, hogy nem kívánják, hogy a korábbi, általuk csupán óellenzéki pártok képviselőiként azonosított vezetők folytassák munkájukat anélkül, hogy megmérettetnének. Ha tehát végül mindegyik jelenlegi vezető a helyén maradna, az nyilvánvalóan presztízsveszteséget jelentene a két frakciónak, míg Karácsony Gergely számára hátrányos lenne, ha az összes cégvezetőt lecserélnék. Ugyanakkor a mostani ciklusban többséget nélkülöző főpolgármesternek ügyelnie kell arra is, hogy ne haragítsa magára a Tiszát, hiszen a 33 tagú közgyűlésből a párt 10 képviselőt biztosít. A Tisza már a januári közgyűlésen is jelezte, hogy a cégvezetői pályázatok feltételeivel kapcsolatos vitában, ha nem veszik figyelembe az akaratát, könnyen képesek nehéz helyzetbe hozni Karácsony Gergelyéket. Így tehát nem lenne meglepő, ha a főpolgármesternek végül el kellene engednie legalább néhány jelenlegi cégvezetőt.
Jelenleg nem tisztázott, hogy milyen irányba halad a BKK és a BKV vezetésének ügye, mivel a május végére tervezett pályáztatási folyamat akár el is húzódhat. Információink szerint mindkét szervezet esetében csupán két-két jelöltet terveznek meghallgatni, és a bizottság a múlt hétfőn úgy döntött, hogy amennyiben nem található legalább három, a szóbeli interjúkra alkalmas jelölt, akkor a főpolgármestertől kérik a pályázati határidő 30 nappal való meghosszabbítását. Hogy Karácsony Gergely ezt elfogadja-e, az még kérdéses, mivel a főpolgármester stábja nem reagált a témában tett megkeresésünkre. Továbbá, a múlt szerdai közgyűlés során Karácsony Gergely találkozóra hívta Orbán Árpádot, de az egyeztetés eredményéről a cikkünk megjelenéséig nem érkezett információ a felektől.
A cégvezetők kiválasztásának kérdése hónapok óta feszültséget szít a főváros politikai életében, és a jelenlegi, kiélezett helyzetben nem igazán tolongtak a jobbnál jobb jelöltek. Érdekes módon azonban feltűntek meglepő nevek is az érdeklődők között, például egy Habony Árpádhoz közel álló figura is. Összesen 43 pályázat érkezett az öt céghez, ám a bizottság döntése szerint csupán 17 személyt fognak személyesen meghallgatni, köztük az összes jelenlegi cégvezetőt is. A helyzet pikantériája, hogy a múlt heti fővárosi közgyűlésben a többség igennel szavazott arra a fideszes javaslatra, amely felkérné a főpolgármestert, hogy azonnali hatállyal hívja vissza a jelenlegi vezetőket. Karácsony Gergely azonban határozottan kijelentette, hogy nem kíván eleget tenni ennek a kérésnek, mert "nem őrült meg". A Kétfarkú Kutya Párt fővárosi frakciójának tagja, Baranyi Krisztina, éles kritikát fogalmazott meg a pályáztatási folyamat átláthatóságával kapcsolatban, mivel a jelentkezők névsora és pályázataik nem nyilvánosak, a bíráló bizottság ülései pedig zárt ajtók mögött zajlanak. A közgyűlés végül Baranyi javaslatára megszavazta, hogy a beérkezett pályázatokat tegyék közzé, így azok várhatóan hamarosan nyilvánosságra kerülnek. A Fidesz viszont a teljes pályáztatási folyamatot bírálja, szerintük azt teljesen újra kellene gondolni, hogy minden lépése átlátható legyen.