Lángokban áll a chipóriás otthona, a vezérigazgatót pedig az utcára kényszerítették.


Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója, gyakorlatilag kényszerhelyzetbe került a négyéves mandátuma lejárta előtt, amikor is eltávolították a pozíciójából. Bennfentes források szerint az igazgatótanács a múlt heti ülésén lényegében ultimátumot intézett hozzá: vagy saját döntése alapján távozik a vállalat éléről, vagy kénytelen lesz elhagyni a székét.

Gelsinger végül az előbbit választotta, így december 1-jén közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonya a vállalatnál.

A pozíció ideiglenes betöltésére David Zisner, a pénzügyi vezérigazgató-helyettes, valamint MJ Holthaus, a termékportfólióért felelős vezető lépnek elő, miközben Frank Yeary tölti be az igazgatótanács elnöki posztját. Az Intel már elindította az új, állandó vezérigazgató kiválasztásának folyamatát, de a cég jövőjének irányítása most az igazgatótanácsra hárult.

A távozó Pat Gelsinger, aki 63 esztendős, már több mint egy évtizede hű szolgálatot tesz az Intelnél.

Az Intelhez 2021-ben tért vissza vezérigazgatóként, röviddel a kinevezése után felvázolt egy tervet a nehézséggel küzdő cég növekedésének a beindítására - a tervezet középpontjában a bérgyártói tevékenység mielőbbi beindítása állt. Ezzel nem elsősorban a klasszikus processzorpiaci szereplők (pl. AMD, Qualcomm), hanem a TSMC és a Samsung vetélytársává vált volna a mikroprocesszorairól ismert vállalat.

A bérgyártói tevékenység gazdaságos működéséhez óriási gyártókapacitás szükséges, melynek felépítésébe gigászi összegeket pumpált a cégvezetés. Csak az az Egyesült Államokban több mint 90 milliárd dollár értékben kezdtek gyárépítési és bővítési projektekbe melyhez 11 milliárd dollár értékű állami támogatást is elnyertek - írja a HWSW.

Ennek ellenére a gyártástechnológiai és tervezési hibák miatt a cég olyan helyzetbe került, hogy saját tervezésű processzorainak gyártását részben a TSMC-re kellett bízni. Ez a lépés rendkívüli precedenst teremtett, hiszen több mint ötven éves történetükben ilyen még sosem fordult elő.

Az elszálló költségek ellensúlyozására idén ősszel egy átfogó struktúraátalakítási tervet jelentett be Gelsinger, azonban nem sikerült megvalósítani a programját. A túlköltekezés mellett azt is felrótták a leköszönő cégvezérnek, hogy az irányítása alatt teljesen lemaradt az AI-forradalomról a mikroprocesszorairól ismert vállalat.

Az elemzők véleménye szerint az Nvidia és az Intel közötti összehasonlítás remekül illusztrálja az utóbbi cég ütemezési hibáit. Míg az Intel egy kisebb hatású PC-komponens gyártóból szárnyalt fel az AI forradalmának köszönhetően, az Nvidia elképesztő gyorsasággal vált a világ legértékesebb vállalatává. Jelenleg az Nvidia piaci értéke harmincszorosan meghaladja az Intelét, amely Gelsinger irányítása alatt sajnálatos módon a felére csökkent.

A mesterséges intelligencia területén távozó cégvezető többször is hangsúlyozta, hogy a folyamatban lévő AI-adatközpontokhoz szükséges processzorok gyártása és fejlesztése jól halad. Jóllehet, a Microsoft és az Amazon által leadott megrendelések nem bizonyultak elegendőnek ahhoz, hogy legalább a bérgyártási tevékenység nullszaldós legyen a foundry szegmens számára.

Related posts