Gulyás Michelle fantasztikus teljesítménnyel hódította el az aranyérmet az öttusázók budapesti világkupaviadalán.


A szombat kora délutáni döntőben a magyar részvétel figyelemre méltó volt, hiszen a 18 fős mezőny közel egyharmadát a magyar versenyzők tették ki.

Az olimpiai bajnok Gulyás a szerdai rangsorolón remek teljesítményt nyújtott, hiszen 20 győzelemmel zárta a versenyt, ami lehetővé tette számára, hogy kedvező kiemelést kapjon a táblavívásban. Az asszók öt tusig, vagy egy percig tartanak, és Gulyás eljutott az elődöntőig, ahol végül a harmadik helyen végzett, így 238 pontot gyűjtött össze. A megújított szám szabályai szerint a különböző szakaszok eltérő pontértékeket képviselnek, és a körvívás teljesítménye alapján határozzák meg a versenyzők sorrendjét, ami szintén pontkülönbségeket eredményez.

Az új pontozási rendszer szerint az akadályversenyben (OCR) a 65 másodperces időhöz 250 pont jár, és minden további másodperc, akár pozitív, akár negatív irányban, 3 pontot módosít a végső eredményen. A versenyszámban elkövetett hibák, mint a leesés vagy a lelépés, először figyelmeztetést, a második alkalommal pedig kizárást eredményeznek. A közelmúltban megrendezett első világkupán Kairóban Gulyás Michelle kiemelkedő teljesítménnyel a negyedik helyen végzett, 38.91 másodperces eredménnyel.

Ezt követően a 200 méteres úszás során 2:13.54-es időt teljesítve a második legjobb eredményt érte el. Ennek köszönhetően a lövészetekkel kombinált 3000 méteres futásra harmadikként léphetett a pályára, mindössze négy másodperccel lemaradva az élen álló egyiptomi Farida Haliltól, és csupán egy másodperccel az olasz Aurora Tognetti mögött. Hamarosan utolérte Tognettit, majd a táv közepén már Halilt is megelőzte, a BOK Csarnok lelkes közönségének nagy örömére. Folyamatos jó tempóban futott, és a lövészetek során is eredményesen teljesített három sorozatban. A végén pedig még engedett magának egy kis időt a lőállásban, amely bőven belefért a versenybe. A zárókörénél már jelentős előnnyel tért vissza a csarnokba, miután teljesítette a szabadtéri szakaszt, és a kombinált számban a hatodik legjobb eredményt elérve simán győzött. A 14 éves Halil a második helyre futott be, míg a harmadik pozíciót a francia Coline Flavin szerezte meg.

"Az volt a cél, hogy élvezzem a versenyt, a közönség pedig nagy erőt adott, így minden számból kihoztam, amit most tudok"- mondta Gulyás Michelle az eredményhirdetés után, hozzátéve, hogy mindegyik számban lehet azért jobb eredményt is elérni.

Amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy milyen érzésekkel indult neki harmadikként a kombinált számnak, elmondta, hogy megnyugtató volt számára, hogy az előtte rajtolók közel álltak hozzá.

A dobogón állva folytak a könnyei, amit az MTI-nek azzal magyarázott, hogy ez az első aranyérme az olimpia óta, és lejátszódott benne a párizsi győzelme.

- felfedte.

Kimagasló teljesítményt nyújtott a kombinált számban a csapattal tavaly világbajnok Bauer Blanka, aki a 13. helyről kapaszkodott fel az ötödikre a legjobb lövészetes futással, 10:58.54 perces eredménnyel. Előzőleg vívásban a nyolcaddöntőben kapott ki, OCR-ben valamivel 48 másodperc fölött ért célba, ezzel itt 13. volt. Az úszás után összesítésben is a 13. helyen állt.

A tavaly egyéniben világbajnoki ezüstérmet szerző, olimpiai negyedik Guzi Blanka sajnos nem tudta teljesíteni a 16-os táblára jutásához szükséges teljesítményt. Az akadálypályát a hetedik legjobb idővel, 41 másodperc alatti eredménnyel teljesítette, majd az úszás során a negyedik helyen végzett. A kombinált szám előtt nyolcadik volt, és végül ebben a pozícióban zárta a versenyt, bár már több helyet is megnyert a futás során. Az utolsó lövése azonban nem hozta meg a kívánt eredményt, ami megakadályozta a még jobb helyezést.

Eszes Noémi vívásban döntőbe jutott, így a második legjobb pontszámmal, 244-gyel fejezte be az első számot, aztán az akadályokon is szépen ment végig, 46 másodperc alatti idővel a középmezőnyben végzett. A kombinált számban is jól küzdött, végül 12. lett. Közvetlenül mögötte ért célba Mészáros Emma, aki vívásban nem jutott fel a 16-os táblára, az akadálypályán viszont a magyarok közül a legjobbként, összességében a harmadik eredménnyel, 38.70 másodperccel ment végig. Az úszásban 18. volt, a kombinált számban pedig ő is szépen versenyzett, és 13.-ként ért célba.

A budapesti világbajnokság, amelynek színhelye a BOK Csarnok volt, izgalmas női öttusa versenynek adott otthont. A selejtező kedden zajlott, ahol 70 versenyző indult, két csoportban, 35-35 fős felosztásban. A továbbjutás érdekében mindkét csoport első 18 helyezettjének kellett teljesítenie a feladatokat. A magyar csapatból hét versenyző állt rajthoz, közülük hatan sikeresen továbbjutottak. Az elődöntők szerdai vívóversenyét követően a csütörtöki elődöntőből a két 18 fős csoport legjobb kilenc-kilenc versenyzője került a nagy fináléba.

Related posts