Hogyan locsolhatjuk a kertünket aszályos időszakban a lehető legköltséghatékonyabban? 1. **Időzítés**: A legjobb, ha kora reggel vagy késő este locsolunk, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, így a víz jobban beszívódik a talajba, és kevesebb párolog el. 2


A reggeli vagy esti locsolás segít csökkenteni a párolgási veszteséget. A déli forróságban végzett öntözés során a víz nagy része elpárolog, mielőtt eljutna a gyökerekhez, így rengeteg víz vész kárba.

A csepegtető öntözés célzottan juttatja el a vizet a növények gyökérzónájába, így sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos locsolás. Ráadásul kevesebb gyom nő, mivel csak a kívánt növényeket öntözzük.

Esővízgyűjtő tartályok vagy hordók segítségével hasznosíthatod az ingyenes, lágy esővizet. Ez különösen hasznos aszályos időszak előtt, amikor még lehetőség van a tartályok feltöltésére.

A mulcsozás (fakéreg, szalma, fűnyesedék, komposzt) segít megőrizni a talaj nedvességét, csökkenti a párolgást és a gyomosodást. Ezzel nemcsak vizet spórolsz, de javítod a talaj szerkezetét is.

A mediterrán vagy őshonos növények kevesebb vizet igényelnek, és jobban alkalmazkodnak az aszályhoz. Ilyen például a levendula, zsálya, kakukkfű vagy a díszfüvek többsége.

A növények szempontjából előnyösebb, ha ritkábban, de alaposabban öntözöl, mivel ez serkenti a gyökerek mélyebb fejlődését. A sekély öntözés viszont könnyen hozzájárulhat ahhoz, hogy a növények "megszokják", hogy a felszíni vízre támaszkodjanak, így vízfüggővé válnak.

Használj talajnedvesség-mérőt, vagy ha úgy jobban tetszik, egyszerűen nyomd bele az ujjad a földbe! Amennyiben 5-7 cm mélyen a talaj még nedvesnek érződik, nincs szükség újabb öntözésre.

Aszály idején nem szükséges minden növényt életben tartani. Elsőbbséget élvezzenek az ehető növények, frissen ültetett csemeték és drágább, ritkább dísznövények. A gyep például képes túlélni rövidebb száraz időszakot.

Related posts