Idén ő lett a magyar tudományos élet legmagasabb rangú kitüntetésének birtokosa.


Idén már 13. alkalommal került sor a Bolyai-díj átadására, amelyet ebben az évben Stipsicz András, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója, az MTA rendes tagja érdemelt ki.

A Bolyai-díjat olyan személyeknek ítélik oda, akik nemzetközi mércével is kimagasló eredményt érnek el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése területén. Az elismerést idén Stipsicz András érdemelte ki, aki a díj átvételét követően elmondta: "A Bolyai-díj a magyar tudományos közösségtől kapott kiemelkedő elismerés, de ezt a díjat matematikusként megkapni még nagyobb jelentőségű, és különösen az számomra, aki geometriával és topológiával foglalkozom. Bolyai János munkásságát már az egyetemen tanultuk, és az évek során újra és újra előkerült kutatásaink során, hiszen Bolyai meghatározó eredménye, a hiperbolikus geometria bevezetése a háromdimenziós terek elméletének egyik sarokköve".

A Bolyai-díj átadására immár 13. alkalommal került sor. Ezt a magántőkéből 1998-ban alapított elismerést egy független, tizenöt fős bizottság ítéli oda, melynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök. A bizottság további tizennégy tagjának felét a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, míg a másik felét a Bolyai-díj Alapítvány alapítói jelölik ki. A kétévente kiosztott díj nem kötődik konkrét tudományterületekhez, amit az eddigi díjazottak névsora is tükröz: olyan kiemelkedő személyiségek találhatók rajta, mint Karikó Katalin, Dr. Freund Tamás, Barabási Albert László és Lovász László.

Stipsicz András 2019 óta igazgatója a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetnek, az elmúlt évek legfontosabb eredményeit illetően elmondta, hogy a nemzetközi konferenciák számára kialakított Erdős Központot, a matematika tanításával foglalkozó és a szakmódszertan kutatására létrehozott osztályt, és a Mesterséges Intelligencia kutatócsoport munkáját, sikereit kiemelten fontosnak tartja intézetvezetőként. Régóta problémának érzi, hogy a differenciálegyenletek és a parciális differenciálegyenletek elmélete Magyarországon nincs kellően fókuszban, pedig ez a matematika egy kiemelten fontos ága számos gyakorlati alkalmazással, ezért azon dolgozik munkatársaival, hogy a Rényi Matematikai Kutatóintézetben ez a terület is megfelelőképpen legyen reprezentálva.

Stipsicz András, a neves matematikus, 1966-ban látta meg a napvilágot Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem matematikai szakának befejezése után az Egyesült Államokban, New Jersey államban, a Rutgers Egyetemen szerezte meg doktori címét. Jelenleg az MTA rendes tagja, valamint a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója. Kutatási fókusza a differenciáltopológia, külön figyelmet szentelve az alacsony dimenziós terek, vagyis legfeljebb négy dimenziós struktúrák elemzésére. Legjelentősebb eredményei a négydimenziós sokaságok sima struktúráinak létrehozásában és a háromdimenziós sokaságok kontaktstruktúráinak mélyreható vizsgálatában rejlenek.

Számos tudományos publikáció és könyv szerzőjeként elmondható, hogy a '4-manifolds and Kirby calculus' című mű, amelyet Robert Gompffal közösen 1999-ben adtak ki, a téma egyik alapvető monográfiájának tekinthető. Munkásságát több rangos díjjal is elismerték, többek között az Alexits György-díjat (2000), a Rényi-díjat (2005), a Bolyai Plakettet (2006) és az Akadémiai Díjat (2014). Kutatási tevékenységét a Lendület program, valamint két ERC (European Research Council) Advanced Grant és az Élvonal pályázatok támogatták, ezek keretében számos fiatal kutatónak nyújtott bevezetést a nemzetközi érdeklődés középpontjában álló témákba. 2025 óta az ERC Tudományos Tanácsának tagjaként is tevékenykedik.

Related posts