A gyakran alkalmazott gyógyszer okozhat kézremegést, szívritmuszavart és fejfájást is: ennyi az, amit biztonságosan fogyaszthatunk belőle.


Három éve nem került egy hím egyed közelébe, mégis meglepő módon teherbe esett: ez a váratlan esemény hatalmas meglepetést okozott a gondozók számára.

Az asztma egy krónikus légúti állapot, amely sajnos nem gyógyítható, azonban a megfelelő gyógyszeres terápia és gondos odafigyelés révén a betegek számára lehetőség nyílik egy tünetmentes életvitelre.

A páciensek gyógyszeres kezelése a fenntartó és az akut rohamoldó készítmények kombinációjával valósul meg - tájékoztatott minket dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyász és allergológus szakértője. Hozzátette, hogy a rohamoldó gyógyszerek túlzott alkalmazásának elkerülése érdekében elengedhetetlen a megfelelő betegedukáció.

Az asztma egy olyan krónikus betegség, amely a tüdő légutainak nyálkahártyájának gyulladásával jár, és jellemzően nehézlégzést, kínzó száraz köhögést, valamint sípoló légzést eredményez. A kezelésének alapját a gyulladáscsökkentő terápiák képezik, amelyek legfőbb eszköze az inhalációs szteroidok alkalmazása. Ez a megközelítés segít a légutak gyulladásának csökkentésében és a tünetek enyhítésében, lehetővé téve a betegek számára a normálisabb légzést és életvitel folytatását.

Dr. Potecz Györgyi elmondása szerint ezek a készítmények azonnal eljutnak a hatás helyszínére. Ha a beteg következetesen, a javasolt módon használja őket, akkor mellékhatások nélkül képesek hosszú távú enyhülést nyújtani a légutak gyulladásában, valamint megelőzni a kóros váladékképződést.

Továbbá, vannak úgynevezett rohamoldó asztmagyógyszerek, más néven hörgőtágítók, amelyek gyors megoldást nyújtanak az asztmás tünetek enyhítésére. Ezek a gyógyszerek segítenek megnyitni a beszűkült légutakat, és elősegítik a váladék eltávolítását, amely a szűkületet fokozhatja. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a készítmények nem befolyásolják a betegség lefolyását, és nem hatnak a légutak gyulladására.

A rövid hatású hörgőtágítók alkalmazása különösen fontos a légúti problémákkal küzdő betegek számára. Ezek a gyógyszerek gyorsan és hatékonyan enyhítik a légzési nehézségeket, lehetővé téve a szabadabb légzést. Legtöbbször inhalátor formájában érhetők el, és azonnali segítséget nyújtanak asztma vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) esetén. Fontos, hogy a betegeket tájékoztassuk a helyes használatról, hogy maximális hatékonyságot érjenek el. Az orvosi tanácsok betartása mellett ezek a gyógyszerek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a mindennapi életminőség javításához.

- A hörgőtágítók között vannak olyanok, amelyek pár perc alatt ellazítják a tüdőben a kis légutak falában lévő kis izmokat, majd hatásuk néhány órán belül lecseng. Ezeket a készítményeket rövid hatású hörgőtágítóknak is nevezzük, és az asztmás tünetek (zihálás, légszomj, mellkasi szorítás, köhögés) enyhítésére vagy kivédésére (pl. testmozgás, fizikai megterhelés előtt) alkalmazzuk őket eseti jelleggel, a rendszeresen használt belégzőszerek mellett - hangsúlyozza Potecz doktornő.

A rövid hatású készítmények használata körültekintést igényel, mert túlzott alkalmazásuk kézremegést, fejfájást, gyors szívverést, szívritmuszavart vagy nyugtalanságot okozhat, és rontja az asztma kontrollját - magyarázza a szakember. Majd hozzáteszi: a betegek számára sokszor megtévesztőek ezek a készítmények, mivel hatékonyabbnak érzik őket, mint a rövid távon kevésbé látványos eredményt nyújtó inhalációs szteroidokat.

A Global Initiative for Asthma (Gina), amely az asztma kezelésének nemzetközi irányelveit dolgozza ki, hangsúlyozza, hogy a rövid hatású rohamoldó gyógyszerek alkalmazása kizárólag szükség esetén, a legalacsonyabb hatékony dózisban és minimális gyakorisággal történjen. Nemzetközi kutatások eredményei rámutattak arra, hogy a rövid hatású inhalációs béta-agonisták folyamatos használata toleranciát fejleszthet ki, ami a betegek fokozott gyógyszerhasználatához vezethet, ezáltal növelve az asztmás rohamok előfordulásának kockázatát.

Ha Évi három palack rövid hatású készítményt használnak, a páciensek sürgősségi ellátásra szorulásának kockázata jelentősen megnő. Tizenkét palack fogyasztása pedig már a halálozás fokozott kockázatával is összefügg. Asztmás betegek esetében, ha a rohamoldó inhalátor használata heti két alkalomnál gyakrabban szükséges, vagy a megszokott inhalációs mennyiség növekedésére van szükség, fontos, hogy mielőbb konzultáljanak orvosukkal, mivel a fenntartó kezelés módosítása elengedhetetlen lehet.

Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont orvosa, kiemeli a betegedukáció szerepét a rövid hatású rohamoldók alkalmazásában. Az asztmás betegek számára alapvető, hogy tudatosan megértsék a fenntartó kezelés fontosságát. Emellett a terápia hatékonyságának kulcsa abban rejlik, hogy a személyre szabottan választott inhaláló eszközt megfelelően használják, így csökkenthető a rohamoldók gyakori alkalmazásának szükségessége.

Related posts