"Ki jogosította fel erre, miniszterelnök úr?" - éles kritikák zúdultak Orbán Viktor döntésére.


Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök hajnalban érkezett Budapestre, hogy tárgyalásokat folytasson Orbán Viktor miniszterelnökkel. A két politikus a Karmelita kolostorban tartott sajtótájékoztatót, amelyről itt számoltunk be.

Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu magyarországi látogatása az utóbbi napokban a nemzetközi médiában is kiemelt figyelmet kapott. Ennek hátterében áll, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2024 novemberében elfogatóparancsot adott ki ellene. Ezzel szemben a magyar kormány többször is hangsúlyozta, hogy számukra ez a parancs nem érvényes, és nem tervezik annak végrehajtását.

A kormány csütörtökön bejelentette, hogy kezdeményezi Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – mondta el Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta, hogy a bíróság az alapvető céljaitól eltávolodva politikai szervvé alakult, ami különösen nyilvánvaló a Netanjahu ellen indított vádemelés kapcsán. A kormány ezt a folyamatot elfogadhatatlannak tartja, így úgy döntött, hogy nem kívánja folytatni részvételét a bíróság tevékenységében.

Rónai Sándor, a párt alelnöke úgy fogalmazott közleményében, hogy

A Demokratikus Koalíció véleménye szerint az utóbbi napok eseményei világosan rávilágítanak arra, hogy Netanjahu meghívása Orbán részéről nem csupán egy baráti gesztus, hanem egy tudatos provokáció a szövetségeseinkkel szemben. A találkozó időpontja és körülményei egyértelműen azt jelzik, hogy a jelenlegi magyar kormány nem a izraeli nép iránti szolidaritását kívánja megmutatni, hanem inkább a nemzetközi feszültségek kihasználásával próbál politikai előnyöket kovácsolni.

A politikai elemző úgy véli, "nincs ennél szembetűnőbb bizonyíték arra, hogy míg a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen, addig Orbánék bejelentették, hogy Magyarország kilép a szervezetből. Ez a döntés csak fokozza azt a benyomást, hogy a magyar kormány tudatosan eltávolodik nem csupán európai, hanem globális partnereinktől is."

Rónai Sándor véleménye szerint Orbán Viktor politikai taktikája a káoszra alapoz. Az alapvető válságok elterelésére zűrzavart generál, legyen szó hazai vagy nemzetközi szintről. Ezzel a káosszal nemcsak a belföldi helyzetet rontja, hanem Putyin és rezsimje irányába is hódol, miközben Magyarországot egyre mélyebb nemzetközi elszigeteltség felé tereli. Mi, baloldaliak elkötelezettek maradunk nemzetközi szövetségeseink, az EU és a NATO mellett, mert csak így biztosítható a béke és a biztonság.

Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese és országgyűlési képviselője a közösségi médiában fejezte ki a párt tiltakozását Benjamin Netanjahu látogatása kapcsán. A politikus kemény szavakkal illette az izraeli miniszterelnököt, kijelentve, hogy "háborús bűnös". A párt aktivistái egy figyelemfelkeltő molinóval is készültek, amely a tiltakozásukat hirdeti.

Bedő Dávid úgy vélekedett, hogy "ma újabb mérföldkőhöz érkeztünk a Fidesz autoriter ámokfutásában: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Ez a lépés világos üzenet: Orbán és rendszere fél a nemzetközi felelősségre vonástól, és a háborús bűnösöket védi. Számukra a jog semmit sem jelent, csak a saját politikai túlélésük számít. Az időzítés sem lehet véletlen, hiszen épp ma érkezett Budapestre Benjamin Netanjahu, akit a Büntetőbíróság vizsgál háborús bűncselekmények miatt".

Ez nem más, mint egy újabb szög a magyar demokrácia koporsójában. Magyarország az állampártnak köszönhetően egyre inkább elszigetelődik, és egy olyan klubba sodródik, ahol a hatalom bármit megtehet következmények nélkül. A kérdés csak az, hogy meddig tűrjük még, hogy Orbán a saját hatalmának védelmében ennyire semmibe vegye a magyar embereket

- jelentette ki a Momentum frakcióvezetője.

A Momentum korábbi vezetője, Fekete-Győr András számos kérdést fogalmazott meg a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés folyamatának elindításával kapcsolatban. "Ki adott erre felhatalmazást, miniszterelnök úr? Milyen biztosíték van arra, hogy hazánk európai uniós tagságát is érinteni fogja ez a lépés?" - tette fel a kérdéseit a volt pártelnök.

Az MSZP is kifejtette álláspontját az ICC-ügyben: "A Magyar Szocialista Párt mélyen aggódik a kormány azon döntése miatt, miszerint Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Ez a lépés súlyosan ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségeivel és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségünkkel, továbbá tovább növeli a távolságot Magyarország és az Európai Unió alapértékei között."

A Magyar Szocialista Párt határozottan felszólította a kormányt, hogy azonnal reconsiderálja döntését, és tartsa meg Magyarország tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban. Csak így garantálhatjuk, hogy országunk továbbra is aktív résztvevője legyen a nemzetközi igazságszolgáltatásnak, és hozzájáruljon a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonásához.

Related posts