Kormányinfó: Gulyás Gergely fontos részleteket osztott meg a 3 százalékos hitellel kapcsolatban.


Gulyás a Kormányinfón kifejtette, hogy a kormány számára teljes mértékben elfogadhatatlan az Európai Bizottság által előterjesztett új költségvetési javaslat. E véleményük szerint a tervezet jelentős forrásokat vonna el a kohéziós és agrártámogatásokból, amelyeket Ukrajnába irányítana. A javasolt keret alapján a következő hét évben több mint 270 milliárd euró juthatna közvetlenül vagy közvetve Ukrajnának, ami a teljes uniós költségvetés körülbelül egynegyedét képezi.

A kormány szerint ez a forráselvonás különösen hátrányosan érinti a közép- és dél-európai tagállamokat. Emellett kifogásolták, hogy Brüsszel ezzel párhuzamosan jelentős bürokráciabővítést is tervez, több ezer új alkalmazott felvételével és magasabb fizetésekkel.

Gulyás hangsúlyozta, hogy a magyar kormány ebben a formában nem tudja támogatni a tervezetet, és felszólította a hazai politikai szereplőket, hogy utasítsák el a dokumentumot. Mint mondta, a költségvetés elfogadásához egyhangú döntés szükséges, így Magyarország élni fog a tiltakozás jogával.

A nemrégiben bejelentett, 3%-os otthonteremtési hitelprogram kedvező fogadtatásra lelt - tájékoztatott Gulyás. A szabályozás véglegesítése augusztus elejére van kilátásban, így a bankok szeptember 1-jétől kezdődően már elérhetővé tehetik ezt a konstrukciót az érdeklődők számára. E program célja, hogy támogassa azokat, akik aktívan dolgoznak, de még nem tudtak saját ingatlanhoz jutni.

A feltételek között szerepel, hogy az igénylő legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban maximum 50%-os tulajdoni hányaddal rendelkezhet. Az önerő mértéke 10%, amit a kormány - a jegybankkal egyeztetve - a 40 év felettiekre is szeretne kiterjeszteni. A hitel maximum 50 millió forintig vehető fel, legfeljebb 25 éves futamidővel.

Az árkorlátok szerint lakóingatlan esetén az ingatlan értéke nem haladhatja meg a 100 millió forintot, ház esetén pedig a 150 millió forintot. További feltétel, hogy a négyzetméterár nem lehet magasabb bruttó 1,5 millió forintnál.

A kormány friss információkat kapott az ukrajnai kényszersorozásokkal összefüggő eseményekről is. A legújabb tragédia egy kettős állampolgár, Sebestyén József életét követelte, aki ukrán és magyar állampolgársággal rendelkezett. A magyar kormány álláspontja szerint ez a szomorú esemény rávilágít arra, hogy Ukrajna még nem áll készen az uniós csatlakozásra.

Magyarország javaslatot terjesztett elő szankciók bevezetésére az érintett ukrán katonai vezetőkkel szemben, és azt reméli, hogy az Európai Unió is alaposan kivizsgálja az ügyet. Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy Magyarország nem fog senkit kiadni Ukrajnának, és a magyar területen senkit nem küldenek a frontra. A kormány álláspontja szerint a kényszersorozás, különösen a civil lakosságot érintő erőszakos módszerek, teljes mértékben elfogadhatatlanok.

Related posts