A Debreceni Egyetem már nemcsak hazánkban, hanem külföldön is előállít radiogyógyszereket.
A daganatos betegek diagnosztikájában és a terápia pontos meghatározásában a radioaktívan jelölt glukózzal végzett PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálatok nélkülözhetetlenek. Az első magyarországi PET vizsgálat Debrecenben történt 1994-ben. Azóta a Debrecen Egyetem az ország valamennyi PET vizsgálóhelyének indulásában szerepet játszott tudástranszfer vagy humánerőforrás biztosítása formájában.
A technikai fejlődés a PET vizsgálat CT-vel (számítógépes tomográfia) történő összevonását eredményezte, melynek köszönhetően az úgynevezett hibrid PET-CT berendezések elterjedtek. Az első magyarországi PET/CT vizsgálatot is a Debreceni Egyetemen előállított radiogyógyszerrel végezték el 2005-ben. Azóta már nem csak a hazai, hanem az erdélyi daganatos betegek diagnosztikájában is használják az Debreceni Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján gyártott speciális vizsgálóanyagot.
Az intézmény kulcsszerepet játszik az erdélyi PET-CT vizsgálatokhoz szükséges radiogyógyszerek előállításában. Mivel Erdélyben jelenleg nem elérhető radiogyógyszer-gyártás, a Debreceni Egyetemen zajló folyamatoknak rendkívül nagy jelentősége van az igények kielégítése szempontjából, ami komoly kihívások elé állítja a szakembereket. Ennek következtében a gyártási kapacitás fejlesztése elengedhetetlenné vált, és fontos lenne, hogy a helyben előállított radiofarmakonokat minél szélesebb körben, külföldi vizsgálati helyekre is eljuttassák.
A pozitronemissziós tomográfiát (PET) elsősorban daganatos betegségek diagnosztizálására alkalmazzák. A vizsgálat során a betegbe egy radioaktív izotóppal megjelölt molekulát, más néven radiogyógyszert juttatnak be. A PET készülék segítségével a radioaktív sugárzás detektálásával követhető nyomon a molekula eloszlása a szervezetben, lehetővé téve a kóros elváltozások azonosítását. Az ehhez szükséges radioaktív anyag előállítása országosan három helyszínen történik részecskegyorsítók, vagyis ciklotronok révén, köztük a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinikájának Nukleáris Medicina egységében.
Az egyik legelterjedtebb vizsgálati anyag a 18F izotóppal jelölt fluoro-dezoxi-glukóz (FDG), amely kiemelkedő szerepet játszik a modern orvosi diagnosztikában. Érdekesség, hogy 2005-ben Magyarországon először Debrecenben végeztek PET/CT vizsgálatot ezzel az FDG-vel. Pótári Norbert, a Nukleáris Medicina radiokémiai részlegének vezetője elmondta, hogy az FDG-t az ország számos különböző intézményébe eljuttatták, többek között Budapestre, Szegedre, Gyulára, Kecskemétre és Kaposvárra.
A speciális radiogyógyszer szállítása és a megfelelő mennyiség előállítása alapos tervezést követel meg. Az FDG felezési ideje mindössze két óra, ami azt jelenti, hogy az elindított anyag aktivitása minden két órában ötven százalékkal csökken.
A PET (pozitronemissziós tomográfia) eljárása a radiofarmakon használata miatt némileg összetettebb, mint a hagyományos képalkotó technikák. Például a CT vizsgálatok során a kontrasztanyagok könnyen hozzáférhetők és pontosan meghatározható a szükséges mennyiségük. Ezzel szemben a radiokémiai folyamatok bonyolultabbak. A radiogyógyszerek felezési ideje, amely két óránként változik, számos tényezőt figyelembe kell venni a gyártás során. Fontos például, hogy milyen távolságra szállítják a radiofarmakont, és hogy az adott intézményben hány vizsgálatot terveznek elvégezni. Ezért rendkívül precízen kell kalkulálni a szükséges mennyiséget, hogy a megrendelőhöz a megfelelő aktivitású anyag érkezzen - hangsúlyozta Balkay László, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika fizikusa és tudományos tanácsadója.
Az alapos tervezés és előkészítés lehetőséget biztosít arra, hogy a radiokémiai részleg ne csupán hazai intézmények számára, hanem akár több száz kilométer távolságban lévő nemzetközi PET-központoknak is ellássa a szükséges radiogyógyszereket a vizsgálatokhoz. A jövőbeli céljaik között szerepel kapacitásaik bővítése, hogy minél több PET centrum számára elérhetővé váljon a Debreceni Egyetemen kifejlesztett, speciális vizsgálóanyag, amely a daganatos betegek diagnosztikájában játszik kulcsszerepet.
A bulgáriai és romániai első PET/CT vizsgálatok során az általunk gyártott FDG-t használták fel, ami jelentős mérföldkő a régióban. Bukarest után a szállítási hálózatunkat Kolozsvárra és Temesvárra is kiterjesztettük, most pedig már Nagyváradra és Marosvásárhelyre is eljutottunk, így gyakorlatilag egész Erdélyt lefedjük. A Debreceni Egyetem kulcsszerepet játszik abban, hogy az erdélyi daganatos betegek túlnyomó többségét FDG-vel diagnosztizálhassuk, ami elengedhetetlen a terápiás stádiumok helyes megállapításához. A kereslet folyamatosan növekszik, mivel Romániában a PET-CT vizsgálatok finanszírozásának kedvező változásai következtében egyre több PET-CT készülék kerül üzembe. Célunk, hogy a folyamatosan bővülő igényeket teljesíteni tudjuk, és a lehető legtöbb külföldi központ számára is elérhetővé tegyük az általunk előállított radiogyógyszert. Ehhez azonban további fejlesztésekre és kapacitásbővítésre van szükség - emelte ki Berényi Ervin, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója.
A romániai igények növekedése világosan kirajzolódik, ha alaposabban megvizsgáljuk az idei év tendenciáit.
- Az év legelején jellemzően 10-15 FDG termelésünk volt hetente, amiből a debreceni, a kolozsvári és a temesvári PET központoknak szállítottunk. Debrecennek és Kolozsvárnak jellemzően napi 1-2 alkalommal, míg Temesvárnak 1 alkalommal. Az év folyamán két újabb PET központnak is szállítani kell már FDG-t: Nagyváradnak, illetve Marosvásárhelynek, egyelőre heti 1-2 alkalommal. 2025-től várhatóan emelkedni fog az FDG igényük, de emellett Kolozsvárról is jelezték, hogy egy újabb PET/CT vizsgálóhely fog elindulni. A jelenlegi igények mindennapi kielégítése már most is csak éjszakai műszakokkal lehetséges - tette hozzá Pótári Norbert.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika Nukleáris Medicina egységében diagnosztikai felhasználásra jelenleg öt molekulát gyártanak (18F-FDG, 18F-FET, 11C-metionin, 11C-kolin, 68Ga-PSMA), melyek rendelkeznek az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által jóváhagyott forgalombahozatali engedéllyel.
Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Sajtóközpont - CzA" szövegről: **Hírek és Információk Központja - CzA** Ez a platform a legfrissebb hírek és események összegyűjtésére szolgál, ahol a CzA legfontosabb bejelentéseit és aktualitásait találhatják meg az érdeklődők. Itt egy helyen hozzáférhet minden olyan információhoz, amely a közönséget és a média képviselőit egyaránt érdekli.