Kutyapárt: a városvezetés nem mutatta meg a kellő bátorságot.

A városvezetés és a közgyűlés bátorsága megkérdőjelezhető, hiszen nem hajlandók arra, hogy a BKV saját kezébe vegye reklámfelületeinek értékesítését - így fogalmazott Milbacher Dániel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt politikai igazgatója a Magyar Hangnak adott interjújában. A párt javaslatát, amely ezt a célt szolgálta, elutasították, noha szerintük, ha a BKV nem bízná külső cégekre a reklámfelületek értékesítését, a főváros akár több milliárd forint plusz bevételhez juthatna. Milbacher ezt a helyzetet azzal szemléltette, mintha a BKV kiszervezné az informatikai rendszerek üzemeltetését vagy a takarítást, ami szerinte jelentős profitot jelent a külső szolgáltatóknak, és nem világos, mi állhat a döntések mögött. Örömmel nyugtázták viszont, hogy az MKKP javaslata, amely a családon belüli erőszak áldozatainak védett lakások biztosítását célozza, zöld utat kapott. Ilyen lakások Ferencvárosban már évek óta működnek, és bár a feladat alapvetően állami hatáskör lenne, a megvalósítás színvonala elmarad az elvárttól. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy minél több önkormányzat csatlakozzon ehhez a fontos kezdeményezéshez.
Beszélt arról is, hogy a közgyűlés láthatóan mindig a rendpárti irányvonalat követi. A hajléktalanság és a szegénység problémáit rendészeti megoldásokkal próbálják kezelni, míg az MKKP javaslatát, hogy a főváros a saját platformjain érzékenyítse a közvéleményt ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban, elutasítják. Kifejezték sajnálatukat amiatt is, hogy nem kapott zöld lámpát az a javaslatuk, mely a metróállomások hangulatának javítását célozta meg, például zenével vagy madárcsicsergéssel. Pedig a budapesti aluljárókban már régóta hagyomány a zenélés.
Lapunk érdeklődése arra irányult, hogy a Kutya Párt mit vélekedik a Bódis Kriszta kuratóriumi kinevezésével kapcsolatos bonyodalmakról. A Tisza Párt a Van Helyed Alapítvány vezetőjét jelölte a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumának elnöki posztjára, ám végül Karácsony Gergely levette a kérdést a szavazási listáról. A döntés meglepő volt, hiszen korábban már egyszer elnapolta a személyi döntésekről szóló szavazást, de a Tisza Párt kérésére újra megfontolta a dolgot, és úgy tűnt, hogy mégis lesz szavazás. Végül, amikor a Fidesz név szerinti szavazást kért a személyi döntésekről, amelyek nemcsak Bódis Krisztát, hanem több más kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagot is érintettek volna, a főpolgármester az utolsó pillanatban ismét az elnapolás mellett döntött. Milbacher Dániel megjegyezte, hogy érdekes látni, hogy míg a cégvezetők kiválasztásánál a Tisza Párt nyílt pályázatot sürget, addig a kuratóriumi tagok esetében már nem támasztanak hasonló igényeket.
- A közgyűlésen ülve az volt érzékelhető, hogy azért vannak hosszú szünetek, hogy a Tisza tudjon tárgyalni a főpolgármesterrel arról, hogy ki fog az alapítványok kuratóriumaiba és felügyelő bizottságaiba ülni. Szerencsésebb lenne inkább ezekre a posztokra is nyílt pályázatot kiírni - fejtette ki. Hogy az MKKP megszavazta volna-e Bódis Krisztina kuratóriumi elnökségét, arra azt mondta, nem tudják. - A Tisza szimbolikus ügyet próbál csinálni a kérdésből, aminek nem látom az értelmét. Ez szakmai feladat, nem feltétlenül szerencsés, ha médiaszereplők ülnek be a kuratóriumokba - mondta. Felvetésünkre, hogy a Tisza Bódis Krisztina nehéz sorsú embereket segítő több évtizedes munkásságával érvelt, azt mondta, ilyen típusú munkát sok más ember is végez rajta kívül, például azok is csinálták, akik eddig is kuratóriumi tagok voltak. Ezért is lenne szerencsés, hogy nyílt pályázatok alapján döntsön a kérdésben a közgyűlés, nem pedig a nyilvánosság előtt nem ismert háttéralkuk alapján. Ami pedig a közgyűlésen történt az előterjesztéssel kapcsolatban, hogy hol levették a napirendről, hol nem, abban sajnos a Fidesznek igaza volt, hogy tényleg Monty Python jellegű volt.
És hogy mit gondolnak arról, hogy egyedül a Kétfarkú Kutya Párt frakciójában ülő Baranyi Krisztina nyomott kifejezetten nemet a Fidesz azon javaslatára, hogy a Fővárosi Önkormányzat számoljon be arról, hogy milyen USAID-támogatást kapó szervezetekkel dolgozott együtt az elmúlt években? Az előterjesztést ugyanis többek között a Fidesz, a Tisza és Karácsony Gergely is megszavazta, de például a Vitézy-féle Podmaniczky Mozgalom képviselői vagy éppen Tüttő Kata nem nyomtak gombot az ügyben, míg két DK-s és egy párbeszédes politikus tartózkodtak. (Az MKKP-frakció másik két tagja pedig, Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna pedig nem voltak jelen a szavazásnál, előbbi politikus hivatali ügyek miatt volt távol, míg utóbbi lebetegedett).
Milbacher Dániel véleménye szerint a legutóbbi közgyűlési döntés egy nyílt politikai provokáció volt, és rendkívül aggasztónak tartja, hogy a közgyűlés ezt támogatni merte. Úgy véli, hogy Tisza politikai taktikából szavazta meg a javaslatot, hogy elkerüljék a látszatát is annak, hogy a "Soros-hálózat" támogatói mögött állnak. A Kutya Párt viszont elkötelezett a civilek melletti kiállás iránt. Milbacher hangsúlyozta, hogy a magyar társadalom jelenlegi állapotában nem képes fenntartani a civil szférát, így érthető, hogy az ilyen szervezetek külső támogatásokra szorulnak. A USAID által nyújtott támogatások főként tudományos, felsőoktatási és korrupcióellenes célokat szolgálnak, amelyek a Fidesz számára különösen kényes témák, mivel folyamatosan felfedik a rendszer problémáit. Emellett olyan elismert intézmények, mint az MTA és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem is részesültek ezekből a forrásokból. A politikai igazgató a Fidesz érvelését, miszerint politikai befolyásszerzés történt volna, nevetségesnek tartja, hiszen nem látta, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jelöltet indított volna a választások során. Ráadásul, ahogyan Milbacher rámutatott, a világ számos állama hasonló támogatásokat nyújt. Példaként említette, hogy a Mészáros Lőrinchez köthető MBH Bank hitelt adott a szélsőjobboldali spanyol Vox pártnak, míg a korábban MKB Bankként ismert pénzintézet a francia Marine Le Pen kampányához is kölcsönt biztosított.