Éledő adószelek: a pénzügyi világban zajló változások, amelyek új lehetőségeket és kihívásokat hoznak. Ahogy a gazdasági táj folyamatosan átalakul, úgy a hitelezési környezet is új formákat ölt, és a hagyományos megoldások mellett egyre inkább teret nyern

Április végén egy elismert gazdasági hírportál névtelen kormányzati forrásokra támaszkodva arról számolt be, hogy csupán hetek kérdése lehet egy olyan adóemelés bejelentése, amelyet eddig a hivatalos kormányzati kommunikációban elképzelhetetlennek tartottak. Ez az információ, amelyet több más médium is felkapott, messze túlmutat egy puszta hírlapi pletykán.
A mostani híresztelés egy 2 százalékos héaemelésre vonatkozik, de az általánosságban adóemelésről szóló információ már tavaly is megjelent komoly forrásokban. Múlt nyáron az egyik nemzetközi bankcsoportnak a kelet-európai régióért felelős vezető közgazdásza beszélt a sajtónak arról, hogy a kormány illetékesei adóemelésekről egyeztetnek az Európai Bizottság szakértőivel, csak a választások lejártáig erről nyilvánosan nem beszélnek. Az illető ezt nemcsak a médiában mondta el, hanem tavaly nyáron az illető bank tulajdonosainak készített féléves jelentésében is fehér-feketén leírta, azaz szakmai felelősséget vállalt érte.
Az adószél elindulásának körülményei novemberre még inkább egyértelművé váltak. A tavalyi elnökválasztás első fordulója után, két nappal, amikor éppen a politikai cirkusz csúcsán jártunk, szinte észrevétlenül került napvilágra, hogy az Európai Bizottság zöld utat adott a kormány által benyújtott konvergenciaprogramnak. Ez a program azt tűzte ki célul, hogy a Romániában tapasztalható, uniós szinten rekordmagas költségvetési hiányt 2031-re 3%-os szintre csökkentse. Nem vagyunk egyedül ezzel a helyzettel Európában, hiszen a tavalyi európai választások után felállt új brüsszeli testület 19 tagállammal folytatott egyeztetéseket hasonló intézkedésekről. Az akkori információk szerint áprilistól terveztek megszorító intézkedések bevezetését, amelyek között adóemelések is szerepeltek, de a részletek, hogy pontosan mely adónemek érintettek és milyen mértékben, nem kerültek nyilvánosságra. A politikai vihar közepette ez a téma végül a háttérbe szorult, hiszen senki nem akarta feszültté tenni a már amúgy is felforrósodott helyzetet egy ilyen népszerűtlen kérdéssel.
A hazai államháztartás helyzete régóta nem éppen rózsás, sőt, a „katasztrofális” szó talán még enyhe kifejezés is. Habár a legfrissebb adatok némi reménysugarat mutatnak, a komoly szakértők és elemzők már több mint egy éve figyelmeztetnek arra, hogy a költségvetési helyzet rendezéséhez elengedhetetlenek az adóemelések és a hatékonyabb adóbehajtás. A háttérben már érződik a megszorítások bejelentésének előkészítése, és valószínű, hogy a második elnökválasztási forduló után „tálalják” majd a nehezen emészthető intézkedéseket. A választások eredményétől függően elképzelhető, hogy ez csak a kezdet, egy kiadós politikai menü első fogása, de az biztos, hogy az adófizetők pénztárcáját ez a lépés alaposan meg fogja terhelni.