Állítólag Fico és Trump milliárdos atombiznisze egyre inkább körvonalazódik.

Médiainformációk alapján hazai viszonylatban jelentős, akár 15 milliárd dollárt is meghaladó értékű szlovák-amerikai egyezség várható Robert Fico és Donald Trump között a jászlóapáti atomerőmű (Jaslovské Bohunice) bővítéséről. A megállapodás részleteit hivatalosan még nem erősítették meg.
A megegyezésről szóló hír forrása Panyi Szabolcs, a Vsquare portál tényfeltáró újságírója, aki korábban is eredményesen szellőztetett meg olyan értesüléseket, melyek amerikai kormányközeli körökből származtak. Panyi magyarországi viszonylatban tálalta az értesülést: míg Orbán washingtoni útja továbbra is várat magára annak ellenére, hogy a magyar kormányfő Donald Trump amerikai elnök egyik leglátványosabb szövetségesének számít, Fico kisvártatva megjelenhet az óceánon túl.
A szlovák miniszterelnök közelgő látogatásának hátterében egy jelentős atomenergetikai projekt áll. Míg Magyarország a paksi bővítést orosz partnerséggel valósítja meg, Szlovákia úgy tűnik, nyitott arra, hogy amerikai támogatással fejlessze a jászlóapátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőművét.
A beruházás puszta mérete óvatosságra ad okot a hír kezelése kapcsán: amennyiben tényleg több, mint tízmilliárd dolláros üzletről lenne szó, az az ország történetében is rekordot jelentene a befektetések terén. Fico már korábban is jelezte, hogy gondolkodnak az atomerőmű-építésről, Denisa Saková gazdasági miniszter pedig hajlandónak mutatkozott az amerikai féllel való partnerségre. A konkrét megegyezést azonban egyelőre nem jelentette be Szlovákia.
Panyi forrásai alapján a szlovákiai atomerőmű-beruházás várhatóan nem egy nyílt versenyeztetési folyamat keretein belül fog lezajlani. A közelmúltban megállapodás született az amerikai és a szlovák felek között. A projekt költségeit 12-15 milliárd dollárra becsülik, és a megvalósításért a Westinghouse vállalat felel. Ez az amerikai óriáscég a nukleáris energia előállításához kapcsolódó különböző szolgáltatásokat kínál, beleértve az atomerőművek tervezését és kivitelezését is.
A szerződést ünnepélyes keretek között, Washingtonban írhatja alá Donald Trump és Robert Fico, miközben a hivatalos látogatás előkészületei "felgyorsított tempóban" folynak.
Panyi szerint a szlovák-amerikai üzlet előkészítése viszonylag simán halad, ami éles kontrasztban áll a Magyarországon zajló eseményekkel. A paksi atomerőmű második blokkjának bővítése során a magyar fél kizárólag az orosz Roszatomot és legújabban a francia Framatome képviselőit hívta meg a projektbe, míg amerikai érdekek eddig nem kerültek a képbe. Az újságíró információi szerint washingtoni közvetítők már egy ideje sürgetik a Westinghouse bevonását az építkezéshez.
Az értesüléstől függetlenül érdemes megemlíteni, hogy az Egyesült Államok július elején pont az atomerőmű-építés kapcsán tett egy nagy gesztust Magyarország felé: úgy határozott, hogy feloldja a Paks 2 építésével kapcsolatos szankciókat, amelyek az orosz-magyar munkálatok ideiglenes leállításához vezettek. Úgy tudni, hogy ezért az intézkedésért cserébe nem jelentek meg amerikai beszállítók a projekt környékén.
A hírek szerint néhány napon belül több más portál is foglalkozott az üggyel, és a gazdasági minisztérium, valamint a nagykövetség is nyilatkozatot adott ki. Panyi számára a pozsonyi amerikai nagykövetség megerősítette, hogy egy kormányközi megállapodás van kialakulóban, ám ez még nem ment át a szükséges eljárásokon. Az Európai Bizottság sem hagyta jóvá a megállapodást, amelynek engedélyére elengedhetetlenül szükség van a beruházás elindításához. A folyamat várhatóan egy-két hónapot vehet igénybe.
A nagykövetség közleménye szerint a megállapodás nem tartalmazza az exkluzív kitételt, amely csak az amerikai nagyvállalatokra vonatkozna. Szlovákia felelőssége, hogy meghatározza, kit és milyen módon bíz meg az atomerőmű-blokk építésével, de ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a Westinghouse kapja meg a beruházási jogokat.
A beruházás kapcsán Denisa Saková gazdasági miniszter a TA3 hírtelevízióban osztotta meg gondolatait, miközben Robert Fico júniusban bejelentette, hogy egy új, 1250 megawatt kapacitású reaktor megvalósítását tervezik. Ez a szám jelentősen meghaladja a jelenlegi blokkok teljesítményét, amelyek csupán a harmadát képesek előállítani. Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákiának törekednie kell az energiatermelés önellátására, és kiemelte, hogy az országban hamarosan üzembe helyezik a hatodik reaktort is, amelyek egyenként 440 MW energiát termelnek. E fejlesztések mintaértékűnek számítanak a jövőbeni energiaellátás szempontjából.
Amennyiben Szlovákia valóban versenypályázat nélkül épít atomerőművet, az kiválthatja a gazdasági szereplők kritikáját. Saková az említett interjúban rámutatott, hogy véleménye szerint problémás nyilvánosan versenyeztetni a beruházókat, mert azok különféle problémákkal küszködnek: Oroszország szankciók alá esik, a francia cégek pedig kapacitás-szűkében vannak.
A Progresszív Szlovákia korábban kifejtette véleményét a kérdéssel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy aggasztónak tartja, hogy a kormány a nyilvánosság bevonása nélkül tárgyal a beszállítókkal, és sürgeti a szakmai párbeszédet. A KDH képviselői pedig úgy vélik, hogy elengedhetetlen lenne egy nemzeti konszenzus létrehozása. Ezzel szemben Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom vezetője megkérdőjelezte a beruházás szükségességét, utalva arra, hogy a kezdeti 15 milliárd eurós költségvetés akár 50 milliárd euróra is nőhet a tervek szerint.
A beruházás sajátos vonzereje abban rejlik, hogy az amerikai-uniós kereskedelmi feszültségek csúcsán születne meg a megállapodás, miközben mindkét gazdasági blokk egymás ellen irányuló büntetővámokkal fenyegeti a másikat. Eközben Szlovákiának külön díjakat, likvidációs vámokat kellene fizetnie az orosz energiahordozók behozatala után. Érdekes módon azonban nem látni jeleit annak, hogy az amerikai fél aggódna a szlovák álláspont miatt, amely az orosz olaj és gáz felhasználását illeti az atomerőmű-építési projekteknél.