Már érzékelhető, hogy a közeljövőben jelentős változások várhatóak az időjárásban: érdemes időben felkészülni rájuk - Agrárszektor.


A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most egyedülálló lehetőség keretében 35% kedvezménnyel léphetnek be a regisztrációs folyamatba!

A múlt héten tovább folytatódott a korábbi időszakra jellemző hűvös, szárazabb időjárás. A hét elején, mindössze hétfőn tapasztaltunk nagyon enyhe záporokat, majd csütörtökön megérkezett egy hidegfront, amely a déli és északkeleti országrészekben 1-10 mm csapadékot hozott, míg délen heves zivatarok is kialakultak - derült ki a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzéséből. Pénteken ismét száraz idő volt a jellemző, de a hétvégén újra megjelentek a záporok és zivatarok: szombaton kevesebb, vasárnap viszont több csapadék hullott. Összességében a déli részeken sok helyen, míg északon néhány területen 5-20 mm csapadékot mérhettünk, míg a középső országrészben széles körben nem érkezett csapadék, vagy csak nagyon csekély mennyiség. Az elmúlt tíz nap csapadékösszege országos szinten a sokéves átlaghoz képest negatív eltérést mutat, és április közepe óta csupán néhány helyen, ahol nagyobb felhőszakadás történt, volt tapasztalható több csapadék, mint az ilyenkor megszokott. A legnagyobb csapadékhiány az Alföld középső területein figyelhető meg, ahol az elmúlt 30 napban mindössze 3-6 mm csapadék hullott.

A talajok felszínhez közeli nedvességviszonyai szinte mit sem változtak az elmúlt héthez képest, míg a középső és mélyebb rétegekben inkább a száradás jelei mutatkoznak. Az Alföld jelentős területein továbbra is közepes vagy akár súlyos aszály figyelhető meg, különösen a sekélyen gyökerező nyári növények esetében.

Az elmúlt napok hőmérséklete jelentősen elmaradt a sokéves átlagoktól, 3-5 fokkal hűvösebb időjárást tapasztalhattunk. A napi középértékek alig haladták meg a 10 fokot. Szerdán és csütörtökön azonban egy kicsit enyhült az idő, és több helyen a nappali hőmérséklet meghaladta a 20 fokot. A többi napon viszont 20 fok alatt maradtak a maximum értékek, ami az évszakhoz képest szokatlan. Az éjszakák során a hét első felében és pénteken is sok helyen tapasztalhattunk talajmenti fagyokat. Pénteken hajnalban az észak országos területein, valamint az Alföld hidegre hajlamos völgyeiben is fagypont alá csökkent a levegő hőmérséklete, sőt, még 2 méteres magasságban is fagyos viszonyokat tapasztaltunk, ami újabb napi hidegrekordot eredményezett.

Az őszi vetések a csapadékosabb területeken jó állapotban vannak, a repce lassan elvirágzik, a búza pedig már kalászos. A csapadékhiányos alföldi részeken azonban gyengébb az állapotuk. A már harmadik hete tartó hűvös periódus nem kedvező ezekre a kultúrákra, kissé melegebbre lenne szükség. A kukorica és napraforgó korai fejlődéséhez a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki a szezon kezdete óta. A csapadékosabb tájakon még elfogadható a helyzet, de az Alföldön középső tájain alig esett az elmúlt egy hónapban, szinte csontszáraz a fölső talajréteg, kritikus a helyzet. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények. Az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat.

A hűvös időjárás nem éppen barátságos a méhészet számára. Már áprilisban több helyen fagy köszöntött az akácra, és ahol maradtak épen rügyek, ott most kezdődnek a virágzás első jelei. Miskolc környékén gyönyörűen virágzó fákat láthatunk, de sajnos olyanokat is, amelyek teljesen üresek maradtak, és valószínűleg nem is fognak virágot hozni. A hideg időjárás következményeként a virágzás folyamata elhúzódik, és a nektártermelés is drasztikusan csökken, így a méhek számára nehézzé válik a gyűjtögetés. A gyümölcsösökben a múlt héten is folytatni kellett a fagy elleni védekezést; az Alföldön és az északi részeken többször is kritikusan alacsony hőmérsékletek köszöntöttek be hajnalban. Az elmúlt héten lehullott csapadék miatt, különösen csütörtökön és a hétvégén, a növények leveleinek felülete sok helyen tartósan vizesedett, ami kedvező feltételeket teremtett a gombás megbetegedések számára az északi és déli tájakon. A hosszabb párás időszakok viszont elmaradtak.

A legújabb NDVI vegetációs index térképeink az április második felének állapotát tükrözik. Az index értéke az ország számos pontján lényeges emelkedést mutat, különösen erdeinkben tapasztalható a legmarkánsabb növekedés. Az anomália térképen hazánk területén kedvező eltérések figyelhetők meg, ami azt jelzi, hogy a növényzet a sokéves átlaghoz képest fejlettebb állapotban van.

A kukoricatermesztés szempontjából figyelembe vehető 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-jétől számítva a hőösszeg mostanság főként 210 és 260 foknap között mozog, a délkeleti régióban pedig a magasabb értékek a jellemzőek. Az elmúlt két hét során a növekedési ütem jelentősen lelassult. Jelenlegi hőösszegünk körülbelül 35-55 foknappal marad el a tavalyi évhez képest, viszont a sokéves átlaghoz viszonyítva elfogadhatóan alakul. Ez azt jelenti, hogy a kukorica vegetációs állapota a tavalyi évhez képest visszafogottabb, de a hosszú távú átlagoknak megfelelően halad.

A folytatásban eleinte melegszik az idő, és a hét közepén számottevő csapadék is érkezik, majd a hét második felére ismét visszaesik a hőmérséklet. A hétfői gyorsan mozgó záporok, zivatarok után átmenetileg csökken a csapadékhajlam, majd kedden késő délutántól a délnyugati országrészbe érkeznek záporok, zivatarok. Szerdán a csapadék az ország nagy részére kiterjed, és csütörtökön, majd pénteken a nap első felében is többfelé lehet esőkre, záporokra, zivatarokra számítani. A hétvégén már száraz idő valószínű, addig azonban délnyugaton 20-30 mm, míg máshol 5-20 mm csapadék várható. Hazánk nagy részén a talajok nedvességviszonyainak javulására lehet számítani, de az egyenetlen csapadékeloszlás miatt kisebb körzetekben tovább száradhat a talaj. A gombás növénybetegségek terjedéséhez kedvező tartósan nedves levélzet főként a hét közepén valószínű. A hétfőn még sokfelé erős szél mérséklődik, de egy átvonuló hidegfronthoz kötődően pénteken ismét megélénkül. A hőmérséklet keddtől napközben 20 és 25 fok között alakul, és szerdától éjszakánként sem lesz jellemzően 9-10 foknál hidegebb, majd pénteken az említett hidegfront mögött átmenetileg több fokkal visszaesik a hőmérséklet. A lehűlés azonban már nem okoz éjszakai fagyokat, és vasárnaptól ismét 20 fok fölé melegszik a levegő.

Related posts