Sem Orbán Viktor, sem Vitályos Eszter nem orvosolta a hibás vagyonnyilatkozatát.


Tizenkét országgyűlési képviselő, akik egyben kormányzati funkciókat is betöltenek, frissítették a vagyonnyilatkozatuk B-részét, amely a jövedelemnyilatkozatot tartalmazza, a januári leadást követően. A Magyar Hang értesülései szerint a K-Monitor által közzétett információk alapján Vitályos Eszter, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, valamint Orbán Viktor miniszterelnök még nem végezte el a szükséges korrekciókat. A korrupcióellenes blog arra hívja fel a figyelmet, hogy a tucatnyi politikus, köztük Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, már megtette a lépéseket a hibás vagyonnyilatkozatuk kijavítása érdekében, az Országgyűlés mentelmi bizottságához fordulva, de Orbán és Vitályos esetében eddig nem történt előrelépés.

A jogszabályok szerint az országgyűlési képviselőknek minden év január 31-ig kötelező vagyonnyilatkozatot benyújtaniuk. Az elmúlt évek során már számos furcsaságra derült fény e nyilatkozatok kapcsán. A Népszava több mint egy évvel ezelőtti írásában Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) jogi igazgatója hangsúlyozta, hogy "Magyarországon a vagyonnyilatkozati rendszer abszurd, hiszen a bevallott vagyontárgyak tényleges ellenőrzésére soha nem kerül sor. A szankciók hiányában pedig azok, akik hiányosan töltik ki nyilatkozatukat, nem szembesülnek komoly következményekkel; így az elszámoltatásra gyakorlatilag sosem kerül sor."

Az idei évben több kormánypárti politikus – mint például Semjén Zsolt, Budai Gyula, Farkas Örs, Farkas Sándor, Hornung Ágnes, Illés Boglárka, Koncz Zsófia, Nacsa Lőrinc, Ovádi Péter, Soltész Miklós, Szabó Tünde, Vargha Tamás és Zsigó Róbert – esetében problémák merültek fel a vagyonnyilatkozat B-részének, azaz a jövedelemnyilatkozat kitöltésével. Orbán Viktor és Vitályos Eszter esetében is hasonló nehézségek adódtak. A K-Monitor jelentése szerint sok politikusnál zavaros a korábbi és jelenlegi állami, valamint egyéb tevékenységek közötti határvonal, ami megnehezíti a pontos nyilatkozattételt.

"Magyarországon a vagyonnyilatkozati rendszer annyira furcsa és ellentmondásos, hogy sokan abszurdnak tartják."

A B-rész 2022 óta integrált eleme az eljárásnak, többek között azért, hogy a képviselők kötelesek legyenek beszámolni korábbi pozícióikról. Ennek kiemelt jelentősége van, mivel lehetővé teszi a közvélemény számára, hogy nyomon kövesse, volt-e az érintetteknek olyan tevékenysége vagy tisztsége a képviselői mandátum előtt, amely összeférhetetlenségi kockázatokat rejthet. Bár Orbán és Vitályos azóta sem frissítették vagyonnyilatkozatukat, retorzióval nem kell szembenézniük. Az eltitkolt ingatlanok és családi vagyontárgyak esetében, valamint a hibásan kitöltött nyilatkozatokért sem jár büntetés, amennyiben azokat később korrigálják – olvasható egy friss blogbejegyzésben.

Magyar Péter javaslatot tett arra, hogy minden politikus és közvetlen hozzátartozóik vagyonosodási hátterét húsz évre visszamenőleg ellenőrizzék. Ezzel egyidejűleg a politikai szereplők vagyonnyilatkozataiból a családtagok neveit eltitkolnák, így biztosítva, hogy a közvélemény ne férhessen hozzá ezekhez az információkhoz.

Related posts