Felfedték a titkot: kiderült, mi áll a műholdképeken megjelenő rejtélyes sebhely mögött Ausztráliában.


A Google Earth műholdas képeit kutatva egy barlangász rábukkant a dél-ausztráliai Nullarbor-síkságon egy különleges, 11 kilométer hosszú és 160-250 méter széles, sebhelyszerű sávra, amely egy eddig ismeretlen tornádó nyomait rejti. Ez a felfedezés különösen figyelemre méltó, mivel a távoli és lakatlan területeken rendkívül ritkán észlelnek hasonló időjárási jelenségeket – jelentette a hírt az IFLScience.

A Curtin Egyetem kutatója, Matej Lipar adjunktus és csapata mélyreható vizsgálat alá vette a jelenséget. Az elemzés során a Google korábbi műholdfelvételeit használták, és így sikerült megállapítaniuk, hogy a nyom 2022. november 16. és 18. között keletkezett.

Alaposabb elemzés után felfedeztük, hogy a heget egy pusztító tornádó formálta meg, amelyről senki sem sejtette, hogy valaha is végigsöpört a vidéken.

- fejtette ki Lipar a Conversation tudományos portálon közzétett írásában.

A kutatók terepmunka keretében alapos vizsgálatokat végeztek, valamint a múlt időjárási adatait is részletesen elemezték. Eredményeik alapján megállapították, hogy a vizsgált időszakban egy jelentős hidegfront vonult át a térség felett, amely trópusi nedvességgel keveredve ideális feltételeket teremtett a súlyos időjárási jelenségek kialakulásához.

A nyomok és az időjárási jelenségek elemzése alapján a...

kutatók becslése szerint egy kelet felé haladó, az óramutató járásával megegyező irányba egy rendkívül erősen örvénylő tornádó alakult ki.

Erősségét az forgószelek erejét mérő Fujita-skálán EF2 vagy akár EF3 kategóriájúra becsülték, ami 200 km/óra feletti szélsebességet jelent. A tornádó a kutatók becslései szerint nagyjából 7-13 percig tarthatott.

Lipar hangsúlyozta, hogy a tornádók kutatása ezekben a területekben jelentősen fokozhatja az előrejelzések pontosságát, és lehetővé teszi a figyelmeztetések időben történő kiadását. Ennek következtében a közösségek felkészültsége javulhat, és hatékonyabb kockázatcsökkentési intézkedések valósulhatnak meg.

A kutatók véleménye szerint a műholdas képalkotás és a gépi tanulás alkalmazása kulcsfontosságú lehet más távoli területeken is a hasonló jelenségek felfedezésében és elemzésében. Ez különösen jelentős jelentőséggel bírhat olyan helyeken, ahol a megfelelő infrastruktúra hiánya miatt nehézkes a súlyos időjárási események előrejelzése.

A Nullarbor-síkságon eddig csupán három tornádót sikerült nyilvántartásba venni, ám a távoli, lakatlan vidékeken valószínűleg sokkal gyakoribbak ezek a természeti csodák, csak éppen észrevétlenül húzódnak meg a homályban. Ez a felfedezés hangsúlyozza, hogy még a modern technológia vívmányainak korában is léteznek olyan természeti események, amelyek rejtve maradnak előlünk. Csak a véletlenek és a kitartó kutatók fáradozásai révén derülhetnek fény a titkokra, amelyek a világunkat körülvevő rejtélyek egy részét alkotják.

Related posts