Januárban váratlanul felerősödött az orosz gazdaság, ami kedvezőtlenül érintheti a szankciókkal kapcsolatos terveket.


Donald Trump fokozott szankciós nyomással kényszerítené tárgyalóasztalhoz az orosz elnököt, aki egyelőre stabil gazdasági háttérrel készül a háború folytatására.

Az elmúlt évben az Euronews többször figyelmeztetett arra, hogy az Oroszországra kirótt szankciókra válaszként Vlagyimir Putyin a hadigazdaságra történő szinte teljes átállással felel. Ez hosszú időre lehetővé teszi számára, hogy erőből tárgyaljon, ha arra valamikor sor kerül, ezért békére kényszeríteni sokkal inkább katonai eredményekkel volna lehetséges.

Az orosz gazdaság januári nyers adatai megerősítik Putyin optimizmusát. A Jegybank statisztikái alapján a növekedési mutatók sokkal ígéretesebbek Moszkva számára, mint ahogyan azt korábban várták.

A 2025 januárjában megugrott pénzmozgások több tekintetben arra utalnak, hogy az orosz gazdaság a közelmúltban az előre jelzettnél erősebben növekszik - közölte az Orosz Központi Bank.

A kifizetések mértéke 8,8%-kal emelkedett a 2024-es év utolsó negyedévéhez viszonyítva, míg a bányászat és a kőolajtermékek terén még figyelemreméltóbb, 11,4%-os növekedést tapasztalhattunk. Ráadásul minden jelentősebb iparági szegmens pozitív fejlődést mutatott.

A jegybank azonban hangsúlyozza, hogy a kedvező eredményeket óvatosan kell értékelni, mivel a kifizetések nominális emelkedése nem csupán a gazdasági aktivitás fokozódásának tudható be. "Egyes szektorokban a bevételek növekedése az állami szerződések év eleji előlegeinek is köszönhető" - áll a Központi Bank közleményében, ahogyan azt az Interfax is idézte.

"Pjotr Gorskov, a Standards and Poor oroszországi elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy az év folyamán a folyamatos központi megrendelések stabilitása elegendő garanciát nyújtott. Ha az állam nem lenne biztos a helyzetében, valószínűleg még az előlegek kifizetését is elhalasztaná."

Az élénk pénzáramlás más figyelemre méltó pozitív eredményeket is tükröz. Mihail Misusztyin miniszterelnök a múlt héten tájékoztatta Putyin elnököt, hogy a gazdaság 2024-ben dinamikusan, 4,1%-kal bővült - ez meghaladja a korábban várt 3,8%-os növekedést. Az év utolsó negyedében pedig a növekedés váratlanul erős teljesítményt mutatott.

A jegybank a növekedési kilátásokat pesszimista hangnemben indította 2024 augusztusában, előrejelzése szerint a GDP növekedése 0,5%-ra csökken. Novemberre pedig úgy tűnt, hogy a középvállalati hitelpiac válságba kerülhet. Ezt követően azonban egy váratlan fordulat következett be: a szolgáltatási és feldolgozóipari szektor menedzseri várakozásai az elmúlt év legnagyobb növekedését mutatták, ahogyan azt a S&P Global a múlt héten bejelentette.

Az infláció még mindig 9,5% körül mozog, jóval túlhaladva a jegybank 4%-os célját, az egynapos kamatlábak pedig historikusan magasan, 21%-on vannak. A közelmúltban egy jelentés azt állította, hogy az állam arra kényszerítette a bankokat, hogy több százmilliárd rubelt irányítsanak át a védelmi szektor vállalatainak állami kedvezményes hiteleibe, ami hitelválságot idézhet elő.

Számos neves orosz közgazdász azonban úgy véli, hogy nem várható bankválság, mivel az orosz gazdaság sokkal ellenállóbb, mint ahogyan azt sokan első pillantásra gondolják. Ráadásul jelentős, még kiaknázatlan potenciálok rejlenek benne, amelyek további stabilitást nyújtanak.

Bár 2025 valószínűleg az orosz gazdaság legsúlyosabb éve lesz, és a nehézségek már most is egyre élesebben jelentkeznek, a felek között továbbra is hiányzik a világos látásmód. Nem tudják eldönteni, hogy a felmerülő problémák elég komolyak lesznek-e ahhoz, hogy Putyint rábírják az ukrajnai háború mielőbbi befejezésére.

Related posts