Rogán Antalnak zöld utat adtak az amerikai utazásra, de mi a helyzet a körülötte keringő korrupciós vádakkal?

Főszerkesztői jegyzet: Orbán Viktor propagandaminisztere meglepően gyorsan eltűnt az amerikai szankciós listáról. Az indoklás azonban figyelemre méltóan elkerüli a lényeget, miszerint ő nem más, mint egy "korrupciós rendszer elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője". E gondolatok tükrében merengtem el a hét eseményein.
Bár nem vagyok minden lényeges információ birtokában, erősen sanszosnak tartom, hogy Rogán Antal világrekordot döntött. Azzal, hogy röpke három hónappal azután, hogy felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára, le is került onnan.
Valóban figyelemre méltó, hogy egy amerikai elnökváltás is hozzájárult ehhez a hirtelen fordulathoz. Még a kincstári pesszimizmusáról híres Gulyás Gergely is meglepően optimista előrejelzéssel élt január közepén, nem sokkal azután, hogy nyilvánosságra került a lista. Akkor azt mondta, hogy Rogán várhatóan az év végére eltűnik róla.
Mi munka lehetett abban magyar részről, hogy sikerüljön elérni, Trump bokros teendői - mindenekelőtt az orosz-ukrán háború lezárása, ezzel szemben a világméretű vámháború kirobbantása - mellett jusson idő egy kis baráti ország minisztere ügyének elintézésére!
Egy másik szempont, hogy Rogán és az Orbán-kormány egyáltalán nem lehetett teljesen elégedett a helyzettel. Az ok, amiért egy EU- és NATO-tagország vezető politikusát a Biden-kormány pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) felvette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek listájára, szinte példa nélküli. Ezen a listán eddig csak bolgár, szlovák és lett üzletemberek szerepeltek, és a levétel indoklásában egyetlen szó sem utal az okokra. A helyzet különösen aggasztó, tekintve, hogy a Magnickij-törvény célja az emberi jogi visszaélések büntetése volt.
Hadd idézzem fel: a január 7-ei döntésnek az volt a magyarázata, hogy Rogán minisztersége alatt visszaélt a hatalmával, s egy "korrupciós rendszernek az elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője". Akkori megkeresésünkre a Miniszterelnöki Kabinetiroda akként reagált, hogy "Ez a lépés a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket."
A legutóbbi erőfeszítések három hónapnyi munkával végül meghozták gyümölcsüket. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden elmondta, hogy az Egyesült Államok a külpolitikai érdekeivel összeegyeztethetetlennek ítélte a Rogán Antal ellen bevezetett szankciókat, így azok eltörlésére került sor.
Ezt követően Orbán kabinetfőnöke kifejtette: "Elvárásom, hogy erkölcsi elégtételt kapjak azoktól, akik mindenféle bizonyíték nélkül támadtak rám. Ez nemcsak Kálmán Olgára vonatkozik, hanem minden olyan közszereplőre és médiára is, akik alaptalanul vádoltak meg. Tudom, hogy valószínűleg sokan nem fogják megtenni ezt, de ettől függetlenül az erkölcsi elégtételt elvárom, és mindenkitől fogom kérni."
Nem tudom felidézni, hogy valaha is nyilvánosan vádoltam volna Rogánt a korrupcióval. Sőt, nem is tartottam őt olyannak, aki a "korrupciós rendszer fő építője, megvalósítója és haszonélvezője" lenne.
Ám, ha tettem volna ilyen kijelentést, akkor most gondban lennék. Többszöri átolvasás után sem találtam ugyanis a szankciós listáról való levétel indoklásában még közvetett utalást sem arra (korrupció), amelyre hivatkozva miniszterünket feltették oda. Nehezen elképzelhető, hogy csak a sietség miatt nem figyeltek ilyen lényeges részletre az amerikaiak.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón csak feltételezhette (találó angol kifejezéssel élve, mintegy wishful thinking-ként), hogy Rogán listáról való lekerülése arra utal, "az eredeti korrupciós vádak csupán ürügy volt".
Arról pedig, hogy mik lehetnek az Egyesült Államok külpolitikai érdekei, amelyek miatt országukba most már szabadon beutazhat Rogán - merthogy a listán szereplő személyek ezt nem tehetik meg -, talán egyszer majd további részleteket is megtudhatunk.