Miért húzzák be a kutyák a nyakukat, amikor a fejüket simogatjuk? Ez a viselkedés sok kutyatulajdonos számára ismerős lehet, és több okra is visszavezethető. Először is, a kutyák természetüknél fogva érzékenyek a fizikai érintésre, és a simogatás sokszor

Mi az, amit a legtöbben először tesznek, ha egy aranyos kutya tiszteli meg őket a figyelmével? Megsimogatják a buksiját. Az emberek esetében a pofik, pihés fejecskék cirógatása, meglapogatása egy természetes reakció, a szeretet és a gyengédség egyik kifejezőeszköze. A kutyák azonban sokkal inkább preferálják, ha más formában mutatjuk ki az érzelmeinket irányukba.
A rendszeres kutyasétáltatók valószínűleg jól ismerik, hogy a kutyák érzékenyebbek a fülüknél, a nyakuknál és a mellkasuknál történő simogatásra, mint a fejüknél. Azonban nem mindenki van ezzel tisztában, ezért nagyon hasznos lehet, ha megtanítod kedvencednek, hogyan viselkedjen a fej simogatása során. Ezzel nemcsak a kutyád komfortérzetét növelheted, hanem a gazdi és a kutya közötti kapcsolatot is erősítheted.
A kutyák számára a közvetlen szemkontaktus vagy a föléjük hajlás gyakran fenyegető jelzésnek számít. Amikor valaki simogatja a fejüket, ezek a két elem általában egyszerre jelen van. Ezért amikor az emberek ilyen módon közelítenek a kutyákhoz, az a négylábúak számára kényelmetlenséget vagy akár szorongást okozhat. Továbbá, ha egy kéz közvetlenül az arcukhoz ér, azzal a személyes területük megsértése történik. Nem meglepő tehát, hogy a kutyák gyakran elhúzzák a fejüket.
Bár néhány négylábú tűri a sorsát, a legtöbben elhúzzák ilyenkor a fejüket. Sőt, vannak, akiket annyira zavar a dolog, hogy el is fordulnak, esetleg arrébb mennek, hátracsapják a fülüket, nyalogatni kezdik a szájukat, ásítanak vagy bevetik a bálnaszemeket. Ezek mind arra utalnak, hogy kényelmetlenül érzik magukat a szituációban.
A legtöbb ember ösztönösen, csak a legjobb szándékkal közelít egy aranyos kutya felé, és simogatja meg annak fejét. Ezzel önmagában nincs is probléma, hiszen senki sem akar ártani. Azonban ezekben a szituációkban a te feladatod, hogy a kutyád védelmezőjévé válj, és kedves, de határozott hangon kérd meg őket, hogy inkább másutt kényeztessék a kedvencedet. Te ismered őt a legjobban, így tudod, hol érzi jól magát a simogatások alatt. Általánosságban elmondható, hogy a nyak, a fülek mögötti részek és a mellkas azok a zónák, ahol a legszívesebben fogadja a kedvességet.
Előfordulnak olyan helyzetek, amikor, bármennyire is próbálkozunk, nem tudjuk elkerülni a nehéz szituációkat. Különösen igaz ez, ha a kutyád rendkívül érzékeny a fejével kapcsolatos érintésekre. Ilyen szituációk lehetnek például a nyakörv felrakása, a fogak tisztítása, a szemcseppek alkalmazása, a szemek ápolása, vagy akár a fürdetés folyamata – és ez még csak a kezdet. A legjobb, amit tehetsz magadért és kedvencedért, az az, hogy ellenkondicionálással és deszenzitizálással segítesz neki abban, hogy megtanulja, hogyan viselheti el ezeket az érintéseket. Így mindketten nyugodtabban élhetitek meg ezeket a mindennapi feladatokat.
A deszenzitizálás folyamata során a kutyákat fokozatosan hozzászoktatjuk egy adott ingerhez, kezdetben minimális intenzitással. Ahogy haladunk előre, úgy fokozatosan emeljük az inger szintjét. Az ellenkondicionálás technikája pedig abban rejlik, hogy egy kutyája számára kellemetlen élményt egy számára örömteli dologgal kombinálunk. E két módszer együttes alkalmazásával jelentősen megváltoztathatjuk a kutyád reakcióját a számára nemkívánatos ingerekre.
A folyamat során, ha a kutyád az ízekre vágyik, érdemes a legízletesebb jutalomfalatokat bevetni, amelyek a szívének legkedvesebbek. Ha viszont a játék vagy a dicséret váltja ki belőle a legnagyobb lelkesedést, akkor érdemes ezeket a motiváló eszközöket használni. Kezdj el simogatni a fejét egy olyan fokozaton, amelyet szívesen elvisel, majd minden érintés után kínálj neki egy finom falatot. Fontos, hogy a simogatás előre jelezze a csemegét, és ne fordítva. Csak akkor lépj a következő szintre, ha a kutyád boldogan várja a jutalmát minden egyes simogatás után.
Előfordulhat, hogy a folyamat több hetet is igénybe vehet, míg végigjárjátok ezeket a lépéseket. Érdemes rövidebb gyakorlásokat beiktatni, és fontos, hogy ne terheld túl a kutyádat; ellenkező esetben a fejlődés megakadhat. Ha úgy érzed, hogy egyedül nem boldogulsz, ne habozz szakemberhez fordulni!