Minimálbéremelés: Az államtitkár megosztotta véleményét A minimálbér emelése kapcsán megszólalt az államtitkár, aki kifejtette, milyen hatással lehet ez a lépés a gazdaságra és a munkavállalók életére. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a cél a munkaválla
Czomba Sándor, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár egy nemrégiben tartott háttérbeszélgetés során felfedte, hogy a minimálbérről folytatott tárgyalások során a résztvevők között komoly dilemma bontakozott ki. A kérdés az volt, hogy a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-ának eléréséhez évente mekkora bérnövekedés szükséges - erről számolt be a Világgazdaság. A munkaadói oldal azt hangoztatta, hogy egy 10%-os átlagos emelés is elegendő lenne, így a következő évekre 8-10-12%-os minimálbér-emelési lehetőségekben gondolkodtak. Ezzel szemben a munkavállalók 12%-os emelést követeltek, amelynek keretében jövőre 10%-os, majd azt követően 12%-os és 14%-os növekedést céloztak meg.
Czomba Sándor kifejtette, hogy a vállalatok kérésére a kormány a terhek csökkentését fontolgatja. Jelenleg azonban jelezték, hogy a szociális hozzájárulási adó mérséklésére nincs lehetőség. Ugyanakkor a kormány nyitott arra, hogy amennyiben a gazdasági helyzet kedvezően alakul, a következő években újra felmerülhet a téma. A megállapodásban tehát szerepel, hogy a kormány áttekinti a munkaerőköltségek csökkentésének lehetőségeit, ami nem csupán a szocho mérséklését jelenti, hanem más adócsökkentési lehetőségeket is magában foglalhat.
Az államtitkár tájékoztatása alapján a kormányzat jelentős lépést tett a megállapodás előmozdítása érdekében, amely elengedhetetlen volt a tárgyalások elakadásának áthidalásához. E megállapodás értelmében azok a cégek, amelyek munkavállalóinak az alapbére 2024. szeptember 1. és november 15. között legfeljebb 290800 forint, 2025-ben az előző évi szociális hozzájárulási adót kötelesek megfizetni, ezt követően pedig 2026-ban és 2027-ben is az előző évi mértékkel kell számolniuk.
A megállapodás tartalmaz egy olyan képletet is, miszerint ha az egyes gazdasági mutatók összesített mértékben eltérnek a megállapodásban rögzített értékektől pozitív vagy negatív irányban egy százalékkal, akkor a VKF tagjai leülnek újra tárgyalni. Ha viszont nincs a tárgyalásnak eredménye, a minimálbér összege az eltérés arányában automatikusan módosul.