**Mit tehetsz, ha nem azt kaptad, amit rendeltél? - Reklamációs útmutató webshopok számára** Ha online vásároltál, és nem azt az árut kaptad, amit vártál, ne ess pánikba! Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek a problémád megoldásában. 1. **Ellenőrizd a

Az online vásárlás mára már szerves részévé vált mindennapjainknak: egyetlen kattintással bármilyen terméket beszerezhetünk, legyen szó új divatcikkről, legújabb okostelefonról, vagy akár egy finom vacsoráról. Azonban néha előfordulhat, hogy a csomag kibontásakor kellemetlen meglepetés ér minket: a megérkezett termék hiányos, sérült, vagy akár teljesen eltér a megrendelt árutól. Ilyen esetekben elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a jogainkkal és a rendelkezésünkre álló lehetőségekkel. Szerencsére a magyar és az uniós jogszabályok alaposan szabályozzák az internetes vásárlásokra vonatkozó eljárásokat, így jogaink védelme érdekében tudatosan léphetünk fel.
Hibás teljesítésről akkor beszélünk, ha a termék nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban meghatározott minőségi követelményeknek, például, ha az áru hibás, sérült, nem működik rendesen, vagy egész egyszerűen nem a megrendelt terméket kaptuk. Ilyen esetekben több jog is megilleti a vásárlót.
Kellékszavatosság: A vásárlástól számított két év áll rendelkezésünkre az igényérvényesítéshez. Ez azt jelenti, hogy jogunk van kérni a termék javítását, cseréjét, árengedményt, vagy akár a vásárlási szerződés felbontását is. Az első év során a vállalkozásnak kell igazolnia, hogy a hiba nem létezett a vásárlás időpontjában; ezt követően viszont a bizonyítás terhe a vásárlóra hárul.
Jótállás: Bizonyos tartós fogyasztási cikkek, mint például a televíziók esetében, a törvény által előírt kötelező jótállás szükséges. Az eladási ár függvényében a kötelező jótállás időtartama eltérő: 10.000,- Ft-os árkategóriától kezdve 2 év, míg 250.000,- Ft-ot meghaladó termékeknél ez 3 évre nő. A jótállási időszak alatt a vállalkozásnak kell bizonyítania, hogy a termékben fellépett hiba nem a gyártás során keletkezett.
Az online vásárlással kapcsolatos elállási jog egy fontos lehetőség, amely lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy meggondolják magukat a vásárlás után. Ez a jog általában 14 napig érvényes, és lehetőséget ad arra, hogy a vásárló indoklás nélkül visszaküldje a megvásárolt terméket. Az elállás során fontos, hogy a termék eredeti állapotban, a csomagolásával együtt kerüljön visszaküldésre, hogy a vásárló visszatérítést kaphasson. Az online kereskedők számára is kötelező tájékoztatni a vásárlókat az elállási jogról, valamint a visszaküldés menetéről. Ez a jog segít a vásárlóknak abban, hogy biztonságosabbnak érezzék magukat az online vásárlás során, hiszen lehetőséget ad a termék alaposabb megfontolására.
Online vásárlás során a fogyasztók számára 14 napos elállási jog áll rendelkezésre, amely lehetővé teszi, hogy indoklás nélkül visszaküldjék a megvásárolt terméket, és visszakapják a vételárat. Ehhez csupán annyira van szükség, hogy a vásárló egy világos nyilatkozatot tegyen a vállalkozás felé, amelyet elküldhet postai úton, e-mailben, vagy ha a cég ezt lehetővé teszi, online űrlap kitöltésével is. A termékek megtekintésére, kipróbálására van lehetőség, sőt, bizonyos esetekben még ki is csomagolhatjuk őket. Azonban fontos, hogy a kipróbálás során a használat mértéke ne haladja meg azt, amit egy hagyományos boltban is megengednének. Érdemes figyelembe venni, hogy az elállás jogának érvényesítése alól vannak kivételek. Ilyenek például a romlandó vagy rövid ideig megőrzött áruk, a zárt csomagolású termékek, amelyek higiéniai okokból nem küldhetők vissza (mint például krémek, hajformázó eszközök, elektromos borotvák), valamint az egyedi megrendelésre készült termékek, mint a fényképes bögrék vagy méretre gyártott bútorok. Továbbá, ha a kipróbálás során a termék értéke csökken, a vállalkozás jogosan kérheti az értékcsökkenés miatt bekövetkező kártérítést.
A visszaküldéshez kapcsolódó költségek
Elállás esetén a visszaküldés költsége a fogyasztót terheli. A vállalkozás a termék vételárát, illetve a kiszállítás költségét téríti vissza a fogyasztónak, amennyiben viszont nem a legkevésbé költséges szokásos fuvarozási módot (pl. expressz kiszállítás) választotta a fogyasztó, azt nem köteles a vállalkozás visszatéríteni a fogyasztó részére.
Mit tehetünk, ha a vállalkozás nem válaszol?
Amennyiben a vállalat nem reagál a panaszunkra, vagy azt elutasítja, számos lépés közül választhatunk:
Bár az online vásárlás során előfordulhatnak nehézségek, a jogszabályok a fogyasztók védelmét szolgálják. Ne engedjük, hogy egy kellemetlen tapasztalat elriasszon minket a jövőbeli vásárlásoktól! Ismerjük meg jogainkat, és tegyünk meg mindent a problémák megoldása érdekében!