NNGYK: Magyarország nem csatlakozik az EU közös vakcinabeszerzési programjához.


A megállapodás keretein belül 15 európai uniós tagállam, valamint két unión kívüli ország, Norvégia és Észak-Macedónia, akár 146 millió vakcinaadag megvásárlására is lehetőséget kapott – tájékoztatott az Európai Bizottság január végén. Eközben az EU a 2024 közepére tervezett időszakban tárgyalásokat folytatott a BioNTech és a Pfizer gyógyszergyártókkal a Covid vakcina-ellátási szerződések ügyében. A Moderna viszont a bevételeinek csökkenését a kontinensen történt értékesítések visszaesésével indokolta.

A Hera, a Bizottság egészségügyi veszélyhelyzeti felkészültségi és reagálási hatósága tehát 17 ország nevében írta alá a közös beszerzési szerződést az amerikai gyógyszergyártó céggel. A Modernával kötött négyéves kontraktus lehetőséget ad a részt vevő országoknak, hogy nemzeti egészségügyi szükségleteik alapján, minimális vásárlási követelmény nélkül juthassanak vakcinához.

A Bizottság véleménye szerint a megállapodás jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a részt vevő országok jobban felkészüljenek az egészségügyi válságok kezelésére. Emellett várhatóan fokozni fogja az oltási kampányok hatékonyságát, különösképpen a legsebezhetőbb népességi csoportok körében.

2024 szeptemberében az Európai Bizottság (EB) forgalombahozatali engedélyt adott a Moderna Covid-19 mRNS oltóanyaga, a Spikevax frissített készítményére, amely a SARS-CoV-2 JN.1 változatát célozza meg, hat hónapos és idősebb személyek SARS-CoV-2 által okozott Covid-19 fertőzésének megelőzésére szolgáló aktív immunizálásra.

Tavaly ősszel Magyarország a Modernától vásárolt koronavírus elleni vakcinákat. A 12 év feletti lakosság számára 100 ezer adagot, míg a 12 év alatti gyermekeknek 800 darab többadagos oltóanyagot biztosítottak. Az oltóanyagok december első napjaitól a háziorvosoknál igényelhetők.

Bár Magyarország tavaly ősszel a Modernától vásárolt koronavírus elleni vakcinát, érdeklődtünk arról, hogy hazánk szerepel-e azon 15 uniós ország között, akik nemrégiben aláírták a közös vakcinaszerzést támogató megállapodást. A pontos válaszokat, valamint Magyarország részvételét az európai uniós közös vakcinabeszerzéseiben az elmúlt évek során, a Klasszis Médiához tartozó Mfor cikkéből ismerheti meg az érdeklődő.

Related posts