A pillangó alakú bőrpír figyelmeztető jel lehet egy olyan betegségre, amely a nőkre különösen nagy kockázatot jelent. Érdemes alaposan odafigyelni erre a tünetre, hiszen komoly egészségügyi problémákra utalhat. A Házipatika cikkében részletesen kifejtik,

A lupusz, más néven szisztémás lupusz erythematosus, különösen a nőket érintő autoimmun betegség, amely leggyakrabban a fiatal felnőttek, főként a 20-as és 30-as éveikben járó nők körében jelentkezik. A diagnosztizált esetek mintegy 90%-a fogamzóképes korú nő, jellemzően 18 és 45 év között. E betegség korai felismerése kulcsfontosságú, hiszen nem csupán az életminőséget befolyásolja kedvezőtlenül, hanem a várható élettartamot is csökkentheti. A lupusz különösen nehezen azonosítható, mivel széles spektrumú tünetekkel jár, ami miatt "ezerarcú" betegségnek is nevezik. Az ilyen sokszínűség miatt a megfelelő és időben történő orvosi beavatkozás elengedhetetlen a betegség kezelésében.
A lupusz egy autoimmun betegség, amelyet egyre több embernél diagnosztizálják világszerte. Több típusa és azon belül több súlyossági formája létezik. A szisztémás lupusz erythematosus (SLE) komolyabb tünetekkel jár, a beteg életét is veszélyeztetheti, mivel a szervezet immunrendszere a saját szerveire, alkotóelemeire támad, és ez a kóros folyamat érinthet majdnem minden szervet - derült ki az AstraZeneca és a Magyar Lupus Egyesület összeállításából.
A szisztémás lupusz közel 5000 embert érint Magyarországon, a betegség 10-ből 9 esetben nőknél jelentkezik. A nemek közötti különbség oka egyelőre nem ismert. A megbetegedés a 20-55 éves kor közöttiek körében alakul ki, jellemzően a termékeny időszakban jelentkezik, tehát a fiatalokat, huszonéveseket, harmincéveseket is érintheti.
A szisztémás lupus erythematosus (SLE) leggyakoribb tünetei közé tartozik a kimerültség, láz, valamint a bőr, ízületek és izmok fájdalma. Különösen figyelemre méltó a bőrön megjelenő pillangó alakú bőrpír, amely a betegség szimbólumává is vált. Ezen kívül a hajhullás, veseproblémák, vesekárosodás, valamint a vérkép és laboreredmények eltérései is jellemzőek lehetnek. A tünetek sokfélesége és változó időbeli megjelenése megnehezíti a diagnózis felállítását; így előfordulhat, hogy a betegeknél már a diagnózis során is visszafordíthatatlan szervi károsodás észlelhető.
A betegség lefolyása gyakran hullámzó, ami azt jelenti, hogy időnként fellángolások tapasztalhatók, amikor a betegség aktív, és vannak olyan időszakok is, amelyeket remissziós fázisoknak nevezünk, amikor a tünetek szünetelnek. A lupust különböző tényezők aktiválhatják, például a napfény és az UV-sugárzás, de fertőzések, sérülések, gyógyszerek, sebészeti beavatkozások, stresszes helyzetek, vagy akár terhesség következtében is megjelenhet.
A lupusz korai diagnózisa rendkívül lényeges, mert a kezelés hatékonysága szorosan összefügg azzal, hogy minél hamarabb elkezdjük. A gyulladásos folyamatok ugyanis súlyosan befolyásolják az érintett szervek működését, és a kutatások szerint a már meglévő idült szervkárosodás jelentős rizikófaktora lehet a további károsodásoknak. Ezért fontos, hogy ezt az ördögi kört mielőbb megszakítsuk. A terápia alapelve a gyógyszeres kezelések mellett az életmódbeli tényezők kiiktatása, mint például a dohányzás, az UV-sugárzás és a fertőzések, amelyek ismerten hozzájárulnak a lupusz súlyosbodásához. Emellett hangsúlyos, hogy a szteroid alapú gyógyszerek alkalmazását minimalizálni kell, hiszen bár hatékonyak, mellékhatásaik nem elhanyagolhatóak. Ezt a megközelítést tükrözik a legfrissebb kezelési irányelvek is, amelyek közül az utolsó 2023-ban jelent meg. A legújabb terápiák folyamatos fejlődése lehetővé teszi a személyre szabott kezelések alkalmazását, ami a lupusz rendkívül változatos természetében kiemelten fontos. Ez a megközelítés a páciensek számára nemcsak a hosszabb élettartamot, hanem a jobb életminőséget is biztosítja – hangsúlyozta Dr. Kiss Emese, a SE Reumatológiai és Immunológiai Klinikájának professzora.
"Betegszervezetként örömmel tapasztaljuk, hogy a betegség kezelésére új terápiás lehetőségek állnak rendelkezésre, amelyek már Magyarországon is hozzáférhetőek. Reméljük, hogy a hazai egészségügyi rendszer mihamarabb integrálja ezeket az innovációkat a klinikai gyakorlatba. Ugyanakkor fontos kihívásokkal nézünk szembe: mind az orvosok, mind a betegek részéről tapasztalható, hogy a páciensek terápiahűsége gyakran nem kielégítő. Sokan nem követik az orvosi utasításokat, elmaradnak a terápiáktól, vagy nem jelennek meg a kezelési időpontokon. Éppen ezért kiemelt figyelmet fordítunk ezekre a kérdésekre edukatív anyagainkban és eseményeinken" - mondta el Purgel Zoltán, a Magyar Lupus Egyesület elnöke.
A Magyar Lupus Egyesület elkötelezetten dolgozik azon, hogy a lupusban szenvedő betegek számára folyamatos támogatást nyújtson. Betegtalálkozókat és szakmai előadásokat szervez, amelyek célja a betegek edukációja és a betegséghez kapcsolódó legfrissebb információk megosztása. Weboldalaikon – mint például a www.sle.hu, www.lupusz.hu és www.autoimmun.hu – gazdag tartalom várja a látogatókat, ahol a lupusszal, szervi érintettségekkel és más autoimmun betegségekkel kapcsolatos információkat találhatunk. Ezek az oldalak folyamatosan frissülnek, így mindig naprakész hírekkel és tudnivalókkal szolgálnak a közönség számára.
Az egyesület örömmel értesíti a közönséget, hogy 2025. május 10-én megrendezi a Lupusszal élők találkozóját. Az esemény során változatos szakmai programok és lebilincselő beszélgetések várják az érdeklődőket. A rendezvény részleteiért és friss információkért látogasson el a www.lupusz.hu weboldalra, valamint kövesse az egyesület Facebook oldalát!