Premier: Amikor a szimfonikus zenekar túlmutat a "fügefalevél" szerepén - A Sziámi AndFriends és az Óbudai Danubia Zenekar különleges koncertje | szmo.hu


Képzeld el, mi zajlik egy lakásban, ahol a nagymama, a szülők és a Z generációs kamasz osztozik a térben! A helyzet tele van félreértésekkel, feszültségekkel – és persze rengeteg humorral. A Kortársas című improvizációs előadás nem csupán szórakoztató, hanem egyben egy finom tükör is: megmutatja, hogy egy kis figyelmességgel és nevetéssel a generációs különbségek is áthidalhatóak. Az előadás során a közönség szemtanúja lehet, ahogy a különböző korosztályok egymásra találhatnak, és a mindennapi élet apró abszurditásait közösen élvezhetik.

Az Improvizuál Produkció két évvel a nagysikerű Válótársas után újra a Városmajorban lép fel: a legjellemzőbb ellentéteket szülő helyzetekkel teli Kortársassal, amelyet július 29-én láthat a közönség. A nagyi szó szerint nem érti, mit beszélnek a mai fiatalok, a már felnőtt gyerekek falra másznak a szüleik okvetetlenkedő kérdéseitől, az ötvenes főnök képtelen elfogadni a huszonéves beosztottja nézeteit a munkáról. Hogy mi a közös bennük? A Kortársas című fél-improvizációs előadás szerint az, hogy mindegyik szituáció feloldható egy kis odafigyeléssel és humorral.

Bár a keretezés hasonló, a házaspárbaj után a népszerű csapat irányt váltott: most az egymás mellett élni nehezen tudó, vagyis muszáj együtt létező generációk kommunikációs bonyodalmait vizsgálják szórakoztató formában.

A mai közbeszédben a generációkutatás alighanem az egyik legtöbbet tárgyalt terület. Van, aki szerint mindenre magyarázatot ad, ha megértjük, hogy az egyes korosztályok hogyan viselkednek egymás között és másokkal, de akad olyan is, aki szerint túlzás mindent pusztán egy születési dátumból levezetni. Az igazság valahol középen lehet:

Tény az is, hogy - köszönhetően a jóléti társadalom működő intézményeinek - még soha nem élt egy időben ennyi, nagyon eltérő tapasztalattal bíró generáció. Gondoljunk csak bele, mennyire más az életstílus, a nyelvhasználat, a technológiához való viszony, mondjuk, egy a második világháború után született, az építők generációjához tartozó idős ember és egy 2010 után született alfagenerációs fiatal között...

Ez az intenzív tapasztalat szolgál kiindulópontként a Kortársashoz: az alkotók ügyesen érzékelték, hogy ami az egyikük számára magától értetődő, az a fiatalabb vagy idősebb generációk számára már egy megoldásra váró rejtély. Valóban, még a családon belül is eltérő valóságokat tapasztalunk, és ha ezeket a különbözőségeket kifejezzük, a következmények robbanásszerűek lehetnek.

Nem a Kortársas nézőinek: Bereczki Enikő, a Z generáció rejtelmeit feltáró bestseller szerzője, kulcsszerepet játszott az alkotócsapat munkájában, segítve minket abban, hogy olyan egyedi és karakteres szituációkon keresztül elemezzük a generációs különbségeket, amelyekkel mindennapjaink során szembesülünk. Gönczi Dorka és Varga Zsolt, mint tapasztalt mediációs szakemberek, az est folyamán moderátorként irányítják a színészek és a közönség diskurzusát, hogy közösen találjunk rá a leghatékonyabb megoldásokra.

A legnagyobb teher természetesen a négy kiváló színész vállát nyomja: Grisnik Petra, Parti Nóra, Kovács Olivér és az előadást rendezőként is jegyző Ötvös András, akik korosztályuk igazi kiválóságai. Az ő feladatuk jóval több, mint csupán egy rögzített szövegkönyv előadása; a szituációk csupán keretet adnak, amit a rendkívüli humorérzékkel megáldott művészek töltenek meg élettel. Ez a megközelítés biztosítja, hogy a nézők egy olyan élmény részesei legyenek, amely egyszeri és megismételhetetlen, s amelynek tanulságait a saját életükben is hasznosíthatják.

Related posts