Rövid időn belül várhatóan bejelentik a libanoni tűzszünetet.
Bejrút déli negyede a keddi izraeli légitámadások következtében - Fotó: Fadel ITANI / AFP
Mint ahogy azt hétfőn említettük, a fegyverszünet lehetősége közel áll Izrael és a Hezbollah terrorszervezet között, mely Libanon egyes részeit uralja. A keddre tervezett izraeli kormányülés célja, hogy megfontolják a fegyvernyugvásra vonatkozó javaslatokat, ám a harcok hevessége továbbra is változatlan.
Ma este, magyar idő szerint körülbelül 9 órakor várható egy közös bejelentés az Egyesült Államok és Franciaország részéről a fegyvernyugvásról. A sajtótájékoztatón részt vesz Nadzsib Mikati, Libanon ügyvivő kormányfője is, aki szót kap a témában.
A Guardian tudósítása szerint az izraeli légierő kedden intenzív légitámadásokat indított Bejrút ellen, a libanoni fővárosban. A támadások előtt az izraeli hatóságok figyelmeztették a bejrúti lakosokat, hogy mintegy 20 kerületben hagyják el otthonaikat a közelgő bombázások miatt. Izrael hivatalosan hat célpontot jelölt meg, amelyek közül az egyikben libanoni források szerint menekültek tartózkodtak. A bejrúti támadások következtében három ember életét vesztette, és 26-an megsérültek a helyi források beszámolója szerint.
Avi Majer, a Jerusalem Post korábbi főszerkesztője a Guardiannek nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szokatlan jelenség, amikor egy ország hadereje fokozza a támadásait egy közelgő tűzszünet előtt. Ennek a stratégiának a célja, hogy a fegyvernyugvás előtt minél több katonai célpontot elérjenek. A tervezett fegyverszünet lényege, hogy a Hezbollah kivonja erőit az izraeli határtól körülbelül 30 kilométerre északra, a Litáni folyó mögé, ezzel párhuzamosan pedig az izraeli csapatok is elhagyják Libanont. Amennyiben a Hezbollah mégis visszatérne vagy támadást indítana, Izrael jogosult lenne válaszlépésekre.
Abdallah Bou Habib, a libanoni külügyminiszter, bejelentette, hogy ötezer hivatásos libanoni katona, akik nem tartoznak a Hezbollah milíciához, készen áll arra, hogy a tűzszünet életbelépésekor belépjen a térségbe, és felügyelje a tűzszünet betartását.
Izrael és a síita, Irán által is támogatott Hezbollah között október 8. óta zajlik a konfliktus, de a harcok idén szeptemberben váltak intenzívvé. Izrael arra hivatkozva fokozta katonai erőfeszítéseit, hogy 60 ezer, az északi határtól elmenekült polgára hazatérhessen a Hezbollah rakétafenyegetésétől megszabadulva. Azóta Izrael lefejezte a szervezetet, Haszán Naszrallah alapító-vezetőt és több más felsővezetőt is megölt, miközben korlátozott szárazföldi támadást is indított.
A libanoni hatóságok legfrissebb tájékoztatása szerint a konfliktus következtében eddig 3750 ember vesztette életét, míg 15 600-an sérültek meg. Ezenkívül körülbelül egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát.