A tél már kopogtat az ajtón, és jövő héten újra megérkezhet a hópihék tánca.


Bár vasárnap akár 12 fokra is számíthatunk, ne hagyjuk, hogy ez a kedvező időjárás elterelje a figyelmünket arról, hogy december beköszöntével és a tél érkeztével nem minden marad ennyire derűs. Az éjszakai fagyok már megszokottá váltak, és a következő hét második felében a nappali hőmérsékletek is jelentősen csökkenni fognak. Ráadásul, a hóbuckák is újra megjelennek, így érdemes felkészülni a tél valódi arcára.

A héten már megszokhattuk, hogy sűrű köd borítja hazánkat, és ez a jelenség a vasárnap és a jövő hét elején sem tűnik el. A hét utolsó napján azonban az ország nagy részén ragyogó napsütésre és akár 12 fokos hőmérsékletre készülhetünk. Délnyugaton viszont, ahol még délután is felhők takarják az eget, a hőmérséklet kissé alacsonyabb lesz, így ott nem érdemes a melegebb időre számítani.

Hétfőn és kedden az elmúlt hétvégére való nosztalgia járhatja át a gondolatainkat, hiszen a napfény csak keveseknek jut osztályrészül. Az új hét borongós, ködös reggekkel indul, és a köd különösen intenzív területeken akár ónos szitálás is előfordulhat. Az ilyen sötét hétköznapok hangulata sokunkat a múlt szép pillanataira emlékeztethet.

Ez kockázatot hordozhat az utazások során.

Bár gyakran hívjuk ónos vagy ólmos esőnek, ennek a zavaró csapadéknak a neve nem közvetlenül a két fémhez kapcsolódik. A kifejezés valójában abból a megfigyelésből ered, hogy az ón és az ólom viszonylag alacsony olvadásponttal rendelkező, fénylő, ezüstös anyagok. Amikor ónos eső hullik, a jégcseppek csillogó felülete emlékeztet ezeknek a fémeknek a megjelenésére.

Az ónos eső keletkezéséhez elengedhetetlen, hogy a hideg légrétegek közé egy melegebb, a víz fagyáspontjánál magasabb hőmérsékletű réteg ékelődjön. Ennek következtében a magasban keletkező hó a középső, melegebb légrétegben megolvad, majd amikor a folyékony víz a hidegebb alsó rétegbe jut, lehűl, sőt, túlhűl, ami azt jelenti, hogy a hőmérséklete a fagyáspont alá csökkenhet, de még mindig folyékony állapotban marad. Így végül a cseppek nem tudnak megfagyni, mielőtt a földre érkeznének.

A mindent elborító jégpáncél kialakulása lenyűgöző természeti jelenség. A Kárpát-medence sajátos időjárási viszonyai különösen alkalmasak az ónos eső megjelenésére.

Kedden már havas eső is előfordulhat a hegyekben, ekkorra a hét fokot sehol nem haladja majd meg a maximális hőmérséklet az ország területén. Ez szerdán ás csütörtökön is így marad, borult égre, csapadékra kell felkészülnünk, amely területtől függően eső, havas eső vagy hószállingózás is lehet.

Related posts