Egyedülálló fejlesztés veszi kezdetét Szolnokon, ahol egy kiemelkedő méretű energiatároló létesítmény épül. Ez az óriásberuházás nemcsak a város, hanem az egész régió energiastratégiáját átalakíthatja, új lehetőségeket teremtve a megújuló energiaforrások


Szolnokon épül Magyarország legnagyobb energiatároló rendszere, amely alapvető szerepet játszik az energiaellátás megbízhatóságának növelésében és a napenergia hatékony kihasználásában. A projekt célja, hogy 2030-ra elérje az 1 gigawattos tárolókapacitást, és ehhez számos pályázati lehetőség is rendelkezésre áll, amelyek elősegítik a tárolók telepítését az ország különböző pontjain.

Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook oldalára feltöltött videójában. Czepek Gábor hozzátette, hogy az ország energiaszuverenitásának szempontjából kulcsfontosságú a tárolókapacitások kérdése.

A napenergia kiemelkedő szerepet játszik az energiatermelésünkben az atomenergia mellett, ám érdemes megjegyezni, hogy a napenergia termelése erősen függ az időjárási viszonyoktól. Ez azt jelenti, hogy nem mindig akkor áll rendelkezésünkre, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.

- mondta. Ismertette, hogy a most futó pályázatokban összesen 260 milliárd forinttal támogatják az energiatárolók telepítését: csaknem 100 milliárd forinttal az ipari energiatárolókét, és mintegy 160 milliárd forinttal a vállalkozások és családok ilyen fejlesztéseit. Kitért az energiaszektor zöldítésére is, amelyben az államtitkár szerint Magyarország kifejezetten jól áll. Példaként említette, hogy 2022 óta a duplájára nőtt az ország teljes napenergia-termelő kapacitása és "flottul halad" a tárolók ügye is: jövőre megduplázzák a tárolókapacitást, 2026-ra pedig a jelenlegi húszszorosára növelik. Azt szeretnék elérni, hogy 2030-ra legalább 1 gigawattnyi tárolókapacitás álljon rendelkezésre Magyarországon.

A szolnoki fejlesztés hozzájárul ahhoz, hogy országunk energiaellátása egyre tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb és megfizethetőbb legyen. Ez elengedhetetlen a mindennapi életminőségünk javításához és a gazdaságunk versenyképességének növeléséhez.

- jelentette ki Czepek Gábor. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint Magyarország 2024-ben új fejezetet nyit a villamosenergia-hálózat terhelhetőségének javítása és rugalmasságának növelése érdekében. A zöldenergia hasznosítását elősegítő intézkedések keretében már tavaly megszülettek a támogatói döntések a hálózati integrált energiatárolást ösztönző programban. A 33 milliárd forintos állami támogatás révén 13 helyszínen összesen 38 megawatt teljesítményű tároló kerül telepítésre. A fejlesztések ütemezése szerint 2025 nyarára befejeződnek - olvasható a közleményben. Egy másik pályázat, amely a villamosenergia rendszerszintű tárolási kapacitásának bővítését célozza, idén februárban nyílt meg 62 milliárd forintos keretösszeggel. A támogatói döntések alapján körülbelül ötven ipari energiatárolót terveznek létrehozni Magyarország területén. A nyertes pályázatok összességében megfelelnek a kiírásban kitűzött 440 megawatt kapacitásnak. A támogatott cégeknek és szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell befejezniük az új berendezések telepítését és hálózatba kapcsolását. A pályázat keretein belül több olyan projekt is indul, amelyek a szolnoki kapacitásokat felülmúlják - tette hozzá az EM.

Related posts