Richter: bár a csúcsgyógyszer fejlesztésének üteme lassult, mégis jelentős, forintban mérhető tízmilliárdok áramlanak be az Egyesült Államokból - Világgazdaság.

A magyar gyártó csúcskészítménye 924 millió dolláros forgalmat ért el 2024 utolsó negyedévében az Egyesült Államokban. A Vraylar egész éves tengerentúli eladásai elmaradtak a várttól, a Richter azonban így is közel 70 milliárd forintot kap a negyedéves eladások után.
Fontos fejlemények érkeztek az Egyesült Államokból a Richter számára: a vállalat kiemelkedő terméke, a Vraylar, immár több mint 900 millió dolláros forgalmat generált. Ezt az impressive számot az AbbVie, a Richter tengerentúli értékesítési partnere által közzétett negyedéves jelentés támasztja alá.
A magyar gyógyszergyártó kutatói által kifejlesztett, vényköteles antipszichotikum értékesítése 17,1 százalékkal 924 millió dollárra nőtt 2024 utolsó három hónapjában. A növekedési ütem ugyanakkor jócskán lassult, egy évvel korábban még 38,9 százalékos volt a növekedés üteme.
A tengerentúli értékesítésekből származó bevételek körülbelül ötödét a Richter szabadalmi részesedése képezi. Az utolsó negyedév adatai alapján ennek értéke körülbelül 171 millió dollár, ami mintegy 67 milliárd forintot jelent.
Az AbbVie legfrissebb harmadik negyedéves értékesítési adatai alapján néhány hónappal ezelőtt 100 millió dollárral csökkentette a 2024-es évre vonatkozó értékesítési célkitűzését, így az most 3,3 milliárd dollárra módosult. Ez azt jelenti, hogy még ez a visszafogottabb prognózis sem valósult meg teljes mértékben.
További lassulás jöhet a Richter amerikai piacán
Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója egy év eleji interjúban már előrevetítette, hogy a csúcstermék értékesítésének felfutása lassulhat idén.
Január közepén derült fény arra, hogy a Vraylar is felkerült arra a gyógyszerlistára, amelynek árát az amerikai kormány a Medicare program keretében csökkenteni kívánja. A tervek szerint az érintett készítmények ára 2027-től módosulna, és a jogszabály értelmében legalább 25 százalékos árcsökkentésre számíthatunk a jelenlegi árakhoz képest. Azonban a kormány várhatóan ennél jelentősebb kedvezményeket szeretne elérni. Elemzők becslései szerint a Richter számára több év alatt akár 120 milliárd forintos bevételkiesést is jelenthet az árak csökkentése.
A Richter részvényei 0,9 százalékkal kerültek feljebb péntek 14 óráig, 2025 első hónapjában azonban ezzel együtt is közel másfél százalékos mínusznál jár az árfolyam.