Örökre eltüntethető az allergia ezzel a különleges módszerrel? Kizárólag náluk fog igazán eredményes lenni!


90 ezer forintot kaphatsz vissza az államtól, de sokan nincsenek tisztában ezzel a lehetőséggel.

Az antihisztamin-tabletták, szemcseppek és szteroid orrspray-k elengedhetetlen elemei az allergiás betegek gyógyszeres arzenáljának. De vajon van-e más alternatíva a tüneti kezelésen túl?

Dr. Mezei Györgyit, az Allergiaközpont kiemelkedő gyermektüdőgyógyászát és allergológus-klinikai immunológust arról faggattuk, hogy kinek ajánlott az allergénspecifikus immunterápia, valamint hogy miben különbözik ez a megközelítés a hagyományos tüneti kezelésektől.

Az allergiás betegek kezelése során a lépcsőzetes terápia elve érvényesül, amely a tünetek intenzitásához és a páciens egészségi állapotához igazodik. Ez a megközelítés azt jelenti, hogy a kezelési folyamat során fokozatosan, különböző gyógyszerkombinációk alkalmazásával haladunk előre. Miután felállítottuk az allergiás diagnózist, első lépésként arra ösztönözzük a betegeket, hogy amennyire csak lehetséges, kerüljék el azokat az allergén anyagokat, amelyek a tüneteket kiváltják (például rendszeres takarítással vagy gyomirtással). Azonban sok esetben ez a gyakorlatban szinte lehetetlen feladatot jelenthet.

A következő lépésben gyógyszeres kezelést alkalmazunk a tünetek enyhítése érdekében, hogy ezzel javítsuk a páciens életminőségét - mondja dr. Mezei Györgyi. A megfelelő gyógyszeres terápia megválasztásakor számos szempontot figyelembe veszünk, többek között az alábbiakat:

Az enyhébb tünetek kontrollálása szájon át szedhető vagy helyileg alkalmazható antihisztamin-készítményekkel történik, szemtünetek esetén szemcseppet is felírunk az érintettek számára. Az antihisztaminok mellett a terápia során alkalmazott hatékony bázisszerek a lokális szteroid orrspray-k, amelyek rendkívül hasznosnak bizonyulnak az allergiás nátha kezelésében és a szövődmények elkerülésében. Ezekről azonban tudni kell, hogy nem azonnal fejtik ki hatásukat.

Súlyos allergiás reakciók esetén a felnőttek számára a szájon át alkalmazott kortikoszteroidok jelenthetnek megoldást, míg a fiatalabb gyermekeknél ezt lehetőség szerint érdemes elkerülni. Hosszú távú kezelés céljából allergénspecifikus immunterápia alkalmazása is szóba jöhet. Amennyiben az allergiás reakció asztmával vagy anafilaxiával társul, a kezelés során asztmaellenes szerek, mint például inhalációs kortikoszteroidok és hosszú hatású hörgőtágítók, illetve anafilaxiás esetekben adrenalininjekciók is beilleszthetők a terápiás tervbe.

- Az immunterápia lényegét leginkább a "kutyaharapást szőrével" népi bölcsesség fejezi ki a legszemléletesebben - mondja dr. Mezei Györgyi. Az immunterápia során ugyanis kontrollált keretek között arra tanítjuk meg a szervezetet, hogy hozzászokjon a panaszokat okozó allergénhez. Ehhez pedig magát a panaszt kiváltó allergént hívjuk segítségül, amelyet növekvő dózisban juttatunk a beteg szervezetébe.

Az immunterápia számos IgE-közvetített allergia esetén, mint például pollenallergia, poratka- vagy állatszőr-allergia, a tüneti kezelés kiegészítéseként alkalmazható, így különösen értékes lehet a légúti allergiával küzdő páciensek számára. Ezen kívül ajánlott azoknak is, akiknél a hagyományos gyógyszeres megoldások nem nyújtanak elegendő enyhülést, vagy akik a gyógyszerek mellékhatásaitól szenvednek. Az immunterápia emellett fontos lehet a rovarméreg-allergiával diagnosztizált betegeknél is, akiknél fennáll az anafilaxiás sokk kockázata, így számukra életmentő megoldást jelenthet.

A súlyos, kontrollálatlan asztma komoly kizáró tényező lehet, és bár a kezelés önmagában nem veszélyezteti sem a várandós nőt, sem a magzatot, terhes nők esetében nem indítunk új immunterápiát. Ha azonban a már megkezdett kezelés nem okoz problémát, akkor azt folytathatjuk. Az allergénspecifikus immunterápiát mindig egyéni igények alapján alakítják ki: az allergológiában jártas szakorvos az anamnézis felvétele és a laborvizsgálatok eredményei után dolgozza ki a terápia részleteit, és választja ki a szükséges tisztított allergénkivonatokat.

Ezeket nyelv alá juttatható tabletta, spray vagy injekció formájában kapja meg a páciens. Ez utóbbit csak fekvőbeteg-intézményben végezzük, és a rovarméreg-allergia kezelésében kap főszerepet. Tudni kell, hogy rovarméreg-allergiás betegek esetében ez az egyetlen terápia, amely képes megelőzni a további szisztémás reakciókat. Az injekcióval ellentétben az orális terápia betegbarátabb forma, hiszen otthon is elvégezhető, ha pedig minden rendben zajlik, akkor csak ritkábban szükséges hozzá orvos-beteg találkozás.

Allergiás reakció esetén hisztamin szabadul fel a szervezetünkben, többek között ez felel a gyulladásért és az allergiás tünetekért. A tüneti kezelésben alkalmazott antihisztamin-készítmények a hisztamin blokkolása révén nyomják el az allergiás reakciót. A tüneti kezelés tehát nem szól bele magának az immunreakciónak a lefolyásába.

Az allergénspecifikus immunterápiát olyan folyamatként képzelhetjük el, mint egy zongorahangoló munkáját. Ahogy a hangoló áthangolja a zongorát, hogy megszüntesse a hamis hangokat, úgy ez a terápia is finomítja immunrendszerünket, elérve ezzel a tünetmentességet és a harmonikusabb működést. Az újrahangolt immunrendszer nem csupán a korábbi allergiás tüneteink eltüntetésében segít, hanem megelőző szerepe is kiemelkedő, hiszen hozzájárulhat újabb allergiák és asztma kialakulásának megakadályozásához is.

Egy másik lényeges eltérés, hogy míg a hagyományos, tüneti kezelések során alkalmazott gyógyszereket folyamatosan, minden évben szükséges szednünk, amint a tünetek megjelennek, addig az allergénspecifikus immunterápia révén egy 3-5 éves kezelési periódus után akár teljes tünetmentességet is elérhetünk. A terápia befejeztével sokan számolnak be életminőségük jelentős javulásáról - emeli ki dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont szakorvosa. Hozzáteszi, hogy a szublingvális allergénspecifikus immunterápia esetében a szisztémás mellékhatások előfordulása rendkívül alacsony.

Related posts