Sajtóhírek szerint több érdeklődő is jelentkezett a Dunaferr olvasztóüzemének megvásárlására.


A jelentkező a tavasszal - feltehetően e célra - alakult Dunaferr Steel Rolling Zrt., amelynek tulajdonosa a szlovák Jozef Szivák - írja a HVG. A lap arra is kitért, hogy Szivák az egyik fő gyanúsítottja volt annak az ügyészségi nyomozásnak, amely szerint egy hozzá köthető cég nem fizetett a kassai vasmű acéllemezeiért, azonban felmentették a vádak alól.

Jelen esetben, ha végül a második körben sikeresen pályázik, a Duna Furnace Kft. életképes eszközeiből létrehozandó, az adósságoktól megtisztított új vállalatot veheti meg.

Sziváknak eddig 470 ezer eurós biztosítékot kellett letennie, és vállalnia, hogy 24,6 milliárd forintnyi környezeti kárt hárít el, ha birtokba kerül

A lap beszámolója szerint a vállalat elkötelezi magát a kormány által sürgetett zöld acélgyártás irányába, amelyet az előző tulajdonos, a cég fizetésképtelenségéhez vezető indiai-brit Liberty Steel, 2027-re tervezett megvalósítani. A több tízmilliárd eurós beruházás, amely uniós szinten jelentős előrelépést hozhat, eredetileg kínai állami vállalatok támogatásával és részleges finanszírozásával indult volna, és ezek a társaságok továbbra is érdeklődést mutathatnak a projekt iránt.

Szivák miért nem reagált az első áprilisi részvételi felhívásra, az rejtély marad, de joggal reménykedhet abban, hogy időközben csökken a felkínált eladó vagyon ára. Végül is, csak az tudja gazdaságosan újraindítani a kohót, aki hozzáfér az alapanyagokhoz.

A lap információi szerint a testvér utódcég, a hengermű, a Dunarolling Kft. iránt két potenciális vevő is érdeklődik. Az egyikük a cseh Dunaferr Steel Rolling a. s., amely szoros kapcsolatban áll a CSG nevű hadiipari vállalattal, amely Ukrajnának is szállít fegyvereket. A másik érdeklődő a kínai állami vállalat, a Hangzhou CIEC Group, amely globális jelenlétével Szingapúrban, Hongkongban, az Egyesült Államokban, Brazíliában és Vietnámban is tevékenykedik.

A múlt héten tájékoztattunk arról, hogy a Dunai Vasmű munkatársai közül már több mint 2500 főnek kellett búcsút intenie a munkahelyének.

Az elbocsátott munkavállalók aggódnak amiatt, hogy nehezen találnak új állást, ráadásul a megígért átképzési programokról eddig nem érkezett információ. Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselője, reménykedik abban, hogy a hengermű folytathatja működését, ami lehetőséget adhat arra, hogy a most elbocsátottak legalább felét vissza tudják venni a munkahelyükre.

A Dunaújvárosi Vasmű lenyűgöző mértékű adósságot halmozott fel, hiszen a felszámolás alatt álló Dunaferr esetében a hitelezők összesen 728 milliárd forintnyi követelést nyújtottak be.

A csoportos létszámcsökkentésről szóló bejelentést már áprilisban megtették, amikor a vasmű munkavállalói egy hivatalos levél formájában kaptak értesítést. A levelet három jelentős személy írta alá: Petrik Zénó, a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. "f. a." Üzemi Tanácsának elnöke, Hegedűs László, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. "f. a." Üzemi Tanácsának elnöke, valamint Magyar Zoltán, a DUNAFERR DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség vezetője.

A Dunai Vasmű két éve került a Liberty Steel tulajdonába, azonban az elmúlt egy évben több oldalról is problémát jeleztek. A leállások, a munkarend-átalakítás, valamint a késő bérek miatt a munkavállalók spontán tüntetésekbe kezdtek.

Related posts