Emeld fel a tekinteted az égboltra: érkezik a legidősebb ismert meteorraj!


Naponta akár tíz hullócsillag is láthatóvá válik, és a tűzgömbök megjelenésére is lehet esély az elkövetkező napokban.

A Lyridák, a legrégebbi ismert meteorraj, április 22-én, kedden ragyogja be az égboltot. E meteorok első említése egészen időszámításunk előtt 687-re nyúlik vissza, amikor kínai csillagászok először dokumentálták az éjszakai égbolton feltűnő, zuhogó csillagokat.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló legfrissebb tájékoztatása alapján a minden év április 22. körüli időszakban megfigyelhető meteorraj idén kedd hajnalban érheti el csúcspontját. Ezen a különleges éjjelen óránként akár tíz hullócsillag is feltűnhet az égen, köztük lenyűgöző tűzgömbökkel is találkozhatunk. Érdemes felkészülni a csodás látványra!

A meteorraj forrásaként az 1861-ben a Nap közelében járt Thatcher-üstököst azonosították, amely 417 év alatt kerüli meg a Napot.

A meteorraj nevét a Lyráról, azaz a Lant csillagképről nyerte, mivel ez a csillagkép a horizont felett helyezkedik el a csillaghullás időszakában. A Lyridák az egyik legősibb ismert meteorraj, melynek nyomai egészen 2700 évvel ezelőttig visszavezethetők. A történelem előtti 687-ből származó kínai feljegyzések tanúsága szerint ebben az időszakban a raj aktivitása különösen intenzív volt; a meteorok az égből "úgy hullottak, mint az esőcseppek".

A Lyridák meteorraj körülbelül hatvanévente rendkívül intenzív aktivitással ajándékoz meg minket, ami jóval meghaladja a megszokott jelenségeket. A következő ilyen figyelemre méltó "kitörés" 2042-re tehető, míg az utolsó ilyen esemény 1982-ben zajlott le.

Cikkünk bevezető képe egy izgalmas illusztráció, amely tökéletesen megragadja a téma lényegét.

Related posts