Szivárvány színű miseruha, ragyogó gyémántgyűrű és élénkpiros cipők – amikor a pápák a divat világába lépnek.


A katolikus egyház történetében akadt olyan pápa, aki Szent Péter helyett inkább a saját képmásával díszített gyűrűt viselt, és olyan is, akit Prada pápának neveztek.

Csütörtök este a XIV. Leó néven ismert Robert Francis Prevost került a katolikus egyház 267. pápájának trónjára. Az új egyházfő minden megnyilvánulásával – beleértve megjelenését és öltözködését is – üzenetet közvetít majd a hívők felé. Ahogyan az elődei is tették, ő is választhatja a szerénység vagy éppen az excentrikus kifejezésmódok között, hogy kifejezze vezetői identitását.

A pápák évszázadokon keresztül különleges, háromszintes tiarákat, azaz triregnumokat viseltek, amelyek díszességük mellett impozáns súlyukkal is kitűntek. A legnehezebb ezek közül a VII. Piusz pápa számára készült fejék volt, amely több mint 8 kilogrammot nyomott. Azonban, mielőtt őt pápává koronázhatták volna, Napóleon elrendelte az összes pápai tiara megsemmisítését, így a koronázásakor egy ékkövekkel díszített papírmasé tiarát helyeztek a fejére. A békekötést követően Napóleon meglepte a pápát egy új triregnummal, amely súlyával körülbelül ötször felülmúlta az eredeti tiarát, ezzel emelve a pápai méltóság fényét.

A pápák halászgyűrűt viselnek, mely a pápai méltóság egyik jelvénye, ami az Egyház és Krisztus, illetve a pápa és Krisztus jegyesi kapcsolatát szimbolizálja. A halászgyűrű teljesen egyedi, minden egyházfő számára személyre szabottan készül, halálakor pedig megsemmisítik azt. Az ékszeren rendszerint Szent Péter apostol ábrázolása látható, XI. Piusz pápa azonban eltért a hagyományoktól, ő ugyanis egy olyan, meglehetősen extravagáns gyűrűt viselt, amelyen a saját képmása volt látható, gyémántokból kirakva.

Az 1960-as évek elején, a második vatikáni zsinat idején a Vatikán az egyszerűség és szerénység irányába tett lépéseket. VI. Pál pápa, e szellemiség jegyében, úgy határozott, hogy eladja a híres pápai triregnumot, amely akkoriban 17 500 dollárt ért. Az összegből befolyt pénzt a szegények megsegítésére fordította. Ezt követően egyetlen pápa sem viselte a tiarát, helyette a mitrát választották, mely egy magas, hegyes fejfedő, gyakran vászonból vagy selyemből készült.

I. János Pál pápa csupán 33 napig foglalta el Szent Péter trónját, de ennek ellenére maradandó nyomot hagyott a divattörténelemben, különösen jellegzetes, fémkeretes szemüvegével. Ferenc pápa, amikor megválasztották, szintén e stílushoz hasonló szemüvegben mutatkozott be a világnak. Bár nem sokkal később újra cserélte azt — sőt, kontaktlencsét is viselt — pápasága során végig hű maradt a visszafogott, elegáns szemüvegekhez, amelyek megjelenésének fontos kiegészítői lettek.

Az 1997-es Ifjúsági Világtalálkozón II. János Pál pápa egy szivárványszínű keresztekkel díszített miseruhában lépett a színpadra, körülötte több ezer pap és több száz püspök hasonló, színes öltözékben jelent meg. A különleges kreációt Jean-Charles de Castelbajac tervezte, aki meggyőzte a pápát, hogy viselje ezt a ruhát, amely Isten Noéval kötött békeígéretének szimbólumaként szolgált. Felmerült, hogy a szivárvány a melegmozgalom emblémája is, de a Vatikán határozottan kijelentette: senki sem tarthatja magáénak a szivárványt.

II. János Pál pápától köztudottan távol állt a hivalkodás, karórából azonban mégis luxuskategóriásat hordott. Két Rolex órája is volt, melyek közül az egyiket, az arany-acél Day-Date modellt állítólag ajándékba kapta a patinás svájci óramárkától.

XVI. Benedek pápa különösen kedvelte az öltözködést, szenvedélyesen rajongott a gazdag díszítésű miseruhákért. Érdekes módon olyan ruhadarabokat és kiegészítőket is viselt, amelyeket a második vatikáni zsinat óta ritkán láthattunk pápai öltözetben. Ilyen volt például a mozzetta, a derékig érő köpeny, valamint a camauró, a vörös bársonyból készült fejfedő, amelyet fehér szegély díszített és sokakban a Mikulás sapkájának emlékét idézte. Emellett a híres vörös cipők is megkülönböztették őt, amelyekről az a pletyka terjedt el, hogy a neves Prada divatház készíti számára, ami miatt sokan csak „Prada pápának” nevezték el. A Vatikán azonban határozottan cáfolta ezeket a lábbelikkel kapcsolatos híreszteléseket.

A pápák számára elvileg tilos napszemüveget viselniük a pápai birtokon kívül, de II. János Pál egy különleges esetben mégis kivételt tett. 1999-ben Bono, a U2 frontembere, egy rózsafüzérért cserébe ajándékozta meg a pápát egy stílusos napszemüveggel. Az egyházfő a kamerák kereszttüzében felpróbálta az ajándékot, de azt követően soha nem láthattuk őt nyilvánosan napszemüvegben. Ezzel szemben XVI. Benedek több alkalommal is megjelent napszemüvegben a nyilvánosság előtt, így ő némileg más utat választott a hagyományokkal szemben.

Ferenc pápa öltözködési választásai finoman utaltak arra, hogy a katolikus egyház új fejezethez érkezik, amely sokak számára új reménységet hozhat. Ezt az Esquire magazin 2013-ban emelte ki, amikor az egyházfőt az év legjobban öltözött férfijának választotta. Minimalista megjelenése nemcsak stílusos, hanem a pápa szerénységét és közvetlenségét is tükrözte. Elődjével ellentétben tudatosan elkerülte a díszes öltözékeket, mint például a mozzettát vagy a camaurót, és a piros cipők viselését is mellőzte, ezzel is jelezve, hogy a modern egyház új irányvonalát képviseli.

Az újonnan megválasztott egyházfő, XIV. Leó első, immár pápai minőségében való megjelenéséből arra következtethetünk, hogy az öltözködési stílusa eltér majd Ferenc pápáétól. Míg elődje annak idején teljesen fehér öltözékben jelent meg a Szent Péter-bazilika erkélyén, addig XIV. Leó fehér reverendájához vörös mozzettát is viselt. Ez arra utal, hogy az új pápa XVI. Benedekhez hasonlóan visszatérhet a bizonyos megközelítésben hagyományosabb, más szempontból azonban fényűzőbb öltözködéshez.

Related posts