Több mint kétévi stagnálás után az amerikai feldolgozóipar ismét felfelé ívelő tendenciát mutat.


Januárban az amerikai feldolgozóipar végre megtörte a stagnálás átkát, és hosszú idő után először tapasztalhattunk növekedést.

Az Institute for Supply Management (ISM) legújabb jelentése alapján a Gyártási PMI index 50,9 pontra nőtt, ami jelentős emelkedés a decemberi 49,2-hez képest.

A legfrissebb jelentés alapján a kereslet fokozódása és a termelés emelkedése egyaránt kedvezően hatott a szektor helyzetének javulására. Az új megrendelések indexe 55,1 pontra nőtt, ami már a harmadik egymást követő hónapban mutat növekedést. A termelési index pedig 52,5 pontra ugrott, ezzel megszakítva a nyolc hónapnyi csökkenést, és visszatérve a bővülés zónájába.

Az iparág résztvevői optimistán tekintenek a jövőbe, habár a rendelési volumenek még mindig nem érik el az ideális szintet.

A jelentés hangsúlyozza, hogy a munkaerőpiaci mutatók kedvező irányba változtak: a foglalkoztatási index 50,3 pontra nőtt a decemberi 45,4 pontról, ami arra utal, hogy a cégek óvatosan, de újra bővítik a munkaerőt. Bár néhány vállalat még mindig kénytelen létszámleépítéseket végrehajtani, az elbocsátások száma csökkenő pályán mozog. Ezzel párhuzamosan a készletek indexe 45,9 pontra esett vissza, ami azt jelzi, hogy a vállalatok inkább a meglévő készleteik kiaknázására helyezik a hangsúlyt, mintsem új áruk beszerzésére.

A beszállítói szállítási idők kissé meghosszabbodtak, ami a megnövekedett kereslet és a szállítási láncok fennakadásainak kombinációjára vezethető vissza.

A gazdasági növekedés ütemével együtt az inflációs nyomás is egyre intenzívebbé válik. Az árindex 54,9 pontra emelkedett, ami arra utal, hogy az alapanyagok és más termelési költségek folyamatosan emelkednek.

A januári exportmegrendelések jelentős növekedést mutattak, elérve az 52,4 pontot, míg az importindex 51,1 pontra emelkedett, így visszatért a bővülés zónájába. Az iparági visszajelzések alapján azonban a szektor számára továbbra is komoly kihívásokat jelentenek az ellátási lánc problémái, a Donald Trump által bejelentett vámintézkedések, valamint az infláció. Ennek ellenére a vállalatok optimistán tekintenek a jövőbe, és az év során további keresletnövekedésre, valamint egy erősebb üzleti környezetre számítanak, ami hozzájárulhat a feldolgozóipar stabilizálódásához.

Related posts